Socialiniame tinkle „Facebook“ Giedrius (pavardė redakcijai žinoma – LRT.lt) pasidalijo skaudžia vieno mobiliojo ryšio vartotojo situacija. Sujungus su Ruanda jam buvo užfiksuotos dvi valandos pokalbio ir už tai pateikta 180 eurų sąskaita, o galimybė skambinti užblokuota. Kaip teigė įrašo autorius, buvo iškart kreiptasi į paslaugų teikėją, šis operatyviai reaguodamas užblokavo numerį ir ėmė aiškintis kilusią situaciją. Tokių atvejų, kai sukčių aukomis tampa nieko neįtariantys žmonės, pasitaiko dažnai, todėl specialistai įspėja saugotis.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Remiantis LRT.lt gautais mobiliojo ryšio operatorių komentarais, minėta situacija galėjo susidaryti vartotojui netyčia atskambinus sukčiams iš Ruandos ir to nepastebėjus. Todėl, pasak specialistų, svarbiausia pastebėjus praleistą skambutį iš įtartino numerio – neatskambinti.
Laukia, kol vartotojas atskambins
„Telia Lietuva“ atstovas Audrius Stasiulaitis įvardijo, kad dar praėjusią savaitę buvo fiksuota vadinamoji „Wangiri“ ataka iš Ruandos.
„Japoniškas terminas „wangiri“ reiškia „vienas signalas“. Verteivų sugalvota ir gana plačiai naudojama pilkojo verslo schema veikia taip: automatinio skambinimo sistema vieną po kito renka atsitiktinius įvairių šalių numerius ir po vieno ar dviejų signalų stabdo skambinimą praktiškai nesudarydama galimybės atsiliepti. Tokie skimbtelėjimai gali būti pakartoti ir kelis kartus. Šių sukčių tikslas – sulaukti atskambinimo. Mat tokiu atveju jau skambinantysis moka tarptautinio skambučio sujungimo mokestį ir dalis tos sumos atitenka sukčių kontoroms. Paprastai kalba eina apie centus, bet kai jie paskambina milijonus kartų ir sulaukia bent kelių procentų atskambinančiųjų, susidaro nemažos sumos“, – teigė A. Stasiulaitis.
Todėl reikia įsiminti, kad lietuviški numeriai prasideda +370, jeigu kodas kitoks, vertėtų būti itin budriems. Tiesa, išskirtinai retais atvejais sukčiai gali suklastoti telefono numerį, tačiau, kaip teigė „Tele2“ atstovas Andrius Baranauskas, nors tokia teorinė galimybė yra, praktikoje su tuo nėra tekę susidurti – ši schema sukčiams paprasčiausiai būtų per sudėtinga ir per brangi. Be to, mažai tikėtina, kad skambinant į lietuvišką numerį būtų galima paskambinti į Ruandą. Todėl dažniausiai pasitaiko „Wangiri“ atakų.
„Įprastai viskas vyksta taip – sukčiai trumpai skambteli atsitiktiniams numeriams iš kokios nors tolimos šalies su brangiu tarifu, tikėdamiesi, kad žmogus atskambins. Tarp ryšio operatorių paprastai yra mokamas sujungimo mokestis. Taigi, tokie sukčiai pasipelno iš sumos, kurią atskambinusio žmogaus ryšio operatorius sumoka už sujungimą.
Tokių pokalbių kaina yra skaičiuojama už pokalbio minutę. Minutė į Ruandą ar panašias šalis kainuoja 1,77 euro. Jei pokalbis trunka, tarkime, valandą – tokio skambučio kaina bus 106,20 eurų“, – LRT.lt teigė A. Baranauskas.
Telefono numerius iš trečiųjų šalių geriausia įtraukti į juodąjį sąrašą
Savo ruožtu „Bitė Lietuva“ komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas nuramino skaitytojus atkreipdamas dėmesį, jog paprasčiausiu telefono skambučiu ar SMS žinute neįmanoma nuskaityti nei žmogaus asmens duomenų, nei pinigų. Tačiau, nepaisant to, reikia išlikti budriems ir saugotis „Wangiri“ sukčiavimų.
„Apsisaugoti nuo tokio sukčiavimo be galo paprasta – tiesiog reikėtų ignoruoti skambučius su nepažįstamos užsienio šalies kodu, o radus tokį praleistą skambutį – šiukštu neatskambinti. Reikėtų atsiminti, kad Lietuvos kodas yra +370, tad atskambinti į praleistus skambučius tokiu kodu paprastai yra saugu.
Yra ir kitas sukčiavimo metodas, vadinamas „spoofing`u“, kai imituojamas kitas telefono numeris. Tokiu būdu galima skambintojui nurodyti bet kokį telefono numerį. Tai gali būti gerbiama valstybės institucija ar žinomas asmuo. Visgi tokie atvejai reti, o panašūs sukčiavimo atvejai vykdomi iš užsienio. Nutikus tokiam incidentui, mobiliojo ryšio operatoriai perduoda informaciją Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui prie Krašto apsaugos ministerijos.
Mums, kaip ryšio tiekėjui, sukčiai kelia nemažai iššūkių. Vis tik operatoriui įstatymais draudžiama peržiūrėti perduodamos informacijos turinį, negalima šiaip sau blokuoti ir įeinančio srauto, tam turi būti teisinis pagrindas“, – LRT.lt komentavo J. Špakauskas.
Pasak jo, dėl šios priežasties vartotojų elgesys išlieka kritiškai svarbus. Kaip pabrėžė J. Špakauskas, turime atsakingai pasverti, ar bet kurią gautą nuorodą atsidaryti, kokiu telefono numeriu atskambinti, kritiškai įvertinti kiekvieną gautą žinutę bei prisiminti, kad nemokamas sūris yra nebent pelėkautuose.
Nors mobiliojo ryšio operatoriai naudoja specialias ir efektyviai veikiančias sistemas, apsaugančias tinklą ir klientus nuo daugumos „Wangiri“ atakų, sukčiai taip pat nemiega ir tobulina savo naudojamus metodus. A. Stasiulaitis teigė pastebėjęs, kad pastaruoju metu atakos tampa labiau sofistikuotos ir dalis skambučių sugeba pralįsti mūsų filtrus.
Anot jo, tokio pobūdžio masinio skambinimo atakos atliekamos naudojant egzotinių šalių, tokių kaip Burkina Fasas, Mozambikas, Botsvana, Gvinėja, Gajana, Ruanda ir kitos, telefonų numerius. Jei nelaukėte tokio skambučio ir šiose šalyse negyvena jokie jūsų pažįstami, patariama tiesiog neatsiliepti ir neatskambinti, jei skambinama šių šalių numeriais, o dar geriau – įtraukti juos į telefono juodąjį sąrašą.