Ukrainos kariai ne kartą yra kalbėję apie pavojus, susijusius su mobiliųjų telefonų naudojimu fronte pastaruosius aštuonerius metus besitęsiančiame kariniame konflikte su Rusijos remiamais separatistais.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Išgirdę droną, turite maždaug penkias sekundes palikti savo poziciją ir bėgti. Raketa atskris po akimirkos“, – sako jie.
Nauji duomenys rodo, kad mobiliojo ryšio tinklai šioje karo stadijoje yra naudojami kaip ginklas, kaip karo įrankis, abiem konflikto pusėms sekant priešo kareivių telefonus.
Taip pat gali būti, kad kai kurios sistemos gali tiesiogiai nustatyti telefono buvimo vietą, kai prie jų jungiamasi, pavyzdžiui, jungiantis prie telefono vidinės GPS sistemos.
Kad ir kuris metodas būtų naudojamas – o smulkesnės detalės yra griežtai saugomos kaip karinė paslaptis – visi jie leidžia priešui pakankamai tiksliai nustatyti telefono naudotojo buvimo vietą.
Yra žinoma, kad Ukrainoje rusai naudoja elektroninio karo sistemą „Leer-3“, kurią sudaro du bepiločiai orlaiviai ir vadovybės sunkvežimis, kaip priemonę Ukrainos pajėgų buvimo vietai nustatyti.
Ši sistema gali aptikti daugiau kaip 2000 telefonų 6 kilometrų spinduliu, tokiu būdu padėdama nustatyti priešo pozicijų išsidėstymą.
Rusų taktika
Daugelis tų pačių sistemų, kurios naudojamos telefonams aptikti, gali būti naudojamos telefoniniams pokalbiams perimti.
Tai gali padėti paaiškinti šiuo metu rusų naudojamą karinę taktiką.
Daugelis stebėjosi, kad Ukrainos mobiliojo ryšio tinklo aprėptis karo metu išliko praktiškai nepakitusi ir ukrainiečiai bei jų ginkluotosios pajėgos gali juo naudotis, jei tik nori.
Tačiau gali būti, kad rusai nesistengė sunaikinti telekomunikacijų infrastruktūros, kad galėtų iš ukrainiečių skambučių pasisemti žvalgybinės informacijos.
Tai taip pat suteikia galimybę Ukrainos kariuomenei pasielgti analogiškai. Panašu, kad Rusijos pajėgos šioje srityje susiduria su nemenkomis problemomis, nes pranešama, kad jų šifruoto ryšio sistema ERA neveikia taip, kaip turėtų, todėl kariai yra priversti naudoti atvirus radijo dažnius ir civilius telefonus.
Samas Cranny-Evansas iš gynybos ekspertų grupės RUSI mano, kad yra ir daugiau paaiškinimų, kodėl telefoninis ryšys Ukrainoje veikia praktiškai be trikdžių.
„Sunaikinti mobiliojo ryšio tinklą nėra lengva, nes visur pilna korių, užtikrinančių gerą aprėptį. Pavyzdžiui, Mariupolyje ir Izijume tik po kelių savaičių intensyvių kovų ėmė trikti mobilusis ryšys ir tai kai kuriais atvejais dar įmanoma gauti prieigą“, – teigia ekspertas.
S. Cranny-Evansas taip pat pabrėžė, kad rusai galbūt šį tinklą naudoja savo dronams valdyti, be to, jo sunaikinimas kaip ir prieštarautų jų skleidžiamam „Ukrainos išlaisvinimo“ naratyvui.
Ir nors yra įvairių priemonių, padedančių apsisaugoti nuo telefoninių pokalbių pasiklausymo, paprasčiausia jų yra tiesiog išjungti telefoną.
Toronto universiteto „Citizen Lab“ laboratorijos vyresnysis tyrėjas Johnas Scottas Railtonas teigia, kad į telefono operacinę sistemą prasiskverbęs priešas gali jį „nulaužti“ taip, kad telefonas atrodys išjungtas, nors iš tiesų veiks ir taps karių pozicijas priešui apšviečiančiu švyturiu.
Bene geriausias sprendimas tokioje situacijoje būtų išimti bateriją iš telefono, tačiau naudojant šiuolaikinius išmaniuosius telefonus, tai nėra taip paprasta padaryti.