Elektronika.lt
 2025 m. sausio 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 13 d. 14:59
„Govee“ pristato naujas išmaniąsias lempas, kurios ne tik gražiai atrodo, bet ir gali pakeisti garso kolonėles
Sausio 13 d. 11:53
6 dirbtinio intelekto tendencijos, kurias dažniau matysime 2025 m.
Sausio 13 d. 08:17
Dėl Wi-Fi pažeidžiamumo jūsų geopozicija gali būti stebima realiu laiku
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Kibernetinio saugumo specialistas: pasinaudoję wi-fi sukčiai gali patekti net į jūsų namus

Publikuota: 2020-06-03 13:23
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Vytautė Merkytė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Koronaviruso pandemija privertė daugybę žmonių dirbti nuotoliniu būdu, o kibernetinius sukčius – aktyviau vykdyti atakas. Net tokie kasdieniai dalykai, kaip wi-fi ryšys, gali tapti puikiu įrankiu sukčiams pasiekti jūsų asmeninę informaciją ar net namus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Koronaviruso pandemija privertė daugybę žmonių dirbti nuotoliniu būdu, o kibernetinius sukčius – aktyviau vykdyti atakas. Net tokie kasdieniai dalykai, kaip wi-fi ryšys, gali tapti puikiu įrankiu sukčiams pasiekti jūsų asmeninę informaciją ar net namus.

Kibernetinio saugumo specialistas: pasinaudoję wi-fi sukčiai gali patekti net į jūsų namus
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Apie wi-fi ryšio sukeliamas grėsmes ir kitus kibernetinius pavojus Delfi pasakoja kibernetinio saugumo įmonių grupės „Tesonet“ Rizikų valdymo vadovas Ramūnas Žika.

Jis pabrėžia, kad kibernetinės grėsmės metai iš metų nesikeičia. Keičiasi tik vienas dalykas – asmenų, kurie yra blogojoje pusėje, patirtis su metais auga, o mums – nuo jų saugotis darosi vis sunkiau.

Per wi-fi ryšį gali patekti į jūsų namus

Anot pašnekovo, lengviausiais paaiškinamos, bet ir dažniausiai pamirštamos saugumo spragos susijusios su wi-fi. Jei wi-fi tinklas nėra saugiai sukonfigūruotas, bet kas gali prisijungti į tinklą ir matyti dalį jūsų duomenų. R. Žika sako, kad Per wi-fi ryšį jau esi viena koja įmonės viduje.

Tačiau wi-fi ryšio keliamos grėsmės vien reikiamo saugumo konfigūracija nesibaigia. R. Žika pasakoja, kad jei kur nors esate bent kartą prisijungę prie viešai prieinamo wi-fi (parduotuvėje, miesto aikštėje, muziejuje, viešbutyje ir t.t.) yra tikimybė, jog sukčiai turėjo prieigą ir jiems jau atidavėte dalį savo asmeninių duomenų. Toks informacijos rinkimo būdas, sako R. Žika, nėra labai paplitęs tarp sukčių, bet tai – realus variantas.

„Reikia suvokti, kad savimi besirūpinančios organizacijos turi atitinkamai rūpintis ir svečių wi-fi. Tai lygiai taip svarbu ir keliaujant: aišku, smagu, nes nereikia mokėti už internetą, bet ne visur wi-fi patariama naudotis, jeigu nesinaudojate specialiomis programomis duomenų saugumui užtikrinti. Tiesa, nėra ir taip, kad visi vieši wi-fi yra blogai, tai nėra duotybė“, – sako R. Žika.

Dar viena wi-f ryšio grėsmė, kurią įvardija kibernetinio saugumo specialistas, yra konkrečiai susijusi su išmaniaisiais telefonais. Įsidėmėkite: jei jūsų telefone nuolatos yra aktyvuota funkcija ieškoti wi-fi ryšio, telefonas nuolatos jų ieško ir juos atsimena.

„Tame tarpe yra ir jūsų namų wi-fi ryšys. Nesunku nusipirkti įrangą, kuri parodytų, kokių tinklų šiuo metu ieško jūsų telefonas. Turint tokią informaciją nesunkiai galima rasti ir sužinoti jūsų namų adresą. Tam užtenka pasinaudoti viešai ir legaliai prieinamais žemėlapiais. O ką toliau su šia informacija galima daryti – fantazijos reikalas: sukčius jau žino, kur jūs gyvenate, tad scenarijų yra daug. Žmonės dažniausiai galvoja, jog panaudoti gali būti jų duomenų ar naršymo istorija, o fizines galimybes pvz. įsilaužti į namus – dažnai pamiršta“, – teigia R. Žika.

Verslas su „nuliu“ investicijų

Telefonai gali būti pavojingi ne tik dėl wi-fi ryšio. R. Žika sako, kad nuo seno yra susidaręs stereotipas, jog tik kompiuteriai gali tapti atakos taikiniais. „Sunku rasti žmogų be telefono, o per telefoną galima įsilaužti į vienokią ar kitokią paskyrą ir šiais laikais telefone informacijos bei duomenų, kurie naudingi sukčiams, dar daugiau nei kompiuteryje. Dažnu atveju įvairios paskyros atakuojamos nesirenkant konkretaus žmogaus profilio. Atakos tampa gana lengvai realizuojamos, kai žmonės naudoja tuos pačius slaptažodžius skirtingoms paskyroms. Užtenka, kad bent vienoje vietoje informacija būtų prieinama ir visos žmogaus paskyros tampa lengvu taikiniu“, – sako R. Žika.

Kiekvienas metais nutekinamų duomenų vis daugėja, dažniausiai tokie duomenys yra žmonių el. pašto vartotojo vardai ir slaptažodžiai. „Iš senesnių atvejų galime paminėti socialinį tinklą „LinkedIn“. Atrodo čia visai saugus socialinis tinklas, bet tie asmenys, kurie jau seniai turi paskyras, per „LinkedIn“ yra praradę savo slaptažodžius“, – sako R. Žika, primindamas prieš keletą metų nuskambėjusį skandalą, kuomet sukčiai nutekino „LinkedIn“ vartotojų prisijungimo duomenis.

Kai duomenys yra nutekinti, sako R. Žika, tuomet atsiranda „verslai“, kurie įvairių algoritmų pagalba bando iššifruoti nutekintus vartotojų slaptažodžius, mat šie būna užšifruoti. Atspėjus slaptažodžius jau gali vykdyti ir kitą etapą – turėdami jūsų prisijungimo vardą ir slaptažodį, sukčiai bando prisijungti prie įvairių paskyrų, pavyzdžiui, „Netflix“. Jei sukčiams pavyksta prisijungti – jie turi prieigą prie jūsų „Netflix“ paskyros, gali nemokamai naudotis jūsų paskyra.

Anot pašnekovo, su tuo bando kovoti visi didieji paslaugų tiekėjai: „Spotify“, „Youtube“ ir t.t., nes jie už paskyrų naudojimą negauna papildomų pajamų. O tuo pačiu gauna skundų iš klientų, kad kažkas jungiasi prie jų paskyrų.

Kibernetinio saugumo specialistas sako, kad paprasti sukčiai duomenis naudoja tik savo reikmėms, o gudresni – prisijungimą parduoda per „eBay“, taip iš to užsidirbdami pinigų. „Investicijos kaip ir nulinės, tereikia mokėti įsilaužti“, – teigia R. Žika

Toliau kalbėdamas apie kibernetinį saugumą, R. Žika prasitaria, kad jį itin nustebino 2020 metų pradžioje paviešinta informacija, kad antivirusinę įrangą parduodanti įmonė „Avast“ pardavinėjo savo vartotojų naršymo istoriją. „Atrodo, kad antivirusinių programų kūrėjais turėtum pasitikėti, bet pasirodo nutinka atvejų, kai jie ne tik tave gina, bet kartu renka ir parduoda tavo duomenis. Juos pardavinėja, nes tai turtas, už kurį gauna pinigų“, – sako R. Žika.

Klasikinė problema

Dar viena kibernetinė saugumo grėsmė yra klasikinė – žmogiškasis faktorius. R. Žika sako, kad žmogiškasis faktorius yra neišvengiamas, o klasikinės atakos yra vis dar dažnas reiškinys. „Net patys gauname popierinių laiškų, kuriuose yra tipinė phishingo ataka. Siūlo užpildyti duomenis, o po to tikriausiai jau gautume sąskaitas“, – juokiasi R. Žika.

Anot jo, tokios atakos vyksta nuolatos. „Tai yra įrodymas, kad jei tai būtų nepelninga ir neefektyvu, tai niekas to nedarytų. Akivaizdu, kad kažkoks sėkmės faktorius yra“, – sako pašnekovas.

„Tai yra paprastųjų atakų pavyzdžiai paprastam žmogui, nes net jeigu žmogus mano, jog „niekam mano asmeninė informacija nėra įdomi“, deja yra ir tai gali būti kiekvienas iš mūsų. Reikės laiko, kad žmonių mąstymas pasikeistų, globalioje rinkoje matome pokyčius ir vis didesnį saugumo priemonių ir programėlių naudojimą, netolimoje ateityje, kai vis daugiau būname ir gyvename „online“ – tai taps norma ir būtinybe, kaip ir apskritai interneto naudojimas. Rimtesni sukčiai dirba visai kitu mastu, dažniau atakuoja įmones, serverius, gali gautą informaciją panaudoti reketo, šmeižto ir kt. tikslais“, – teigia pašnekovas.

Kalbėdamas apie kibernetinio saugumo situaciją Lietuvoje, R. Žika yra gana pozityvus: „Lietuvoje nemažai idėjų kyla iš mūsų valdžios, esame gana neblogose pozicijose lyginant su kitomis šalimis. Gerasis pavyzdys – Nacionalinis kibernetinio saugumo centras. Jis pripažintas vienu geriausiai veikiančių pasaulyje“, – sako pašnekovas.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama