Išmaniųjų technologijų evoliucija keičia ne tik telefonų išvaizdą ir galimybes, bet ir pačias SIM korteles, leidžiančias naudotis mobiliuoju ryšiu. Vietoj įprastų SIM kortelių įrenginiuose vis dažniau naudojamos virtualios – eSIM kortelės. Pamažu kelią skinasi dar viena technologija – iSIM. Ekspertų teigimu, tradicinės SIM kortelės artimiausiu metu dar neišnyks, tačiau jų naudojimas palaipsniui mažės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Asociatyvi „Bitė Lietuva“ nuotrauka
Pirmoji SIM kortelė, kurios pavadinimas šifruojamas kaip „Subscriber Identity Modules“ (liet. abonento tapatybės moduliai), pasirodė 1991 metais Vokietijoje. Ją išrado ir pagamino išmaniųjų kortelių gamintoja „Giesecke and Devrient“. Ši kortelė sukėlė tikrą revoliuciją, nes žmonės galėjo perkelti savo mobiliojo ryšio abonementą iš vieno įrenginio į kitą kartu su joje išsaugotais kontaktais.
„Nors iš pažiūros SIM kortelė tėra mažas plastiko gabaliukas telefone, ji yra vienas pagrindinių raktų į mobilųjį ryšį. Nedideliame fiziniame luste saugoma ne tik vartotojo tapatybė, bet ir autentifikavimo raktai, leidžiantys prisijungti prie mobiliojo ryšio tinklo. Tai reiškia, kad SIM kortelė susieja jūsų telefoną su jūsų telefono numeriu ir pasirinktu tinklu, todėl galite skambinti, siųsti žinutes, naršyti internete“, – pasakoja Mindaugas Rauba, „Bitės“ technologijų direktorius.
Skiriasi ne tik dydžiu, bet ir funkcionalumu
Pasak M. Raubos, šiuo metu SIM kortelių yra gerokai daugiau nei žmonių Žemėje – 17 milijardų. Taip yra ne tik dėl to, kad dažnai žmonės turi po kelis telefonus – SIM kortelių prireikia ir kitiems išmaniesiems įrenginiams. SIM kortelės naudojamos planšetiniuose kompiuteriuose, išmaniuosiuose laikrodžiuose, automobiliuose, išmaniųjų namų ir automobilių aikštelių šlagbaumo valdymo bei kitose sistemose.
„Pirmosios SIM kortelės buvo kreditinės kortelės dydžio, su laiku jos mažėjo. Šiuo metu galima rinktis skirtingo dydžio SIM korteles pagal įrenginį – nuo Mini-SIM ar Nano-SIM iki virtualių SIM kortelių – eSIM. Pastarosios vis dažniau naudojamos, ypač išpopuliarėjus išmaniesiems laikrodžiams“, – sako M. Rauba.
2016 metais pristatyta eSIM (angl. embedded SIM) tapo revoliuciniu pasiekimu mobiliųjų technologijų rinkoje. Vienas iš didžiausių jos privalumų – įrenginiams nebereikia fizinės kortelės, todėl SIM funkcija gali būti integruota ir mažesniuose, SIM lusto neturinčiuose įrenginiuose. Be to, eSIM užtikrina didesnį saugumą ir lankstumą, nes ją sudėtinga suklastoti ar pavogti. Tas ypač aktualu išmaniuosiuose laikrodžiuose, kurie leidžia žmonėms naudotis ryšio privalumais neturint telefono šalia – sportuojant ar aktyviai leidžiant laisvalaikį. „Ši produktų ir paslaugų kategorija mums svarbi – esame visiški lyderiai Lietuvoje“, – pabrėžia M. Rauba.
„Bitės“ duomenimis, šiuo metu apie 90 proc. visų bendrovės klientų užsakomų eSIM kortelių yra naudojamos būtent išmaniuosiuose laikrodžiuose. Telefonuose eSIM kol kas pasirenkama tik viename iš 10 įrenginių.
„Šiuo metu eSIM korteles palaiko tik flagmanai – aukščiausios klasės išmanieji telefonai. Dažniausiai virtuali eSIM kortelė pasirenkama antram telefono numeriui, kad nereikėtų įrenginyje naudoti dviejų įprastų SIM kortelių arba, kai telefonas neturi dviejų SIM funkcionalumo. Taip pat yra telefonų, kurie gali saugoti net iki 20-ies eSIM kortelių, tačiau vis tiek vienu metu galima naudotis tik dviem“, – teigia skaitmeninių paslaugų bendrovės technologijų direktorius.
Dar daugiau „Bitės“ eSIM kortelių yra įdiegta išmaniuosiuose vandens ir elektros skaitikliuose – Lietuvoje tokių yra daugiau kaip 1,2 milijono.
Į technologijų rinką žengs nauji sprendimai
Nors SIM kortelės vis dar užtikrina saugią prieigą prie tinklo, jų naudojimas ilgainiui mažės, įsitikinęs M. Rauba. Tradicines SIM korteles pakeis ne tik eSIM, bet ir labiau inovatyvūs sprendimai.
„Šiuo metu dar ne visi išmanieji įrenginiai palaiko eSIM korteles. Pavyzdžiui, daugumoje maršrutizatorių vis dar turime naudoti fizines SIM korteles, tačiau tik laiko klausimas, kada jas visiškai pakeis virtualios kortelės. Taip pat su laiku turėtų pasikeisti ir išankstinio mokėjimo paslaugos „Labas“ prieinamumas, kai norint tapti nauju klientu nebereikės fizinės SIM kortelės. Tą bus galima padaryti tiesiog pačioje programėlėje užsakant eSIM“, – apie ateities planus kalba pašnekovas.
Kad SIM kortelės neišvengiamai keičiasi, rodo ir poreikis jas atnaujinti – Lietuvoje palaipsniui išjungiant 3G ryšį, žmonės raginami atnaujinti senesnes nei 10 metų SIM korteles. Senosios kortelės netrukus paprasčiausiai nebeveiks ir žmonės liks be ryšio.
„Senesnės SIM kortelės nepalaiko naujesnės kartos 4G ir 5G ryšio, tad šalyje išjungus 3G jos galės veikti tik su senesnės kartos 2G ryšiu. Tai reiškia, kad net jei išmanusis telefonas yra naujas, jis veiks ypač ribotai ir lėtai būtent dėl jame įdėtos senos SIM kortelės. Taip yra dėl to, kad prieš 30 metų pradėjęs veikti 2G ryšys nėra pritaikytas spartesniam duomenų perdavimui“, – paaiškina „Bitės“ technologijų direktorius.
2023 metais pristatyta nauja technologija – integruota kortelė iSIM – kol kas dar tik skinasi kelią technologijų rinkoje. Visiškai į įrenginio procesoriaus mikroschemą integruota iSIM kortelė yra dar mažesnė, saugesnė ir naudoja mažiau energijos. Pasak M. Raubos, panašu, toks SIM sumažinimas tėra bandymas dar labiau sustiprinti eSIM funkcionalumą.
„Technologinė pažanga pasireiškia tuo, kad vis mažesni įrenginiai sutalpina vis daugiau funkcijų. SIM kortelės sumažinimas iki iSIM – logiškas žingsnis šia kryptimi. Tai leidžia sukurti ne tik galingesnius, bet ir gerokai mažesnius, efektyvesnius bei energiją taupančius įrenginius, kurie tuo pačiu išlieka visavertiškai prisijungę prie mobiliojo tinklo“, – sako M. Rauba.