Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 30 d. 11:38
Trys patarimai, kaip per išpardavimus, didžiąsias šventes apsisaugoti nuo finansinių sukčių
Lapkričio 29 d. 17:47
KTU mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto įrankį depresijos diagnostikai
Lapkričio 29 d. 14:22
Išmanieji telefonai: kaip išsirinkti telefoną, turintį kokybišką ekraną?
Lapkričio 29 d. 11:19
Pajėgiausio prabangaus elektrinio visureigio belaukiant: „Range Rover Electric“ prototipai testuojami ypač karštame ore
Lapkričio 29 d. 08:27
Dirbtinis intelektas kūryboje: partneris ar konkurentas?
Lapkričio 28 d. 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
Lapkričio 28 d. 17:23
Autorių teisių pokyčiai: kas turėtų gauti atlygį už dirbtinio intelekto sugeneruotą paveikslėlį? (1)
Lapkričio 28 d. 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
Lapkričio 28 d. 11:23
Nuo idėjos iki grąžos: ko reikia, kad DI sprendimai atsipirktų?
Lapkričio 28 d. 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Lietuvoje ketinama padidinti elektromagnetinės taršos normas: ką tai reiškia?

Publikuota: 2020-01-26 11:45
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Profesionalams
Autorius: Vaidas Neverauskas
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Paskelbus Lietuvos nacionalinio 5G technologijų plėtros plano detales išaiškėjo, kad vienas iš šio plano punktų yra Lietuvos elektromagnetinės spinduliuotės normų suvienodinimas su didžiąja Europos Sąjungos dalimi. Tai reiškia, kad ilgą laiką taikytos konservatyviosios taršos normos mobiliajam ryšiui naudojamame bangų ruože bus didinamos apie 10 kartų.

 Rodyti komentarus (6)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Paskelbus Lietuvos nacionalinio 5G technologijų plėtros plano detales išaiškėjo, kad vienas iš šio plano punktų yra Lietuvos elektromagnetinės spinduliuotės normų suvienodinimas su didžiąja Europos Sąjungos dalimi. Tai reiškia, kad ilgą laiką taikytos konservatyviosios taršos normos mobiliajam ryšiui naudojamame bangų ruože bus didinamos apie 10 kartų.

Lietuvoje ketinama padidinti elektromagnetinės taršos normas: ką tai reiškia?
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai jau daugelį metų rodė savo nepasitenkinimą lietuviškomis higienos normomis – 20 Europos sąjungos valstybių taikė tokius elektromagnetinės spinduliuotės, didesnės už 2 GHz, ribojimus, kokius rekomendavo Pasaulio sveikatos organizacija, o Lietuva ir 7 kitos valstybės – 2, 10 ar net 100 kartų griežtesnius ribojimus.

Tai reiškia, kad norint pasiekti tą patį mobiliojo ryšio kokybės lygį, kaip ir didžiojoje dalyje ES, mūsų šalies operatoriai buvo priversti investuoti daugiau – reikėjo tankesnio antenų tinklo. Naujoji higienos norma tiesiog suvienodino konkurencines sąlygas – ne tik verslo įmonių, bet ir visos valstybės apskritai, kuri užsienio investuotojams galės pasiūlyti aukštesnę mobiliojo ryšio kokybę.

O naujausius duomenis apie tai, ką ši elektromagnetinė tarša reiškia ir ar ji turi poveikio žmonių sveikatai, Susisiekimo ministerijos organizuotoje konferencijoje „5G Setup“ pateikė Lietuvos Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjas Marius Urbonas, dalyvavęs ir darbo grupėje, kuri parengė 5G plėtros planą bei higienos normos 80 pakeitimus, kurie yra pateikti tvirtinimui. Tikimasi, kad naujosios normos įsigalios per artimiausią mėnesį.

LRS iliustr. / Šiuo metu galiojančios elektromagnetinių bangų intensyvumo normos
LRS iliustr. / Šiuo metu galiojančios elektromagnetinių bangų intensyvumo normos
LRS iliustr. / Netrukus įsigaliosiančios elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumo normos
LRS iliustr. / Netrukus įsigaliosiančios elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumo normos

Higienos norma HN 80 reglamentuoja ribines normas visiems elektromagnetiniams dažniams pradedant nuo 10 kHz ir baigiant 300 GHz. Į šį diapazoną patenka ir dažniai, kurie bus naudojami 5G ryšio paslaugoms teikti (3,5 GHz, 24-27 GHz).

Anot visuomenės sveikatos specialisto, naujausios moksliniais tyrimais grįstos išvados, kurias pateikė Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija (ICNIRP), yra tokios: nejonizuojanti spinduliuotė nesukelia vėžio, nesukelia širdies ir kraujotakos sistemos ligų, nesukelia nervų sistemos susirgimų, nesukelia vyrų nevaisingumo, nesukelia vaikų vystymosi pokyčių.

Tačiau vis dar yra trys klausimai, į kuriuos moksliniai tyrimai nėra atsakę vienareikšmiškai ir atsakymo dar ieškoma: koks yra elektromagnetinių bangų poveikis nervų sistemos stimuliacijai, koks yra ląstelių membranų pralaidumą didinantis poveikis ir koks yra audinius kaitinantis poveikis. Šiais metais panašią ataskaitą turėtų publikuoti ir Pasaulio sveikatos organizacija.

Du pirmesnieji efektai yra gana sunkiai apibrėžiami, o poveikiai skirtingoms fiziologinėms sistemoms gali būti ir teigiami, ir neigiami.

Beje, mokslininkai nekonkretizuoja, kurios bangos jiems yra „3G“, kurios – „4G“, o kurios – „5G“. Nepaisant ženklelių skirtumų, fizikiniu požiūriu visos nejonizuojančios elektromagnetinės bangos yra panašios ir iki jonizuojančio, organizmo molekules ardančio poveikio joms labai toli – daug didesnę grėsmę sveikatai kelia nepalyginamai didesnio dažnio ultravioletinės bangos, kuriomis žmonės linkę save švitinti šiltuoju metų laiku.

M. Urbonas nurodė, kad, nepaisant šių saugumą patvirtinančių išvadų, Pasaulio sveikatos organizacija neketina šalinti elektromagnetinės spinduliuotės iš 2B kancerogenų sąrašo. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra nurodo, kad į šią kategoriją įtraukiami veiksniai, kurių kancerogeniškumo žmonėms įrodymų yra ribotas kiekis, o tyrimai su gyvūnais kancerogeniškumo neįrodė.

Taip pat į šią grupę gali būti įtraukti veiksniai, kurių kancerogeniškumo žmogui įrodymai yra nepakankami, tačiau gebėjimas sukelti vėžį gyvūnams įrodytas. Elektromagnetinės spinduliuotės atveju įrodyta, kad žmonėms ji vėžio nesukelia, tačiau dėl gyvūnų klausimų vis dar esama. Apskritai tai yra pati „žemiausia“ kancerogeniškumo klasė (ne dėl to, kad tai yra „mažiausiai kancerogeniškos“ medžiagos, o dėl to, kad žinių apie jų kancerogeniškumą yra mažiausiai) – žemiau yra tik 3 grupė, kuriai priskiriamos medžiagos, apie kurių kancerogeniškumą žmonėms nėra žinių, ir 4 grupė, kuriai priskiriamos medžiagos ar veiksniai, beveik užtikrintai nepasižymintys vėžį sukeliančiu poveikiu.

Deja, epidemiologinių sergamumo palyginimo tarp šalių, kuriose spinduliuotės normos jau kelis dešimtmečius kai kuriuose bangų ruožuose buvo nuo 10 iki 100 kartų aukštesnės nei Lietuvoje, ir Lietuvos (ar kelių kitų valstybių, kur elektromagnetinė tarša reguliuojama taip pat griežtai, kaip Lietuvoje) nėra. Kaip 15min sakė M. Urbonas, tokie tyrimai būtų komplikuoti, nes visų pirma reikia sukonkretinti, apie kokios problemos epidemiologiją kalbama. Nes, pavyzdžiui, jei kalba eina apie „paprastą“ (akustinį) triukšmą, tuomet galima skaičiuoti dalies visuomenės klausos pažeidimus ir lyginti su kitos valstybės visuomenės dalies klausos pažeidimų skaičiumi. Nejonizuojančios elektromagnetinės spinduliuotės poveikių epidemiologinių palyginimų nėra, nes nėra neigiamų poveikių sveikatai, kurie būtų vienareikšmiškai siejami su tokia spinduliuote.

Bet jeigu pažvelgtume į bendresnę ES valstybių gyventojų vidutinę gyvenimo trukmę (80,9 metų), tai Lietuva, kelis dešimtmečius griežčiau nei didesnė Europos dalis ribojusi elektromagnetinės taršos lygį, toli gražu negali girtis ilgesne gyvenimo trukme – ji (2017 m. duomenimis – 75,8 metų) yra ties pačia sąrašo pabaiga. Ir gerokai atsilieka nuo Europos vidurkio (80,9 metų).

Ne ką geresnė padėtis ir kai kuriose kitose griežto ribojimo šalyse – Bulgarijoje (74,8 metų), Lenkijoje (77,8 metų). Nors tarp „griežtojo režimo“ valstybių esama ir tokių, kuriose vidutinė gyvenimo trukmė viršija ES vidurkį – Slovėnija (81,2 metų), Graikija (81,4 metų), Belgija (81,6 metų), Nyderlandai (81,8 metų), Italija (83,1 metų). Žvelgiant į šią lentelę susidaro įspūdis, kad gyvenimo trukmę lemia ne elektromagnetinės bangos, o klimatas, dieta ir kultūriniai ypatumai.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama