Ar dar pamenate laikus, kai prieš dešimtmetį 2 gigabaitų (GB) dydžio filmą į asmeninį kompiuterį iš interneto parsisiųsti užtrukdavo daugiau nei dešimt minučių? Šiandien, naudojant moderniausią internetą, toks failas parsisiunčiamas vos per kelias sekundes. Pasak eksperto, nors technologijų evoliucija ne tik spartina duomenų perdavimą, bet ir keičia mūsų kasdienį gyvenimą bei darbo įpročius, ne visada reikia pasitikėti tik tomis technologijomis, apie kurių vystymąsi dabar kalbama daugiausia.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Interneto technologijų vystymasis Lietuvoje, ypač pastaraisiais metais, rodo įspūdingus rezultatus. „Eurostat“ duomenimis, net 90 proc. Lietuvos namų ūkių šiuo metu turi prieigą prie interneto. Didžioji dalis jų naudojasi šviesolaidiniu internetu. Apskritai, Lietuva užima vieną pirmaujančių pozicijų Europoje pagal interneto greičio ir kokybės rodiklius.
Šiuolaikiniuose namuose interneto ryšys tapo toks pat būtinas kaip elektra ar vanduo. Nuotolinis darbas, 4K kokybės vaizdo transliacijos, išmanūs namų prietaisai – visa tai reikalauja ne tik didelio greičio, bet ir ypač stabilaus interneto ryšio.
Būtent dėl to auga ir pačių šalies gyventojų poreikiai. Kokybiškesnis internetas tampa jau nebe prabanga, o netgi būtinybe.
Naujausi – nebūtinai patys efektyviausi
Nors pastaruoju metu ypač daug dėmesio skiriama 5G ar būsimai 6G technologijai, interneto technologijų ekspertas, interneto ir TV paslaugų bendrovės „Etanetas“ vadovas Artūr Stefanovič pabrėžia – nepaisant intensyvios tokių technologijų plėtros, nebūtinai reiškia, kad būtent jos yra ar jau netrukus bus vienas patikimiausių bei efektyviausių sprendimų.
„Nors šiuo metu regime labai sparčiai besivystančias 5G ar 6G technologijas, galiu nuraminti šviesolaidinio interneto technologija besinaudojančius gyventojus – ji vis dar turi ir, tikėtina, ateityje turės fundamentalių pranašumų. Visų pirma, šviesolaidžiu perduodamas signalas nėra jautrus išorės trikdžiams, oro sąlygoms ar apkrovoms. Antra, šviesolaidinis ryšys užtikrina simetrinį greitį – vienodą spartą tiek duomenų atsisiuntimui, tiek išsiuntimui, ko negali pasiūlyti bevielės technologijos.
Šiais laikais, kai išmaniųjų namų technologijos tampa vis sudėtingesnės, jos reikalauja kuo stabilesnio interneto ryšio, veikiančio be aplinkos trikdžių. Na, o aplinkos trikdžiams atsparus šviesolaidinis internetas ir užtikrina ne tik reikiamą greitį, bet ir itin žemą signalo vėlavimą, kas ypač svarbu valdant išmaniuosius prietaisus tokius kaip šildymo bei vėdinimo valdikliai ar buitinė technika, realiu laiku“, – sako A. Stefanovič.
Ekspertas atkreipia dėmesį į tai, kad šviesolaidinio interneto greitis jau dabar siekia iki 2,5 Gbps, o technologijoms toliau tobulėjant, artimiausioje ateityje žadama net 10 Gbps sparta. Be to, pasak jo, kitaip nei bevielių technologijų žadami greičiai, kurie dėl įvairių aplinkos veiksnių praktikoje dažnai būna gerokai mažesni nei žadama, šviesolaidinio interneto parametrai, kone visais atvejais yra iš tikrųjų pasiekiami.
„Be abejo, nereikia nuvertinti ir 5G ir 6G ryšio, nes jis irgi turi savo nišą – puikiai tinka mobiliam internetui ir vietovėms, kur sudėtinga įrengti kitokio tipo internetą. Tačiau kai kalbame apie stabilų, patikimą ir itin spartų interneto ryšį namuose ar versle, tokiais atvejais šviesolaidinis internetas turi kiek daugiau privalumų. Kaip ir minėjau, ypač svarbu suprasti, kad didėjant duomenų srautams ir atsirandant vis daugiau išmaniųjų įrenginių, tik stabilesnis ir mažiau trukdžių patiriantis internetas geriausiai ir užtikrins sklandų jų veikimą“, – aiškina A. Stefanovič.
Kaina vartotojams – racionalus sprendimas ilgalaikėje perspektyvoje
Vienas esminių faktorių gyventojams renkantis interneto ryšį, kaip ir bet kurioje kitoje situacijoje, tikėtina, yra kaina.
Pasak daugiau nei 20 metų interneto technologijų srityje dirbančio A. Stefanovič, ateityje interneto kainos bene labiausiai priklausys nuo to, kokia bus konkurencija tarp interneto paslaugas siūlančių tiekėjų bei kaip greitai ties interneto technologijomis tobulės jie patys.
Ekspertas pabrėžia, kad kalbant apie interneto paslaugų kainas, vartotojams, visų pirma, svarbu įvertinti ne tik mėnesinį mokestį, bet ir ilgalaikę perspektyvą.
„Namuose diegiant internetą, visuomet patarčiau žvelgti į ilgalaikę perspektyvą. Pavyzdžiui, šviesolaidinė infrastruktūra tarnauja dešimtmečius, o jos atnaujinimas dažniausiai reikalauja tik galinės įrangos pakeitimo. Tuo tarpu bevielės technologijos reikalauja nuolatinių, reguliarių ir dažnesnių investicijų į tinklo atnaujinimą ir plėtrą, kas automatiškai gali atsiliepti patiems naudotojams“, – teigia jis.
Sveikata – irgi svarbus aspektas
Bevielės technologijos, įskaitant 5G ir būsimą 6G, veikia naudodamos elektromagnetines bangas. Tokių technologijų skleidžiama spinduliuotė yra reguliuojama ir privalo atitikti saugumo standartus. Tai žinodami, dauguma vartotojų į galimą elektromagnetinių bangų poveikį sveikatai net nekreipia dėmesio.
Vis dėlto, internetą namuose įsirengti planuojančius ar dar tai tik padaryti besiruošiančius vartotojus, ekspertas įspėja – jokiu būdu nenumokite ranka į net ir menkiausiai sveikatą galinčius paliesti aspektus bei atidžiau įvertinkite esamą padėtį.
„Ilgus metus domintis interneto technologijomis teko pastebėti, kad ir kai kurie moksliniai tyrimai kelia hipotezę, jog mažamečiai vaikai dėl besivystančių audinių ir didesnio vandens kiekio organizme gali būti jautresni elektromagnetiniams laukams. Taip pat ir žmonės, turintys neurologinių ar psichikos sveikatos problemų. Tad, pavyzdžiui, šeimoms su mažais vaikais ir visiems kitiems, kurie gali būti jautresni elektromagnetinei spinduliuotei, visada patarčiau įvertinti ne vien tik interneto greičio ir kokybės aspektus, bet ir tai, kiek jų aplinkoje dėl interneto bus elektromagnetinės spinduliuotės. Tai, ar ji tikrai nepakenks sveikatai“, – sako A. Stefanovič.
Interneto technologijų eksperto manymu, nors bevielės technologijos, tokios kaip 5G ir būsimas 6G toliau gan sparčiai vystysis, artimiausiu metu jos turėtų veikti ne kaip pagrindinis, tačiau tik kaip bendrą interneto infrastruktūrą papildantis elementas.