Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Telefoninės sukčių atakos: kokios jos būna ir kaip apsisaugoti?

Publikuota: 2018-11-18 10:21
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvoje praūžęs neatsilieptų skambučių iš Mozambiko ir Kongo numerių cunamis dar kartą priminė, kad sukčiai naudojasi visais įmanomais būdais tam, kad pasipelnytų iš žmonių, įmonių ir ryšio operatorių. Šių būdų yra dešimtys, su daugeliu jų yra susidūrę ir lietuviai. Tad kaip atpažinti sukčių atakas ir netapti jų taikiniu?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvoje praūžęs neatsilieptų skambučių iš Mozambiko ir Kongo numerių cunamis dar kartą priminė, kad sukčiai naudojasi visais įmanomais būdais tam, kad pasipelnytų iš žmonių, įmonių ir ryšio operatorių. Šių būdų yra dešimtys, su daugeliu jų yra susidūrę ir lietuviai. Tad kaip atpažinti sukčių atakas ir netapti jų taikiniu?

Telefoninės sukčių atakos: kokios jos būna ir kaip apsisaugoti?

„Telefoninių sukčių padaroma žala kasmet pasaulyje skaičiuojama dešimtimis milijardų eurų, o švyturėliai iš egzotiškų šalių telefono numerių yra tik vienas iš jų naudojamų būdų. Jie naudojasi žmonių patiklumu ir įpročiais: perskambinti radus praleistą skambutį, susisiekti SMS žinutėje nurodytu numeriu, padėti į nelaimę patekus artimajam ar draugui, patvirtinti laimėtą prizą SMS žinute su specialiu kodu ir panašiai. Kartais išnaudojamos ir techninės įrangos spragos. Žmonėms svarbiausia mokėti atskirti pelus nuo grūdų ir nepasiduoti spaudimui ar pagundoms“, – teigia „Telia“ tarptautinio verslo vadovas Darius Meizeraitis.

Praėjusį savaitgalį vykusi ataka žmonėms priminė, kad nereikia reaguoti į visus praleistus skambučius, kaip ir ignoruojame princų siunčiamus el. laiškus apie milijonų vertą palikimą. O svarbiausia išlikti budriems, kadangi sukčiai nuolat tikrina žmonių patiklumą. Tad kokie dar telefoniniai sukčiavimo būdai populiarūs Lietuvoje ir pasaulyje?

Naudojasi žmonių naivumu

Bene dažniausiai lietuviai susiduria su telefoniniais sukčiais, kurie apsimesdami valstybės tarnautojais, bankų, įmonių darbuotojais ar net artimaisiais siekia išvilioti pinigus, interneto bankininkystės, banko kortelių ir asmeninius duomenis. Retesni, bet pasitaikantys atvejai – kuomet žmonėms siekiama įpiršti kokias nors prekes ar paslaugas. Abiem atvejais sukčiavimo požymius išduoda skubėjimas. Žmonėms svarbiausia atminti, kad valstybės įstaigoms ar įmonėms galite perskambinti oficialiais numeriais, o jei kalba eina apie draugą ar artimąjį, tiesiogiai su juo ir derėtų susisiekti.

Žmonės turėtų išlikti budrūs ne tik atsiliepę į skambučius, bet ir siųsdami SMS žinutes, kadangi tam tikrais atvejais jos gali kainuoti daugiau nei atrodo. Lietuvoje jau buvo nuskambėję atvejai, kuomet vieną SMS žinutę trumpuoju padidinto tarifo numeriu išsiuntę žmonės tapo mistinių paslaugų prenumeratoriais ir kiekvieną savaitę nuo jų sąskaitos būdavo nuskaičiuojama po kelis eurus mokesčių.

„Tokias žinutes žmonės gali būti raginami išsiųsti patys, pavyzdžiui, siūlant dalyvauti loterijoje ir laimėti prabangų išmanųjį telefoną. Taip pat yra buvęs atvejis, kuomet tokias žinutes telefonas suformuodavo automatiškai, žmogui paspaudus ant reklamos internete – belikdavo spustelti mygtuką „Siųsti“. Tokias fiktyvias paslaugas ir loterijas savo klientams mes blokuojame, tačiau nauji atvejai gali bet kada pasikartoti, todėl klientų visada prašome apie juos pranešti mūsų specialistams“, – primena D. Meizeraitis.

Sukčiai SMS žinutes gali siųsti ir patys. Užsienyje populiarus sukčiavimo būdas, kuomet bankų vardu žmonėms siunčiami SMS pranešimai, kuriuose informuojama apie kokius nors pasikeitimus ar žmonių įsipareigojimus, o dėl platesnės informacijos raginama paskambinti nurodytu telefonu. Jį surinkus, kitame ragelio gale atsiliepia apgavikas, siekiantis ištraukti žmogaus banko kortelių ar internetinės bankininkystės duomenis.

Taip pat sukčiai gali atsiųsti SMS žinutę ar paskambinti, jei internete įdėjote skelbimą, kad ką nors parduodate ar norite pirkti. Šios apgaulės tikslas – gauti žmogaus siūlomą prekę už ją nesusimokėjus arba išvilioti pinigus neatsiunčiant žadėto pirkinio. Tokiais atvejais nuo apgaulės paprasčiausia apsisaugoti su pirkėju ar pardavėju susitikus tiesiogiai.

Apsisaugoti galima ne nuo visų atakų

Skambinti arba siųsti SMS žinutes padidinto tarifo numeriais telefonai gali ir automatiškai, jei juose įdiegiamos kenkėjiškos programėlės. Šie procesai vyksta foniniu režimu ir žmonės to negali pastebėti ar sustabdyti. Tokius veiksmus atliekančios programėlės yra šalinamos iš patikimų programėlių parduotuvių, tokių kaip „Apple App Store“ ar „Google Play“, bet žmonės turėtų atkreipti dėmesį, kokių leidimų prašo diegiama aplikacija. Pavyzdžiui, jei skaičiuotuvas prašo prieigos prie SMS ir skambučių valdymo, verčiau paieškoti kito. Taip pat didesnė rizika kyla tiems, kurie diegia programėles iš nepatikimų šaltinių. Visgi tokio pobūdžio apgavystės yra stebimos pasauliniu mastu ir jas nustačius žalingi numeriai yra įtraukiami į juoduosius sąrašus, kuriuos tarptautinėms organizacijoms priklausantys operatoriai blokuoja.

Su telefoninėmis apgavystėmis žmonės susiduria ir keliaudami. Jei telefonas prisijungia prie nepatikimo operatoriaus tinklo, šis dalį jo skambučių gali nukreipti ne ten, kur turėtų. Pavyzdžiui, išvykę į kokią nors Afrikos šalį skambinate namiškiams, ragelis pakeliamas, bet kitame jo gale girdite ne lietuvišką „Labas“, o egzotišką vietinės genties muziką. Skambinant antrą kartą jau galite būti sujungti su reikiamu abonentu, tačiau pinigai už pirmąjį skambutį nuskaičiuoti, o juos į kišenę įsideda vietos operatorius ar tarpininkas.

„Tai vadinamoji „False Answer Supervision“ ataka ir žmonės nuo jos negali niekaip apsisaugoti, kadangi ją vykdo tų šalių operatoriai. Šie atvejai itin reti ir gali nutikti nebent egzotiškose šalyse. Europoje tai visiškai neaktualu, kadangi mūsų žemyne visi operatoriai yra susitarę dėl žemų tarptinklinio ryšio tarifų, taip pat daugelyje šalių veikia didelės, gerai žinomos kompanijos. Kitų šalių atveju, kuo geresnį partnerį ryšio operatorius turi, tuo mažesnė tikimybė, kad jo klientai susidurs su tokiomis problemomis“, – teigia D. Meizeraitis.

Telefoniniai sukčiai gali siekti pasipelnyti ne tik iš žmonių, bet ir iš ryšio tiekėjų. Tarkim, verslo klientai turi telefonines stoteles, vadinamąsias „Private Branch Exchange“ (PBX), į kurias įsilaužus gali būti generuojami masiniai skambučiai į tam tikras šalis, tinklus ar konkrečius numerius, siekiant gauti pajamų iš mokesčių už įeinančius skambučius tarp operatorių. Pastebėjus tokius atvejus klientų prašome apie juos pranešti operatoriui.

Atsarga gėdos nedaro

„Kovojant su visais sukčiautojais svarbūs du dalykai. Pirma, tai operatoriaus patirtis – kuo daugiau įmonė išmano apie įvairias nusikaltimų rūšis, kuo geresnius partnerius turi, tuo saugesni gali jaustis klientai. Antra, žmonių savimonė ir pagalba. Žmonių pranešimai apie įtartiną veiklą mums ypač svarbūs, taip pat mūsų ekspertai prisideda prie visuomenės švietimo – keliaudami po mokyklas jie jau vaikams aiškina apie tai, kad telefone būtina nustatyti slaptažodį, jo negalima palikti neužrakinto, o jungtis prie nežinomo „WiFi“ gali būti nesaugu“, – pastebi D. Meizeraitis.

Apibendrindamas patarimus žmonėms „Telia“ ekspertas pabrėžė, kad svarbiausia yra išlikti atidiems ir savo telefoną saugoti taip, kaip bet kokį kitą turtą: naudoti slaptažodžius, neskolinti nepažįstamiems, neskambinti į nežinomus numerius, o pametus – užblokuoti sąskaitą ir pasikeisti slaptažodžius.

Nuo netikėtų didžiulių išlaidų už mobilųjį ryšį žmones saugo kredito limitas. Visiems naujiems „Telia“ klientams suteikiamas 100 eurų kredito limitas, kurį žmonės gali padidinti ar sumažinti kreipdamiesi į operatorių.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama