Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Dar neįsivažiavus 5G ryšiui, jau gimsta 6G – prie jo kūrimo prisideda ir lietuviai

Publikuota: 2020-12-29 08:18
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Vilmantas Venckūnas
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

Lietuvoje ir visame pasaulyje pradedamas diegti 5G ryšys ne vienam kelia nerimo, aplink šią naują technologiją sklando ne viena sąmokslo teorija. Ir nors užtruks, kol 5G ryšį galėsime visi išbandyti, jau gimsta nauja, dar greitesnė 6G ryšio technologiją, prie kurios kūrimo prisideda ir Lietuvos mokslininkai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvoje ir visame pasaulyje pradedamas diegti 5G ryšys ne vienam kelia nerimo, aplink šią naują technologiją sklando ne viena sąmokslo teorija. Ir nors užtruks, kol 5G ryšį galėsime visi išbandyti, jau gimsta nauja, dar greitesnė 6G ryšio technologiją, prie kurios kūrimo prisideda ir Lietuvos mokslininkai.

Dar neįsivažiavus 5G ryšiui, jau gimsta 6G – prie jo kūrimo prisideda ir lietuviai
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Apie 6G ryšio technologiją, tai, kuo ji skiriasi nuo daug atgarsio pasaulyje sulaukusio 5G ryšio ir kaip prie jos kūrimo prisideda Lietuvos mokslininkai naujienų portalas tv3.lt kalbėjo su Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto (VU FF) Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų instituto mokslo darbuotoju dr. Kęstučiu Ikamu.

6G – daugiau duomenų ir didesnis greitis

Mokslininko teigimu, 6G ryšysyra nauja mobiliojo ryšio karta ir ji ateityje turėtų pakeisti 5G.

„Tai tik kuriama technologija, kol kas labai daug neaiškumų dėl jos, nes šiuo metu pasaulyje diegiamas yra 5G. Manau, kad 6G technologija kaip standartas susiformuos vėliau, kai bus išspręsta daug klausimų susijusių su 5G diegimu. <...> Jei paprastai šnekant, tai 6G yra tąsa mobiliojo ryšio technologijų, tai ateities technologija“, – pasakojo K. Ikamas.

Pasak pašnekovo, pats paprasčiausias paaiškinimas, kuo 6G ryšio technologija skirsis nuo diegiamo 5G ar dabar plačiai naudojamo 4G ryšio, yra tai, kad 6G paprasčiausiai bus greitesnis. Daugiau specifinių skirtumų, anot K. Ikamo, šiuo metu sunku, nes 6G ryšį vis dar gaubia nemenka migla.

„Panašu, kad bus naudojamas didesnio radijo dažnio bangos šitam ryšiui nei dabar naudojamos 5G. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad greičiausiai tas ryšys bus labai kryptingas, duomenys bus perduodami labai siauru spinduliu“, – teigė mokslininkas.

K. Ikamas aiškino, kad, kuo aukštesnio dažnio bangos naudojamos, tuo ryšys yra kryptingesnis, tad 6G ryšiu siunčiamas signalas eis tiesia linija, komunikacija eis iš vieno taško į kitą.

„Dėl to didelio dažnio bangų panaudojimo, bus galima perduoti žymiai didesnį kiekį duomenų tuo duomenų kanalu. Atitinkamai, greitis bus didesnis“, – pasakojo K. Ikamas.

Didelio poveikio sveikatai neturės

Daug prieštaravimų visuomenėje sukelia pasaulyje vis dar diegiamas 5G ryšys. Šios technologijos priešininkai tikina, kad 5G sukelia vėžį, nevaisingumą, naikina gyvūnus ir augalus. Mokslininkai tuo metu tikina, kad duomenų, kad 5G gali būti kenksmingesnis už kitas plačiai naudojamas ryšio technologijas, nėra.

K. Ikamas pasakojo, kad ryšio technologijų kenksmingumas priklauso nuo to, kokios galios siųstuvai yra naudojami. Kuo galingesnis siųstuvas, spinduliuotę skleidžiantis šaltinis, tuo jis potencialiai gali sukelti daugiau žalos.

6G ryšiui bus naudojamos aukštesnio dažnio bangos. Pasak K. Ikamo, kuo didesnė radijo dažnio spinduliuotė, tuo sunkiau yra išgauti didesnes galias.

„Tikėtina, kad 6G [galia] bus pakankamai silpna, nebent per dešimt metų bus sukurtas kažkoks stebuklas ir bus sukurti labai galingi šaltiniai. Bet šiam momentui nėra tokių nedidelių matmenų šaltinių, kurie galėtų spinduliuoti tokios didelės galios radijo bangas, kad jos turėtų didesnę įtaką mūsų organizmui“, – pasakojo K. Ikamas.

Tad, pasak mokslininko, tai, kad 6G neturės didelio poveikio mūsų sveikatai, sufleruoja du veiksniai. Pirmasis, jau minėta priežastis, kad mažai tikėtina, kad 6G ryšiui bus naudojami didelės galios šaltiniai.

„Antras dalykas – kryptingumas. Gali būti, kad 6G bus labai kryptingas ir, tiesiog, visi siųstuvai skleis labai siauru spinduliu ir papulti į tą spinduliuotę bus labai mažai šansų“, – tikino K. Ikamas.

Lietuvių mokslininkai prisideda prie naujausių technologijų kūrimo

Pašnekovo teigimu, nėra vieno konkretaus asmens ar organizacijos, kuriai būtų galima priskirti 6G ryšio atradimo laurus.

„Yra tiesiog grupės mokslininkų, inžinierių, kurios kuria ateities technologijas. Keliose pasaulio vietose yra išbandomi naujos ryšio ir duomenų perdavimo galimybės. Jei imti geografines konkrečias vietas, tai yra Japonija, Pietų Korėja, JAV, Prancūzija, kitos šalys. Tarp jų ir mes Lietuvoje prisidedame prie šių tyrimų, naujų technologijų atradimo ir kūrimo, kurios galbūt ateityje bus panaudotos naujos kartos 6G ryšyje“, – kalbėjo K. Ikamas.

Pašnekovas pasakojo, kad Lietuvoje su ryšio technologijomis dirba ne viena mokslininkų grupė. Tai ir VU Fizikos fakulteto, ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto, ir Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkai.

K. Ikamo atstovaujama Terahercų elektronikos laboratorija dirba su aukšto dažnio duomenų perdavimo linijomis, kurios gali būti panaudotos 6G ryšio technologijoje. Mokslininko teigimu, lietuviai į naujausių technologijų kūrimo traukinį įšoko jau seniai – mūsų šalies mokslininkai prisidėjo ir prie 4G ir prie 5G kūrimo.

„Pati technologija yra sudėtinga, kad ji būtų išvystyta, reikia daug pastangų, daug žmonių įtraukti į tą visą reikalą. Viskas prasideda nuo proveržio tam tikrose srityse, pavyzdžiui fizikoje ar telekomunikacijose. Tą proveržį daro mokslininkai su inžinieriais“, – aiškino K. Ikamas.

Anot pašnekovo, 6G atveju, mokslininkai tiki, kad bus naudojamos didesnio dažnio bangos ir jomis bus galima perduoti daug didesnius kiekius duomenų.

K. Ikamas pasakojo, kai tokios technologinės galimybės įrodomos, tada darbo imasi verslininkai ir telekomunikacijų bendrovės. Jie tokius mokslininkų atradimus komercializuoja ir paverčia plačiai prieinamais produktais, kuriais gali naudotis kiekvienas mobilųjį ryšį naudojantis žmogus.

Kada galime tikėtis, kad 6G ryšį naudos visi mobiliojo ryšio vartotojai?

„Sunku pasakyti, nes dar 5G neįsivažiavo normaliai. Bet jeigu žiūrėtume į istoriją, kaip buvo diegiamos mobiliojo ryšio kartos, tai jos įdiegiamos maždaug kas dešimt metų. Tai jei dabar diegiamas 5G ir prognozuotume, kad ta tendencija išliks, tai 6G atsiras maždaug po dešimt metų, apie 2030 metus“, – samprotavo K. Ikamas.

Kinijos vaidmenį gaubia paslaptis

K. Ikamo nuomone, prie 6G kūrimo tikrai prisideda ir Kinija.

„Ji labai aktyviai dalyvauja visame moksle, tas matosi visose srityse. <...> Manau, kad tai susiję su bendra situacija pasaulyje. Kadangi Kinija labai stipri ekonomiškai, daug kas gaminama Kinijoje, pačios Kinijos kompanijos irgi labai aktyviai kuria naujas technologijas. Natūraliai gaunasi, kad Kinijos vaidmuo naujų technologijų kūrime yra pakankamai didelis“, – teigė mokslininkas.

Pasak jo, 6G ryšyje bus naudojami teraherciniai dažniai, jie domina įvairių sričių specialistus, o Kinija itin aktyvi šioje srityje.

„Galbūt dalis to dalyvavimo yra užslaptinta, nes tai susiję su karinėmis technologijomis, komercinėmis paslaptimis“, – svarstė K. Ikamas.

Dėl Kinijos dalyvavimo vystant 5G ryšį kilo ne viena abejonė, ar Kinijos valdžia tuo nesiekia įsiskverbti į užsienio valstybių saugumo sistemas, ar kinų siūlomos technologijos yra pakankamai saugios.

Kalbant apie 6G, K. Ikamo teigimu, kol kas sunku prognozuoti, ar Kinijos vystomos technologijos bus saugios. Mokslininko nuomone, tai priklausys nuo to, kiek Kinija bendradarbiaus su kitomis šalimis, kiek ji bus atvira pasauliui, kiek į šį procesą kišis Kinijos valdžia.


tv3.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama