Patyrus ir nežymų, ir rimtesnį sveikatos sutrikimą gydymas paprastai prasideda nuo pirminės konsultacijos su savo šeimos gydytoju. Tradiciškai didžioji dauguma tokių konsultacijų vyksta pacientui fiziškai apsilankant gydymo įstaigoje. Tačiau trūkstant medikų personalo, ypač šalies regionuose, pagreitį įgauna gydytojų konsultacijos nuotoliu. Visgi pasaulinės tendencijos žengia dar toliau – kokių naujovių galima tikėtis šioje srityje?
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.
Nuotolinės gydytojų konsultacijos mūsų šalyje jau nebėra naujovė − jų metu medikai gali ne tik pakonsultuoti, bet ir paskirti gydymą ir išrašyti receptą. Be to, prireikus išduodama nedarbingumo pažyma, išrašomas siuntimas pas kitą gydytoją specialistą ar reikalingiems tyrimams atlikti.
Remiantis „Lietuvos draudimo“ sveikatos draudimo duomenimis, gyventojų susidomėjimas nuotolinėmis gydytojų konsultacijomis tik auga. Vien šių metų spalio mėnesį, naudojantis bendrovės sveikatos draudimo paslauga, įvyko daugiau nei 100 nuotolinių konsultacijų su šeimos gydytojais.
Tačiau siekiant pagerinti pacientų konsultavimo patirtį ir norint dar labiau mažinti fizinių apsilankymų pas gydytojus skaičių, nutolusių medicinos paslaugų technologijų rinka ieško naujų sprendimų. Viena iš tokių naujovių − gydytojo konsultacijos naudojant 3D hologramos sprendimus.
Holograma yra erdvinės informacijos apie objektą užrašymo ir atkūrimo metodas. Netiesiogiai holografiją galima vadinti trimate fotografija, kadangi skirtingai nuo nuotraukos, holograma išsaugo objekto tūrinį vaizdą.
Šiais metais JAV ligoninių tinklas „Crescent Regional Hospital” savo pacientams pristatė visišką naujovę rinkoje − pradėjo siūlyti apsilankymą pas gydytoją, kuris yra toli nuo konsultacijos vietos, tačiau hologramos technologija pacientui sukuria įspūdį, kad jis yra šalia.
Projektas vykdomas bendradarbiaujant su skaitmeninių technologijų įmone, kurios gaminamas įrenginys „Holobox“ sugeba sukurti itin tikrovišką 3D formato žmogaus atvaizdą ir perduoti jį realiu laiku arba vaizdo įrašo formatu.
Nauja hologramos technologija leidžia pacientui ir gydytojui bendrauti ir kalbėtis, tarsi jie būtų šalia. Vaizdo kamerų pagalba gydytojas gali pilnai apžiūrėti pacientą bei įvertinti jo sveikatos būklę taip, kaip ir realios apžiūros atveju. Paslauga dažniausiai naudojama gydytojų ir pacientų konsultacijoms prieš ir po operacijos.
Iš esmės hologramos sprendimas yra nuotolinės apžiūros paslauga klientams, kurie yra linkę ateiti į gydymo įstaigą arba tokia detali apžiūra jiems būtina gydymo tikslais. Ligoninės vadovai planuoja šią paslaugą paversti įprasta procedūra, nes toks sprendimas, jų nuomone, pagerina asmeninę konsultavimo patirtį – taupo laiką ir rodo rūpestį pacientu.
Visgi kai kurie ekspertai abejoja, ar 3D susitikimai pranoks nuotolines konsultacijas telefonu, „Zoom“, „FaceTime“ ir panašiais bendravimo kanalais. Skeptikų nuomone, nuotolinio konsultavimo tikslas yra pagreitinti konsultacijų prieinamumą bei mažinti jų kaštus, tuo tarpu „Holobox“ įrenginio kaina siekia dešimtis tūkstančių JAV dolerių, be to, papildomai yra mokamas kelių tūkstančių JAV dolerių mėnesio paslaugos mokestis, tad ši paslauga šiuo metu nėra pigi.
Nepaisant skeptikų balsų, neabejojama, kad medicinos paslaugų teikimas vis aktyviau pereis į nuotolines formas. Gydymo įstaigos ir gydytojai ieško ir toliau ieškos klientams parankiausių vizitavimo ir konsultavimo būdų, kurie išlaikytų būtiną asmens duomenų apsaugos ir profesinės etikos lygį, ir tuo pačiu būtų patogūs bei veiksmingi. Kaip ir kiekvienos naujovės atveju − prigis jie ar ne − nuspręs galutinis vartotojas, tai yra pacientai, kurie yra pagrindinis gydymo ir sveikatinimo paslaugų plėtros variklis.