Nors iki senojo prefikso 8 išjungimo liko vos dvi savaitės, dalis įmonių ir įstaigų vis dar vilkina būtinus telefono numerių pakeitimus. „Telia“ duomenimis, beveik trečdalis fiksuotojo ryšio skambučių vyksta renkant aštuonetu prasidedančius numerius, o blogiausia, jog į raginimus juos atnaujinti nesureaguoja net gydymo įstaigos. Ekspertai primena, kad per likusias dienas taip pat būtina perkonfigūruoti senesnes signalizacijų sistemas ir telefonu pakeliamus užtvarus.
![]() Pranešimų autorių pateikta nuotr. |
---|
Įrašę 0 vietoje 8, adresatams galime prisiskambinti jau dabar, o prefiksas 8 galutinai nustos veikti 2025 m. kovo 1 d. Šie pokyčiai niekaip nepalies tų, kas jau dabar numerius rašo naudodami tarptautinį Lietuvai priskirtą kodą +370.
„Didžiausią nerimą kelia tai, kad dalis įmonių dar net nepradėjo ruoštis pokyčiams. Kai kurios iš jų ne tik neatnaujino viešai skelbiamų kontaktų, bet ir nesusitvarkė savo techninių sistemų. Jau dabar galime prognozuoti, kad kovo pradžioje dalis pacientų negalės prisiskambinti į poliklinikas, o prie prekybos centrų ir verslo centrų gali susidaryti spūstys dėl neveikiančių užkardų. Po kovo 1-osios skambučiai su prefiksu 8 paprasčiausiai nepasieks adresato, todėl labai svarbu šiuos pakeitimus atlikti nedelsiant“, – teigia „Telia“ numeracijos keitimo projekto vadovė Rima Pakalnytė.
Gali nepavykti patekti pas gydytoją
Naujausia „Telia“ statistika rodo, kad didžioji dalis gyventojų jau prisitaikė prie numeracijos pokyčių – mažiau nei 10 proc. mobiliųjų ryšio skambučių vis dar vyksta naudojant senąjį prefiksą. Tačiau fiksuotojo ryšio, ypač verslo segmente, situacija gerokai sudėtingesnė: net 30 proc. skambučių vis dar inicijuojami naudojant aštuonetu prasidedančius numerius.
Didžiausia rizika išlieka sveikatos priežiūros sektoriuje – poliklinikose, ligoninėse ir kitose medicinos įstaigose, kur telefono ryšys dažnai yra vienintelė pacientų bendravimo su gydytojais priemonė. Jei iki kovo 1-osios šių įstaigų numeriai nebus atnaujinti, pacientai gali nesugebėti prisiskambinti dėl konsultacijų, vizitų registracijos ar net skubios medicininės pagalbos.
„Mūsų skaičiavimai rodo, kad sveikatos priežiūros sektorius susiduria su didžiausiais iššūkiais, nes daugelis poliklinikų ir ligoninių vis dar naudoja pasenusias telefonijos sistemas. Jos nėra pritaikytos automatiškai pereiti prie naujos numeracijos – jų atnaujinimas reikalauja techninių darbų. Problema dar paaštrėja, kai įstaigos ne tik neperkonfigūruoja savo sistemų, bet ir palieka senus numerius savo interneto svetainėse ar informacinėse sistemose. Tai reiškia, kad net tie pacientai, kurie žino apie numeracijos pokyčius, vis tiek gali būti klaidinami“, – pabrėžia R. Pakalnytė.
Ši galimas nesusipratimas gali turėti rimtų pasekmių vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nėra įpratę registruotis vizitams internetu ir dažniausiai naudojasi tik telefoniniu ryšiu. Jei jų skambučiai nepasieks gydymo įstaigų, jie gali likti be būtinos medicininės pagalbos ar gydytojų konsultacijų. Dėl to tiek pačios gydymo įstaigos, tiek jų pacientai turėtų nedelsdami imtis veiksmų, kad būtų išvengta galimų trikdžių po kovo 1 d.
Gresia spūstys ir veiklos trikdžiai
Numeracijos pokyčiai kelia ne tik informacijos atnaujinimo iššūkius, bet ir gali lemti nemalonius trikdžius buitinėse situacijose. Vienas ryškiausių pavyzdžių – prekybos centrai, verslo kompleksai ir kiti komerciniai objektai, kuriuose stovėjimo aikštelių užkardai pakeliami paskambinus telefonu. Jei sistema nėra pritaikyta naujai numeracijai, ji gali tiesiog neatpažinti skambinančiojo numerio ir neleisti jam įvažiuoti į stovėjimo aikštelę.
„Jau dabar sulaukiame nemažai užklausų iš įmonių, kurios nerimauja dėl savo sistemų veikimo po kovo 1 d. Įsivaizduokite rytinį piką verslo centre – darbuotojai negali patekti į stovėjimo aikštelę, nes užkardas neatpažįsta jų numerio. Kol problema sprendžiama, formuojasi transporto spūstys, žmonės vėluoja į darbą, o organizacijos veikla sutrinka. Tai realus scenarijus, jei perėjimas prie naujos numeracijos nebus atliktas laiku“, – perspėja „Telia“ atstovė.
Be užkardų ir parkavimo sistemų, analogišką riziką kelia ir pastatų apsaugos sistemos. Daugelyje įmonių ir dalyje privačių namų veikiančios signalizacijos yra susietos su mobiliuoju ryšiu. Jei šios sistemos nėra atnaujintos, saugumo tarnybos gali negauti kritinių pranešimų apie įsilaužimus, gaisrus ar kitus incidentus.
Dar viena sritis, kuri dažnai lieka nepastebėta, bet gali sukelti rimtų problemų – žinybinės telefonų stotelės (PBX). Tai įmonių naudojamos vidinės telefonijos sistemos, kurios sujungia darbuotojus tarpusavyje ir leidžia skambinti išorės kontaktams. Jei PBX stotelės nebus laiku perkonfigūruotos, darbuotojai gali susidurti su ryšio sutrikimais – skambučiai gali neįvykti arba būti siunčiami neteisingais numeriais.
Neatidėliotini veiksmai verslui
„Telia“ ekspertai rekomenduoja verslui nedelsiant atlikti tris svarbiausius veiksmus. Pirma, patikrinti ir atnaujinti visus informacinius kanalus – svetaines, vizitines korteles, reklaminę medžiagą, el. pašto parašus. Tokį auditą galima atlikti greitai, o pakeitimai daugeliu atveju nereikalauja didelių investicijų.
Antra, būtina susisiekti su IT specialistais ar ryšio paslaugų teikėju dėl techninių sistemų perkonfigūravimo. Svarbu suprasti, kad šis procesas gali užtrukti, todėl negalima jo atidėlioti paskutinei minutei. Specialistai padės įvertinti situaciją ir suteiks reikiamą pagalbą, kad perėjimas prie naujos numeracijos būtų kuo sklandesnis.
Trečia, reikia informuoti savo darbuotojus apie būtinybę atnaujinti kontaktų knygeles ir pradėti naudoti naująjį prefiksą. Taip pat svarbu pranešti klientams ir partneriams apie pasikeitusį numerį, kad būtų išvengta galimų komunikacijos sutrikimų. Didžiosios įmonės jau pradėjo aktyvias komunikacijos kampanijas, informuodamos apie artėjančius pokyčius, todėl idėjų, kaip praktiškai įgyvendinti šią užduotį, galima pasisemti iš jų.
Paskutinėms dienoms paliktas sistemų atnaujinimas gali sukelti nenumatytų problemų – nuo paprastų komunikacijos sutrikimų iki rimtų verslo procesų trikdžių. Todėl svarbu ne tik atlikti būtinus pakeitimus, bet ir išbandyti sistemų veikimą su naująja numeracija, kol dar veikia ir senasis prefiksas.