Praėjusią savaitę pasibaigusi „Mobile World Congress“ (MWC) telekomunikacijų paroda didelių inovacijų neparodė, bet nubrėžė aiškią tendenciją: artimiausiu metu visiškai netikėtų sprendimų neišvysime, bet rasime naujų būdų, kaip išnaudoti esamas technologijas. Jau netolimoje ateityje žmonių namus papildys nauji daiktų interneto įrenginiai, išmanieji telefonai taps kur kas saugesni ir aktyviau naudosime įrenginius, užtikrinančius vaikų ir senyvų žmonių saugumą.
„Šių metų MWC paroda – išskirtinė. Esame pripratę prie grandiozinių inovacijų tokiuose renginiuose, bet šiemet juos pakeitė jau matyti sprendimai tik su daugiau papildomų išmanių galimybių. Tai nėra blogai – panašiu keliu judame jau kurį laiką ir ieškome būdų, kaip tais pačiais įrankiais išmaniai palengvinti mūsų kasdienybę. Tuo tarpu viską apimančių virtualios realybės ir išmanių miestų sprendimų dar kurį laiką nematysime, tačiau atskirose siauresnėse srityse jie gyvenimą mums palengvins jau greitai“, – sako „Bitės Profas“ Egidijus Adomkaitis.
Išmaniai naudosimės net dušu
„Jau greitu metu mūsų namai taps dar kur kas išmanesni. Išmanios svarstyklės, šaldytuvai ar kameros jau nebestebina nieko ir šių metų parodoje išmanių namų srityje pamatėme dar daugiau įrenginių. Pavyzdžiui, aktyvaus laisvalaikio įrenginius kurianti „Fitbit“ kartu su elektronikos bendrove „Foxconn“ pristatė išmanaus dušo projektą „Livin“. Jos paskirtis – sukurti žmonėms geriausią dušo patirtį, tuo pat metu mažinant vandens švaistymą. Vartotojai išmaniajame telefone gali pasirinkti sau patinkančią vandens temperatūrą, įsijungti muziką ar šviesas, pritaikyti profilius įvairiems namų gyventojams. Taip pat po dušo programėlė siūlo peržvelgti statistiką – kiek laiko užtrukote, kiek vandens išnaudojote ir kokios temperatūros vandenį naudojote“, – teigia E. Adomkaitis.
Tokius pavienius namų įrenginius gamintojai siūlo valdyti iš vienos sistemos. „Samsung“ pranešė, kad greitu metu pristatys „Bixby“ išmanią kolonėlę, kuri leis balsu valdyti įvairius įrenginius, panašius prietaisus jau yra pristatę ir kiti didžiausia gamintojai – „Apple HomePod“, „Google Home“ ar „Amazon Echo Dot“.
Saugumas telefonuose – dvigubinamas
Išmaniuosiuose telefonuose kaupiamos asmeninės informacijos kiekiai tik didėja, todėl jau netrukus savo įrenginius saugosime tokiais būdais, kuriuos dar neseniai matėme tik fantastiniuose filmuose: „Telefono duomenų saugumo priemonės prasidėjo nuo paprastų ranka vedamų slaptažodžių ir dabar turime ne tik pažangias pirštų nuskaitymo technologijas, bet ir biometrinius sprendimus. Tačiau parodoje išvydome dar pažangesnių saugumą užtikrinančių priemonių. Pavyzdžiui, „Samsung“ savo naujajame flagmane įtaisė ne tik akies rainelės nuskaitymo atrakinimą, bet ir veido atpažinimo funkciją. Pastarąją telefonas naudoja pirmiausia, nepavykus – tikrina akies rainelę“, – paaiškina „Bitės Profas“.
Dvigubo saugumo principu veikia ir mobiliųjų telefonų gamintojo „Vivo“ prototipas „Apex Concept“. Išmanusis leidžia vienu metu nuskaityti ne vieną pirštą, kaip įprasta, bet du, taip pat tai galima daryti ant ekrano paviršiaus.
Sensoriai prižiūrėti vaikus ir senyvo amžiaus žmones
„Dar viena sritis, kuriai išmanios technologijos suteiks naują gyvenimą – artimų žmonių saugumas. Parodoje šiemet buvo gana daug sprendimų, kurie siūlėsi spręsti šį klausimą. Bendrovė „Trackimo“ siūlo vietos nustatymo įrenginius, kuriuos įdėjus, pavyzdžiui, vaikams į kuprines ar striukes, savo telefono ekrane galite stebėti, kur atžalos yra realiu laiku, taip pat gauti pranešimus, jei vaikas išėjo iš nurodytos teritorijos ar paspaudė SOS mygtuką“, – teigia „Bitės“ atstovas.
Panašių sprendimų buvo pristatyta ir senyvo amžiaus žmonių priežiūrai. Pavyzdžiui, elektros sprendimų bendrovė „Voltaware“ pristatė sistemą, kuri naudoja sensorius, įrengtus namų saugiklių blokuose. Šie davikliai stebi elektros naudojimą ir visą informaciją pateikia išmaniajame įrenginyje. Jei senyvo amžiaus žmogus iš ryto neįjungia virdulio kavai ar viryklės maisto gaminimui, sistema apie tai perspėja asmens globėją trumpąja žinute.
Ateityje – virtualios parduotuvės, išmanūs šulinių dangčiai ir saugantys dronai Nors apie išmanius miestus, virtualią realybę girdime praktiškai kasdien, tačiau didelių, viską apimančių realių sprendimų dar reikės palaukti: „Daugelis gamintojų parodoje pristatinėjo šios srities prototipus ar koncepcijas, tačiau realių sprendimų matėme dar gana nedaug. Tiesa, dar dalis pristatė konkrečias vizijas, kaip šios technologijos palengvins mūsų gyvenimus. Pavyzdžiui, „Ikea“ ateitį įsivaizduoja be fizinių parduotuvių. Tiesiog naudojant virtualios realybės akinius, žmogus galės vaikščioti bendrovės parduotuvėse ir rinktis norimus baldus. Nemažai įrenginių pristatyta ir ateities išmaniems miestams. Telekomunikacijų bendrovė „Huawei“ net sugalvojo išmanius šulinių dangčius, kurių funkcija labai paprasta – realiu laiku pranešti, kai šis daiktas yra pavagiamas ar nuplaunamas potvynio taip sukeliant pavojų pro šalį einantiems žmonėms.“
Taip pat lankytojai pamatė ir išskirtinių ateities dronų panaudojimo scenarijų. Vienas iš jų – teritorijos saugumo užtikrinimas naudojant šiuos įrenginius. Saugumo dronų bendrovė „Nightingale Security“ siūlo sprendimą įmonėms, siekiančioms apsaugoti didelės teritorijos plotą. Tokie dronai gali autonomiškai skraidyti ir filmuoti apylinkes, užfiksavus įtartinus atvejus, pranešti apsaugos darbuotojams.