Kaip manote, kokį skanėstą primena „Wi-Fi“ signalai? Kada internetas namuose gali sulėtėti? Ir ką tyrinėjo mokslininkai, netyčia sukūrę esminį „Wi-Fi“ patentą? Penktadienį minint pasaulinę „Wi-Fi“ dieną kviečiame pasitikrinti savo žinias – ir įgyti naujų – apie šią technologiją.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Už kiekvieno įrenginio, mikroschemos ir technologijos, kuriomis naudojamės kasdien, slypi daugybė įdomių ir netikėtų dalykų. Ne išimtis ir „Wi-Fi“, arba, moksliškiau šnekant, IEEE 802.11 – toks „Wi-Fi“ protokolo pavadinimas. Per savo egzistavimo laikotarpį jis spėjo ne tik įsikurti milijardų žmonių namuose, bet ir apaugo mitais, apie kuriuos taip pat sužinosite atlikę šį testą“, – intriguoja „Telia“ ryšio technologijų mokslų daktaras Antanas Vindašius.
Kol neišdavėme daugiau užuominų, jūsų dėmesiui – A. Vindašiaus sudarytas testas apie „Wi-Fi“:
-
Vieną iš pamatinių „Wi-Fi“ patentų užregistravo Australijos radijo astronomas Johnas O'Sullivanas. Tačiau jis su kolegomis vykdė visai kitos srities tyrimus – ką jie tyrinėjo?
- Žaibus
- Žemės magnetinį lauką
- Juodąsias skyles
- Žemės trauką
-
Ką reiškia terminas „Wi-Fi“?
- „Work is – Fun is“ (liet. yra darbo, bus ir pramogų)
- „Wireless Fidelity“ (liet. tikslus belaidis)
- „Wide Field“ (liet. platus laukas)
- Nieko
-
Kaip „Wi-Fi“ ryšys anksčiau nebuvo vadinamas?
- „FreeNet“ (liet. laisvas internetas)
- „DragonFly“ (liet. drakono skrydis)
- „FlankSpeed“ (liet. sparnuotas greitis)
- „WaveLAN“ (liet. LAN bangomis)
-
Kokiu atstumu be kliūčių ir papildomos įrangos sklinda „Wi-Fi“ ryšys?
- 3 metrų
- 30 metrų
- 300 metrų
- 3 kilometrus
-
Kitąmet „Wi-Fi“ pirmtakė „WaveLAN“ minės solidžią 30 metų sukaktį. Koks buvo pirmasis komercinis įrenginys, belaidžiu ryšiu prijungtas prie interneto?
- Kasos aparatas
- Vaizdo kamera
- Raktų pakabutis
- Mobilusis telefonas
- Kokias bangas naudoja „Wi-Fi“ ryšys?
- Šviesos
- Radijo
- Televizijos
- Rentgeno
-
Jei galėtume matyti „Wi-Fi“ maršrutizatoriaus skleidžiamas bangas, kokį maisto produktą jos primintų?
- Bananą
- Torto gabalėlį
- Braškę
- Spurgą
- Kokia šalis turi greičiausią „Wi-Fi“ pasaulyje?
- Lietuva
- Latvija
- Estija
- Japonija
-
Saudo Arabijos mokslininkai šįmet paskelbė sukūrę povandeninio ryšio technologiją, kurią jie praminė „Aqua-Fi“. Ji duomenis perduoda naudodama šviesos diodus ir lazerius. O kodėl giliai po vandeniu neveikia įprastas „Wi-Fi“?
- Vanduo iškraipo radijo bangas
- Vanduo pagreitina radijo bangas
- Vanduo sugeria radijo bangas
- Vandeniu sklinda tik vandens bangos
-
Kokį prietaisą įjungus gali sulėtėti „Wi-Fi“ ryšys namuose?
- Virdulį
- Skalbimo mašiną
- Kondicionierių
- Mikrobangų krosnelę
Pasitikrinkite, kiek klausimų atsakėte teisingai:
1 – C. Mokslininkai siekė aptikti radijo bangas, kurias, pagal Stepheno Hawkingo teoriją, „garuodamos“ skleidžia juodosios skylės. Deja, jų sukurtas prietaisas ieškotų bangų taip ir nerado, tačiau jį modifikavus buvo sukurtas įrenginys, leidęs kompiuteriams komunikuoti be laidų.
2 – D. Nors daug žmonių galvoja, kad „Wi-Fi“ reiškia „Wireless Fidelity“, iš tiesų šis terminas nereiškia nieko – jį pasiūlę prekių ženklų konsultantai ieškojo panašaus sąskambio tuomet plačiai naudotam terminui „Hi-Fi“, apibūdinančiam aukšto tikslumo garsą.
3 – A. Anksčiau belaidis interneto ryšys buvo vadinamas visaip, bet ne „FreeNet“, tai – failų dalinimosi sistemos pavadinimas.
4 – B. Standartinis maršrutizatorius „Wi-Fi“ signalą siunčia maždaug 30 metrų spinduliu. Naudojant ryšio stiprintuvus mokslininkams yra pavykę pasiekti 275 km atstumą.
5 – A. 1991 metais kompanijos „NCR“ ir „AT&T“ Nyderlanduose sukūrė kasos aparatams skirtą belaidžio ryšio technologiją „WaveLAN“. Šio ryšio sparta siekė 1–2 Mb/s.
6 – B. „Wi-Fi“ ryšiu duomenys perduodami naudojant 2,4 GHz ir (arba) 5 GHz dažnius.
7 – D. Tipinė „Wi-Fi“ maršrutizatoriaus aprėptis primena spurgos formą.
8 – A. „Rotten Wi-Fi“ duomenimis, Lietuva jau ne vienerius metus gali pasigirti sparčiausiu „Wi-Fi“ pasaulyje.
9 – C. Kadangi didžiąją dalį žmonių kūno masės sudaro vanduo, jūs taip pat galite būti lėtesnio „Wi-Fi“ priežastis – pavyzdžiui, jei esate tarp maršrutizatoriaus ir įrenginio.
10 – D. Tiek mikrobangų krosnelės, tiek „Wi-Fi“ naudoja tą patį 2,4 GHz dažnį. Teoriškai mikrobangų krosnelės neturėtų į išorę skleisti jokios spinduliuotės, tačiau dažnai, ypač ilgiau naudojamos krosnelės, šiek tiek jos praleidžia, o tai gali sutrikdyti „Wi-Fi“ ryšį.