Šiandien startuoja Pjongčango žiemos olimpinės žaidynės, kurių kaip niekada laukia technologijų gerbėjai, mat jose debiutuos ateities ryšio technologija – 5G. Ji suteiks naujas galimybes žiūrovams iš viso pasaulio ir leis net būnant kitoje pasaulio pusėje tapti veiksmo dalimi. „Telia“ radijo tinklo planavimo grupės vadovas Valdas Užusenis teigia, kad 5G ryšio galimybėmis jau netrukus galėsime mėgautis visi, o didžiausios revoliucijos laukiama prie interneto prijungtų įrenginių rinkoje.
Olimpiados dalyvių, svečių ir žiūrovų laukia ne vienas desertas, kurio pagrindinis ingredientas – 5G ryšys. Jo išskirtinės savybės yra itin didelė, dešimtis gigabitų per sekundę siekianti, duomenų perdavimo sparta ir vos 1 milisekundės delsa (4G atveju ji yra dešimteriopai didesnė).
Taigi olimpiados lankytojai galės be vargo dalintis visomis savo asmenukėmis, vaizdo įrašais ir rengti tiesiogines transliacijas savo socialinių tinklų paskyrose. Ypatinga pramoga laukia čiuožimo varžybų žiūrovų: jie arenoje galės gauti 5G palaikančius išmaniuosius įrenginius ir juose realiu laiku stebėti bet kurį čiuožėją, vaizdą sukioti, priartinti ar atitolinti. Be to, tarp slidinėjimo trasų kursuos autonominis 5G autobusas su multimedijos ekranais.
Žiūrovams namuose taip pat neteks nuobodžiauti. Visose olimpinėse ledo rogėse įmontuotos 4K raiškos kameros, kurių vaizdas bus transliuojamas tiesiogiai, o slidininkai turės GPS imtuvus, kurie perduos tikslią jų buvimo vietą, taigi juos bus galima tiesiogiai stebėti iš visų aplinkinių vaizdo kamerų.
Aukštos raiškos tiesioginės vaizdo transliacijos, interaktyvumas, autonominis transportas – tik keletas sričių, kurias užsimojo pakeisti 5G ryšys.
„5G ryšys – evoliucija ar revoliucija? Yra skirtingų nuomonių. Didžiausias 5G proveržis bus gerokai didesnis duomenų perdavimo greitis. Kaip tai numatoma pasiekti? Pirma, bus naudojami efektyvesni duomenų kodavimo algoritmai, tai efektyvumą padidins maždaug tris kartus. Antra, šiuo metu daugumoje telefonų yra dvi antenos, ateityje jų skaičius augs iki 64-ių. Tik neišsigąskite, telefonai dėl to nebus didesni – pačios antenos bus mažesnės. Taip pat bus daugiau ir platesnio spektro dažnių“, – konferencijoje „Telia Technology Day“ kalbėjo V. Užusenis.
Didesnį efektyvumą leis pasiekti ir kiti sprendimai. Pavyzdžiui, šiuo metu telefonai gali jungtis tik prie bazinių stočių arba tik prie „WiFi“, o 5G leis vienu metu naudotis abiem technologijomis. Taip pat telefonai galės veikti kaip savotiški kartotuvai – pavyzdžiui, jei esate patalpoje, kurios nepasiekia mobiliojo ryšio bangos, jūsų telefonas galės prisijungti prie tinklo per netoliese esančio kito vartotojo įrenginį.
Jungti pajėgumus galės ir patys operatoriai ar net kitos institucijos. „Perversmą pasaulyje žada mažosios stotelės, veikiančios mažame plote, tačiau suteikiančios didelę duomenų perdavimo spartą. Jų tinklus galės vystyti ne tik operatoriai, bet ir trečiosios šalys. Pavyzdžiui, savivaldybė galės įrengti tokias stoteles miesto centrinėse erdvėse, aikštėse ar gatvėse ir bendradarbiavimo būdu bus sukurtas vieningas, talpus tinklas“, – teigė „Telia“ radijo tinklo planavimo grupės vadovas.
Mažosios antenos taip pat aktualios pastatuose – biuruose, prekybos centruose, arenose – kuriuose susirenka didelis skaičius vartotojų, tačiau didelę spartą užtikrinančios aukšto dažnio bangos sunkiai prasiskverbia pro sienas ir langus.
V. Užusenis priminė, kad tik prieš kelis mėnesius, 2017-ųjų gruodžio pabaigoje, buvo paskelbtos pirmosios 5G radijo ryšio standarto specifikacijos. Taigi diskusijos dėl 5G standartų, dažnių paskirstymo, reikalavimų įrenginiams ir kitų niuansų dar tęsiasi. Prognozuojama, kad galutinai standartizuota 5G technologija komerciniuose tinkluose vartotojus pasieks apie 2020 metus.
Antrus metus iš eilės vykusioje konferencijoje „Telia Technology day“ apžvelgtos verslo augimui svarbiausios temos – nuo daiktų interneto panaudojimo galimybių, mašinų mokymosi ir dirbtinio intelekto panaudojimo duomenų centruose iki kibernetinio saugumo aktualijų ar ateities darbovietės paveikslo. Konferencijoje savo įžvalgomis dalinosi „Telia“ ir bendrovės inovacijų padalinio „Division X“, SAP, „HP Enterprise“, „Microsoft“, „Huawei“, „Fortinet“, „Dell EMC“ ir „VMware“ atstovai. Renginio metu veikė parodų erdvė, kurioje buvo pristatomos įvairios technologinės naujovės.