1942 metais, spalio 6 d. amerikietis Česteris Karlsonas užpatentavo savo išrastą fotokopijavimą. Šią datą galime laikyti ir oficialia kopijavimo aparatų pradžia. Jų tėvas Česteris Karlsonas iki savo svarbiausio atradimo ėjo keisčiausių išradimų keliu: nuo lietpalčio su lietvamzdžiais ties kojomis iki dantų šepetėlio su keičiamais šeriais. Galiausiai jam pavyko sukurti pirmąją dokumento kopiją ir savo vardą Česteris visiems laikams įrašė į istoriją. Bet šiandien kopijavimo prietaisų gimtadienio net nešvenčiame. Kodėl? Nes reikalingus failus jau kurį laiką nesusimąstydami kopijuojame savo išmaniuoju telefonu. Ta proga „Bitės Profai“ įjungė savo laiko mašiną ir nusprendė pasižiūrėti, kokius dar reikšmingus išradimus laikui bėgant pakeitė išmanusis telefonas, o mes net nepastebėjome.
„Nors kopijavimo aparatas – svarbus ir ne vieną dešimtmetį atitarnavęs išradimas, jaunoji karta apie jį gali netgi nieko nežinoti. O ir kam? Juk su dabartinėmis išmaniųjų telefonų kameromis nufotografuoti norimą dokumentą ar bet kokį daiktą – vieni juokai. Dar lengviau jį vėliau iš to paties telefono persiųsti kitam žmogui tiek el. paštu, tiek bet kuriuo socialiniu tinklu. Tačiau kopijavimo aparatas – ne vienintelis svarbus technologinis išradimas, kurį visai nepastebimai mūsų gyvenimuose pakeitė išmanusis telefonas“, – sako „Bitės Profė“ Agnė Adomaitytė ir išskiria penkis savo laiku labai svarbius išradimus, kurie krito nelygioje kovoje prieš išmaniuosius telefonus.
1. Išmanusis telefonas prieš kopijavimo aparatą
Nors, pasak „Bitės Profės“, kopijavimo aparatai vis dar stovi įmonių biuruose, šiandien jie liūdi: išmaniuoju telefonu pasidaryti norimo dokumento kopiją ir turėti ją skaitmeniniu būdu galima žymiai greičiau.
„Išmanieji telefonai žmonių kišenėse savo skaičiumi šiandien gerokai pranoksta kopijavimo aparatus, esančius toli gražu ne visur. O ir kam jų ieškoti? Pakanka išsitraukti telefoną, nufotografuoti juo dokumentą, o vėliau specialios programėlės dėka paversti nuotraukos failą į PDF, kurį galima tiek siųsti kitiems, tiek spausdinti spausdintuvu. Tam tereikės programėlės „PDF Photos“ (jei naudojatės „iOS“) arba „Image to PDF Converter“ (jei turite „Android“) ir to visiškai pakaks, kad greičiau nei per minutę turėtumėte bet kurio failo ar dokumento skaitmeninę kopiją“, – pažymi „Bitės Profė“.
2. Išmanusis telefonas prieš diktofoną
Kitas savo laiku nepakeičiamu laikytas išradimas, kuris ilgainiui neatlaikė išmaniųjų telefonų pranašumo, kaip teigia A. Adomaitytė, yra diktofonas.
„Tie, kam kada nors reikėjo pasinaudoti diktofonu – gerai žino, koks jis gali būti vertingas. Ypač, kai reikia prisiminti imtą interviu ar balsu sau įsirašyti priminimą. Bet kada jūs juo paskutinį kartą naudojotės? Išmanusis telefonas nesiskaito! O kalbant apie išmanųjį, juose dažniausiai iš karto yra integruotas diktofonas, kuris puikiai atlieka visas įprastas šio įrenginio funkcijas ir netgi leidžia iš karto įrašytą failą siųsti el. paštu ar kitu pasirinktu būdu. Tačiau papildomos diktofonų programėlės, pavyzdžiui, „Voice Recorder & Audio Editor“ (skirta tik „iOS“ telefonams) leidžia dar daugiau – iš karto transkribuoti garso įrašą ir pateikti jį tekstu. Arba kita programėlė „Snipback“ (skirta tik „Android“ telefonams) leidžia atkurti net iki 30 sekundžių įrašo iki įrašymo pradžios“, – sako „Bitės Profė“.
3. Išmanusis telefonas prieš skaičiuotuvą
„Bitės Profė“ pastebi, kad nors skaičiuotuvą jau nukonkuravo pirmieji kompiuteriai, išmanieji telefonai žengia dar toliau: „Taip, standartinę skaičiuotuvo programėlę telefone žino visi. Bet ar žinojote apie slaptąją skaičiuotuvo programėlę? Atsisiųskite „Fake Calculator“ (jei naudojatės „iOS“) arba „Smart Hide Calculator“ (jei esate „Android“ vartotojas) ir pasirenkite būti nustebinti. Taip, iš pirmo žvilgsnio – tai standartinis skaičiuotuvas. Bet suveskite jame savo iš anksto susikurtą slaptažodį ir būsite nukelti į savo slaptą saugyklą, kurioje galėsite laikyti nuotraukas, vaizdo įrašus, adresų knygos kontaktus, slaptažodžius ir kt. Žodžiu, viską, ko nenorite, kad matytų ar netyčia atrastų kiti. Na ir kaip įprastas skaičiuotuvas galėtų su tuo pakonkuruoti?“
4. Išmanusis telefonas prieš TV pultelį
„TV pultelis ilgą laiką galėjo atrodyti kaip dievų dovana po ilgos dienos nusileidus ant minkštos sofos. O ir kas gali būti geriau? Spaudai per nuotolį mygtukus ir diriguoji vaizdui bei garsui. Bet geriau jau kurį laiką yra išmanieji telefonai su visa eile programėlių, kurios nesunkiai pakeičia TV pultelį. Ir išmaniajam telefonui nereikia keisti elementų. Dar geriau – viena programėle kartais galima valdyti netgi daugiau nei vieną įrenginį, todėl vien išmaniuoju šiandien galima diriguoti visame kambaryje esantiems įrenginiams. Tereikia atsisiųsti programėlę „AnyMote Smart Universal Remote“ („iOS“, „Android“) ir visus kitus pultelius galima tiesiog pamiršti“, – teigia „Bitės Profė“.
5. Išmanusis telefonas prieš liniuotę
Kaip teigia „Bitės Profė“, liniuotė yra vienas tokių išradimų, kurie būna amžinai aktualūs, tačiau išmanieji telefonai kėsinasi pakeisti netgi tai.
„Keista, kad iki šiol neegzistuoja posakis „liniuotė yra liniuotė“, reiškiantis, kad kai kurių dalykų tiesiog nepakeisti. Kita vertus, gal ir gerai, nes išmanieji telefonai, panašu, būtent tai ir padarė. Jeigu turite telefoną „iPhone“, tikriausiai pastebėjote, kad po naujausio atnaujinimo jame atsirado programėlė „Measure“. Kuo ji ypatinga? Ogi tuo, kad galite matuoti bet kurį paviršių, tik... darysite tai papildytoje realybėje. Panašią programėlę turi ir „Android“ telefonai – „Measure – Quick Everyday Measurements“, tad kai kitą kartą reikės kažką greitai pamatuoti – nebevarkite ir neieškokite liniuotės arba metro, o tiesiog įsijunkite savo išmanųjį telefoną, kuris visuomet po ranka“, – išskiria „Bitės Profė“.