Kokios buvo pagrindinės 2017 metų išmaniųjų telefonų tendencijos? Varle.lt mobiliųjų telefonų specialistų teigimu, visų pirma reikėtų paminėti sumažintus rėmelius aplink ekraną ir 18:9 proporcijų ekranus, kuriais buvo aprūpinti keli šių metų flagmanai. Kita tendencija – didelis žingsnis į priekį susijęs su mašininio mokymosi taikymu, plačiau įgyvendintu „Huawei Mate 10 Pro“ modelyje, kuris, pasak specialistų, nubrežia pagrindinę 2018 m. išmaniųjų tendenciją.
Tarptautinė audito ir verslo konsultacijų įmonė „Deloitte“ prognozuoja, kad iki 2023 metų dirbtinio intelekto lustai išmaniuosiuose telefonuose tikėtina taps standartiniu sprendimu. Jų užduotis bus remti mašininį mokymąsi. Jau šiais metais premium segmento išmanieji telefonai buvo aprūpinti AI (angl. Artificial Intelligence) lustais. „Deloitte“ atlikti tyrimai parodė, kad apie du trečdaliai suaugusiųjų išmaniųjų telefonų savininkų išsivysčiusiose šalyse naudojasi mažiausiai viena programėle su mašininio mokymosi funkcijomis, o 79 proc. naudotojų žino tokias programas. Dažniausiai naudojamės nuspėjamo teksto funkcija rašydami žinutes.
Dirbtinis intelektas yra išmaniųjų telefonų ateitis. Dėl to sutaria „Google“, t. y. „Android“ kūrėjai, „ARM“ ir „Qualcomm“, kompanijos projektuojančios ir gaminančios mobiliuosius įrenginius bei kompanijos, kurios vysto programines įrangas. Būtent mašininio mokymosi dėka išmanieji telefonai sugeba grupuoti mūsų nuotraukas pagal jose esančius asmenis ir objektus ar sparčiai reaguoti į balso komandas. Mobiliųjų telefonų specialistų teigimu, iš tikrųjų dirbtinis intelektas turi kur kas didesnį potencialą, tačiau iki šiol jį ribojo išmaniųjų telefonų vidinės konstrukcijos elementų našumo atsargos. Dar ne taip seniai visi su dirbtiniu intelektu susiję procesai ir skaičiavimai buvo atliekami debesyje ir išsiunčiami į išmanųjį telefoną per tinklą. To priežastis buvo pakankamai mažos įrenginių galingumo atsargos. Tiesiog telefonai ilgą laiką nebuvo pritaikyti mašininiam mokymuisi. Pažangių dirbtinio intelekto algoritmų naudojimas reikalavo interneto ryšio ir apsiribodavo tik keliomis pasirinktomis programomis, o tai pasak mobiliųjų telefonų specialistų, tik lašas šios technologijos galimybių jūroje.
Viskas iš esmės pasikeitė su „Huawei Mate 10 Pro“. Specialus NPU (angl. neural processing unit) procesorius „Kirin 970“ sistemoje turi visiškai kitą konstrukciją nei tradiciniai mobiliųjų įrenginių procesoriai. Dirbtinis intelektas yra integrali „Huawei Mate 10 Pro“ dalis, kuri integruota kiekviename įrangos elemente ir programinėje įrangoje. „Huawei Mate 10 Pro“ nereikalinga debesų technologija, taigi mašininio mokymosi išnaudojimas čia platesnis nei kituose šiuo metu rinkoje prieinamuose išmaniuosiuose. Pavyzdžiui, šio telefono kamera žino, kokiomis sąlygomis ir ką fotografuojame, t. y. atskiria dieną nuo nakties, šunį nuo katės, maistą nuo gėlių ir pan. Norint gauti puikius kadrus, nebūtina jų redaguoti programėlėje ar vargti su rankiniais nustatymais. Algoritmas pats pritaiko tinkamus situacijai parametrus. Žinoma, automatinį režimą turi kiekvienas išmanusis telefonas, tačiau koks dar telefonas atpažins, kad fotografuojate kačiukus ir parinks nustatymus tinkančius būtent keturkojų nuotraukoms? „Microsoft“ vertėjas čia labai greitai išvers tekstą iš nuotraukos ar išgirstą pokalbį be interneto ryšio būtinybės.
Specialistų manymu, dirbtinis intelektas leis mums būti mažiau priklausomiems nuo interneto ir pritaikys išmaniųjų telefonų veikimą prie mūsų poreikių, pasirūpins mūsų privatumu ir turės įtakos praktiškai kiekvienam naudojimosi išmaniuoju aspektu. Nors galbūt šiandien dar sunku tai įsivaizduoti, tačiau naudojimasis mobiliaisiais įrenginiais pasieks naują lygmenį. Revoliucija vyksta mūsų akyse ir visai netrukus gali pasibelsti į mūsų pinigines.
Kaip dar keičiasi išmanieji telefonai?
Išeinančios iš mados „mini jack“ garso jungtys
Kai 2016 m. rudenį „Apple“ nusprendė atsisakyti „mini jack“ jungties naujajame „iPhone“ modelyje, šis sprendimas buvo labai kritikuojamas. Tada atrodė, kad tai buvo klaida, tačiau 2017 metais jau pasirodė, kad nebuvo tai baisus sprendimas, nes „Apple“ keliu nuėjo ir kiti gamintojai („Moto“, „LeEco“). Tiesa, rinkos gigantai tokie, kaip „Samsung“ kol kas vengia šio žingsnio, tačiau specialistų manymu, tikrai galima prognozuoti, kad 2018 metais ir jie pradės apie tai svarstyti. Kodėl? Standartinės garso jungties „mini jack“ atsisakymas žymiai palengvins plonesnių ir atsparesnių vandeniui išmaniųjų telefonų kūrimą. O kaip dėl pačių ausinių? Pakeis jas bevieliu būdu veikiantys modeliai prijungiami per USB-C.
Efektyvesnis energijos valdymas
Pilnai įkrauti „klasikiniai mygtukiniai“ telefonai galėjo veikti net savaitę. Deja, išmanieji telefonai išsikrauna kur kas greičiau, labai dažnai neišgyvendami net ir dienos. Laimei, gamintojai gana greitai pastebėjo šią problemą ir pradėjo dirbti ties šios situacijos gerinimu dviejuose frontuose. Visų pirma, gamintojai integruoja į savo įrenginius talpesnes baterijas. Antra, diegiami sprendimai, kurie leidžia efektyviau valdyti energiją. Darbo rezultatai jau pastebimi. Nagrinėjant ar apžvelgiant populiarius išmaniuosius telefonus vis lengviau rasti tokius modelius, kurių baterija leidžia jais laisvai naudotis net iki dviejų dienų. Maža to, akivaizdu, kad ši tendencija vis ryškesnė ir pasak specialistų, galima drąsiai teigti, kad 2018 metais vis daugiau išmaniųjų turės gyvybingesnę bateriją.
„VR friendly“
Pirmoji susidomėjimo virtualia realybe ir virtualios realybės akiniais banga jau praėjo, tačiau prognozuojama, kad 2018 metais VR tema grįš. Vis daugiau išmaniųjų telefonų bus pritaikyta paprastam pasinėrimui į virtualios realybės pasaulius.
Patvaresnės konstrukcijos
Dar visai neseniai daugumos išmaniųjų telefonų savininkų košmaras buvo jų įrenginių trapumas. Lengvai skylantys ekranai, jautrumas įbrėžimams ar drėgmei kėlė nemažas baimes. 2017 m. viskas pasikeitė. Šiuo metu lyderiaujantys rinkoje gamintojai vis dažniau siūlo išmaniuosius telefonus, kurie yra atsparūs vandeniui ir dulkėms, ką patvirtina IP67 ar net IP68 sertifikatai. Be to, vis dažniau standartinį ekrano stiklą keičia vis atsparesnės įbrėžimams ir skilimui „Gorilla Glass“.
Greitesnis įkrovimas
Nors greitojo įkrovimo „Quick Charge“ technologija egzistuoja jau kurį laiką, vis dar nemuša didelių populiarumo rekordų. Labai dėl to gaila, nes ši technologija leidžia įkrauti telefonus per kelias minutes.
Galima būtų prognozuoti, kad 2018 metais šis sprendimas taps populiaresnis ir jį pasiūlys vis daugiau išmaniųjų modelių.