Pasaulinės telekomunikacijų ir informacinės visuomenės dienos proga pristatome svarbiausius faktus apie Lietuvos gyventojus netrukus pasieksiantį 5G ryšį. Pasak ekspertų, penktosios kartos ryšių tinklas bus galingesnis ir spartesnis nei 4G, o tai naudotojams užtikrins greitesnes bei sklandesnes patirtis. Ši inovatyvi technologija suteiks didesnę duomenų perdavimo spartą ir patikimumą, trumpesnį vėlavimo laiką bei didžiulę tinklo talpą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„5G ryšio patirtis bus dar sklandesnė ir patikimesnė nei dabartinių mobiliojo ryšio tinklų. 5G tinklas yra pagrindas papildytosios realybės paslaugoms kurti ir funkcionuoti – visa tai tik pradžia, bet esame tikri, kad šios technologijos potencialas ir galimybės dar labiau išsiplės 5G ryšiui tapus prieinamu kasdienybėje. Vis dėlto šios technologijos įvedimas pradiniame etape nebus revoliucija, o labiau evoliucija“, – teigė Valerij Kovzan, „Tele2“ technikos direktorius Baltijos šalims.
Kokia 5G ryšio nauda vartotojams?
5G ryšys bus vidutiniškai 2 ar net 3 kartus spartesnis nei 4G, o didesnė atsisiuntimo sparta bus aiškiai pastebima – kasdienėje veikloje tai reiškia greitesnį filmų, vaizdo įrašų ir dainų atsisiuntimą. Dėl trumpesnio vėlavimo laiko vartotojai galės geriau naudotis įvairiomis paslaugomis: internetiniais žaidimais, savaeigėmis transporto priemonėmis ar dronais. 5G suteiks privalumų ir dideliuose renginiuose, kuriuose bus užtikrinamas geresnis bei stabilesnis ryšys. Galiausiai, 5G tinklas yra gerokai saugesnis ir greitesnis, palyginti su viešaisiais „Wi-Fi“ tinklais. Jis užtikrina ir geresnės kokybės vaizdo pokalbius bei HD vaizdus keliaujant.
Ar naudojant 5G reikės keisti įrangą?
Norint naudotis 5G tinklu, reikės turėti 5G tinklą palaikantį įrenginį. Informaciją apie tai, ar galite naudotis 5G savo įrenginyje, rasite operatoriaus arba įrenginio gamintojo svetainėje, jeigu jos nėra, reikės susisiekti su operatoriumi. Senesni įrenginiai ir toliau sėkmingai veiks ankstesnės kartos tinkluose, o naujasis 5G tinklas jiems įtakos neturės. Nauji įrenginiai galės veikti ne tik 5G tinkle, bet ir ankstesnių kartų tinkluose. Be to, 5G įrenginiai galės pasiekti dar didesnę atsisiuntimo spartą, jeigu kartu bus naudojamas ir 4G ryšys. 5G ryšiui užtikrinti nereikės keisti SIM kortelės, nes ji sėkmingai veiks ir 5G tinkle.
Kada 5G paslaugos bus prieinamos Lietuvoje?
V. Kovzan teigimu, jeigu dažnių aukcionai įvyks sklandžiai, tuomet didžiųjų miestų gyventojai 5G ryšiu galės pradėti naudotis jau iki šių metų pabaigos. Vėliau, atsižvelgiant į 5G įrangos poreikį ir galimybes, paslaugos bus plečiamos visoje šalyje.
3500 MHz licencijos įsigijimas nėra būtinas 5G ryšiui, tačiau šis dažnis yra svarbus, nes dėl plačios dažnių juostos, juo galima itin greitai perduoti didelį duomenų kiekį. Tai nėra vienintelė juosta, kuri gali būti naudojama 5G ryšiui – operatoriai turi skirtingas dažnių juostas, kuriose veikia šiandieninės technologijos (2G, 3G, 4G). Ateityje jos gali būti sėkmingai naudojamos 5G ryšiui, būtent šis lankstumas ir efektyvumas bus vienas didžiausių 5G privalumų. „Tele2“ yra išbandę ir parengę 5G technologiją, todėl vos tik gavę reikiamus dažnius, galės diegti ir teikti paslaugą vartotojams.
Kaip pasirūpinti saugumu?
Nesvarbu, ar naudojatės 4G, ar 5G tinklu, kibernetinio saugumo taisyklės lieka tos pačios. Turėtumėte naudoti patikimus slaptažodžius, dviejų veiksnių autentifikavimą ir antivirusinę programą. Jeigu jungiatės prie „Wi-Fi“ tinklo, įsitikinkite, kad jis yra saugus. Viešoje vietoje naudotis 4G/5G tinklu yra saugiau nei viešuoju „Wi-Fi“ tinklu, o ryšys yra greitesnis ir stabilesnis.