Pernai metų gruodį mobiliojo ryšio operatorius „Telia“ atvėrė naują puslapį Lietuvos internetinio ryšio istorijoje: gyventojams buvo pradėtas tiekti 5G mobilusis internetas, kuris sparta stipriai nukonkuruoja savo pirmtakus ir leidžia į Lietuvą įnešti kitas naujas technologijas, kurioms reikalingas greitas ir nestringantis internetas, kaip autonominiai automobiliai.
Tačiau džiugesį dėl technologinio progreso temdo galimi 5G technologijos trūkumai, kurie gali sukompromituoti visą pasaulio telekomunikacijų sistemą.
Kas yra 5G ryšys?
5G ryšys yra naujausia penktosios kartos mobilaus interneto sparta, bent 20 kartų greitesnė nei mums jau įprasta 4G technologija. Ji mums leidžia ne tik perduoti ir gauti duomenis žymiai greičiau, bet ir žadama, jog ji gebės apimti didesnę teritoriją ir veikti stabiliau negu senesnės technologijos, o tai reiškia, kad naudotis kokybišku internetu be trukdžių galės dar daugiau pasaulio gyventojų.
Kadangi ši technologija yra pakankamai nauja, jos plėtra dar tik įgauna pagreitį. Pagal telekomunikacijų įmonės „Ericsson“ prognozes iki 2024 metų 5G ryšys jau bus pasiekiamas 40 proc. pasaulio gyventojų.
Saugumo problema
Skirtingai nei bet kada anksčiau, naujausia 5G technologija susilaukė ir diskusijų ar iš tiesų ji bus saugi. Tačiau problema slypi ne pačiame internete, o infrastruktūroje, tiksliau, kas ją diegia. BBC praneša, jog didžiausia pasaulyje kinų telekomunikacijų kompanija „Huawei“ susilaukė kritikos iš ne vienos valstybės dėl savo ryšių su Kinijos valdžia.
Yra baiminamasi, jog įmonė turėdama prieigą prie interneto vartotojų gali vykdyti šnipinėjimą ar net prireikus, sudrumsti visą tinklą, to pareikalavus jos gimtajai šaliai. Tai ypatingai pavojinga, turint omenyje, jog nauji išradimai kaip autonominės transporto priemonės funkcionuotų per būtent 5G ryšį.
Grindžiant šiais nuogąstavimais JAV, Naujoji Zelandija ir Australija jau yra uždraudusi savo įmonėms naudotis šios kinų firmos telekomunikacijos įrenginiais, o šiomis dienomis vykstančiame NATO 70-mečio minėjime, JAV valstybės sekretorius Mike Pompeo skatina sąjungininkes nenaudoti šio gamintojo produkcijos.
Nors šiuo metu baimės yra teorinės, nes dar nėra pasitaikę šnipinėjimo arba sabotažo atvejų, o 5G technologija sėkmingai yra diegiama pasaulyje, tačiau vertėtų užsitikrinti, kad 5G ryšys netaptų Trojos arkliu pasaulinėje komunikacijoje.