Pastaraisiais metais mūsų telefonus vis dažniau atakuoja kibernetiniai nusikaltėliai. Galų gale, juk mes niekada nesiskiriame su savo išmaniaisiais telefonais. Jie mūsų pagrindinė priemonė saugant asmeninius duomenis ir nuotraukas bei bendraujant ar fotografuojant. Mes net naudojame juos kaip bilietus, pinigines ir dar daugiau.
Praėjusiais metais „Kaspersky Lab“ ekspertai išmaniuosiuose telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose užfiksavo 42,7 mln. kenkėjiškų programų. Šį kartą mobiliąsias kenkėjiškas programas mes suskirstėme į keletą tipų pagal jų paskirtį ir elgesį. Pirmoje dalyje nagrinėjame tris gana paplitusius tipus.
Vienas iš labiausiai paplitusių mobiliųjų infekcijų tipų, tai reklaminės programos. Jų pagrindinė užduotis – automatiškai arba rankiniu būdu padidinti paspaudimų skaičių ant internetinių reklamjuosčių (išnaudojant vartotojus). O kai kurios tiesiog rodo jums nepageidaujamą reklamą.
Pirmuoju atveju jūs net nematote skelbimo, tačiau „klikeris“ naudoja išmaniojo telefono išteklius, įskaitant baterijos energiją ir duomenis. Užkrėstas išmanusis telefonas išsikrauna per kelias valandas, o kita telefono sąskaita gali turėti nemalonių staigmenų.
Antrasis reklaminės programos tipas pakeičia internetines reklamjuostes ir užverčia vartotoją su daugybe skelbimų, kuriuos anksčiau ar vėliau mes paspaudžiame. Daugeliu atvejų šlamšto srautas yra toks didžiulis, kad prietaisu tampa neįmanoma naudotis.
Kai kurios kenkėjiškos programos taip pat renka informaciją apie jūsų įpročius internete. Šie duomenys patenka į reklamuotojų rankas, o jie šią informaciją naudoja, kad galėtų tiksliau suderinti savo reklamines kampanijas. Be to, reklamjuostės gali būti susietos su kenksmingomis svetainėmis, kuriose jūsų įrenginys gali užsikrėsti dar rimtesniu virusu.
Antrasis kenkėjiškų programų tipas, apie kurį šiandien kalbame, yra prenumeratoriai, dar vadinami „Trojan klikeriai“. Jų darbas – pavogti duomenis iš jūsų mobiliosios sąskaitos, kur įvykdyti nusikaltimą yra daug paprasčiau, nes jis apeina kortelių kodus, kurie paprastai yra griežtai saugomi. Pajamos ateina per WAP arba SMS sąskaitas, o kai kuriais atvejais ir per skambučius į padidinto tarifo numerius.
Norint išnuomoti mokamą prenumeratą jūsų vardu, „WAP klikeriui“ tereikia spustelėti atitinkamą svetainės mygtuką. Kenkėjiškoms SMS programoms reikalingas leidimas siųsti pranešimus, tačiau daugelis vartotojų jį pateikia bet kuriai programai net nesusimąstydami. Programos, kurios jūsų pinigus išeikvoja per IP telefoniją, turi šiek tiek sunkesnę užduotį: jiems reikia užregistruoti paskyrą su paslauga.
Laimei, atsikratyti nepageidaujamų prenumeratų nėra sudėtinga; visos prenumeratos yra rodomos naudotojo asmeninėje paskyroje, operatoriaus svetainėje. Ten galite jas ištrinti ir net uždrausti susieti su nauju telefono numeriu (nors kai kuriais atvejais toks draudimas gali būti nustatytas tik laikinai). Svarbiausia yra laiku pastebėti, jog iš jūsų sąskaitos dingsta pinigai, kad išvengtumėte rimtesnių problemų.
SMS „flooders“ ir „DDoSers“ – šios dvi kategorijos sujungia kenkėjišką programinę įrangą, kuri vietoj to, kad vogtų jūsų duomenis, jums juos atsiunčia! Ir jie tai daro protingai, be jokių leidimų. Jūsų sąskaita sukčiai gali susikrauti gražaus pinigėlio. Tiek „flooders", tiek „DDoSers“ bando panaudoti jūsų išmanųjį telefoną, kad pakenktų trečiosioms šalims. Bet nuo to taip pat nukenčia jūsų įrenginio baterijos ir procesoriaus apkrovos, jau nekalbant apie jūsų piniginę. Paprastai tokios programos nėra plačiai naudojamos, tačiau 2013 m. liepos mėnesį SMS slapukas „Didat“ pateko į Top 20 kenkėjiškų programų sąrašą.
Tiesą sakant, šiuo metu šiandien aptariami mobilūs piktadariai yra tik smulki problema. Blogiausiu atveju jie iš jūsų telefono sąskaitos pavogs šiek tiek pinigų ir sugadins jūsų nervus. Bet kuriuo atveju daugelį iš jų yra lengva aptikti ir pašalinti naudojant antivirusinę programinę įrangą. Stebėkite atnaujinimus ir prisiminkite mobiliojo saugumo taisykles:
- Neįdieginėkite programų iš trečiųjų šalių, o dar geriau – užblokuokite jas operacinės sistemos nustatymuose!
- Visada atnaujinkite savo mobiliojo telefono operacinę sistemą ir visas įdiegtas programas
- Apsaugokite visus mobiliuosius „Android“ įrenginius su antivirusiniu saugumo sprendimu
- Reguliariai tikrinkite mokamų paslaugų sąrašą savo asmeninėje paskyroje ir išjunkite viską, ką patys nesate užsiprenumeravę. Jei matote prenumeratą, kurios neatpažįstate, nedelsdami patiktinkite visą įrenginį, kad išvengtumėte virusų.
- Visada skaitykite programos prašomų leidimų sąrašą ir suteikite tik tai, kas yra absoliučiai būtina.