Naujiesiems mokslo metams turi ruoštis ne tik mūsų atžalos, bet ir jų išmanieji telefonai. Mes papasakosime, ką reikia padaryti, kad vaikai galėtų saugiai ir patogiai naudotis šiais įrenginiais.
Išmanieji telefonai buvo sukurti suaugusiems, tačiau jie užkariavo vaikų ir paauglių širdis. Tai vartai į interneto pasaulį, socialinius tinklus ir nuotaikingas pramogas. Besižavėdami atsiveriančiomis galimybėmis, neretai pamirštame apie pavojus, kurie tyko šioje erdvėje. Geriausias ginklas nuo jų apsisaugoti – tai žinios. Daug vaikams, tėveliams ir mokytojams naudingos informacijos rasime interneto svetainėje www.draugiskasinternetas.lt. Čia galima sužinoti, kaip saugiai naudotis socialiniais tinklais, atpažinti pavojus ir duoti atkirtį patyčioms.
Labai svarbu, kad vaikas internete niekada nesijaustų vienišas, todėl būtina, kad pažintį su juo mažasis internautas pradėtų kartu su tėveliais. Artėjanti mokslo metų pradžia – gera proga bendroms iškylos į internetą ir atviriems pokalbiams vaikams rūpimais klausimais.
Ne mažiau svarbu tinkamai paruošti vaikui skirtą išmanųjį telefoną. Analizuodami pardavimus TECHNORAMA parduotuvių tinkle pastebėjome, kad dauguma tėvelių savo vaikams išrenka „Android“ operacinę sistemą turinčius įrenginius. Todėl mes papasakosime, kaip suderinti jų nustatymus.
Sukurkime atskirą vartotojo profilį savo vaikui
Vis daugiau „Android“ operacinę sistemą turinčių telefonų leidžia kurti papildomus vartotojų profilius. Tai atskira aplinka su nuosavu programėlių rinkiniu. Ji veikia labai panašiai kaip kompiuteryje su „Windows“ sukurtas naujas vartotojas. Tokia galimybė labai praverčia vaikui skirtame telefone, nes leidžia išjungti mūsų atžalai nereikalingas ir potencialiai žalingas funkcijas.
-
Norėdami sukurti papildomą profilį įjungiame telefono nuostatų langą, pasirenkame „Naudotojai“, „Pridėti naudotoją ar profilį“ ir spaudžiame „Ribotas profilis“.
-
Šioje vietoje gali pasirodyti langas, siūlantis sukurti slaptažodį, kurio prireiks norint išeiti iš vaikui skirto profilio. Čia spaudžiame NUSTATYTI UŽRAKTĄ, pasirenkame slaptažodžio tipą (pavyzdžiui, PIN) ir atliekame toliau nurodytus veiksmus.
-
Pagaliau atsiveria naujo profilio langas su visų telefone įdiegtų programėlių sąrašu (1). Spausdami ties pavadinimais esančius jungiklius galime išjungti tas programėles, kurios yra nereikalingos mūsų vaikams arba pakeisti jų nuostatas.
- Atlikus nustatymus belieka paspausti profilio pavadinimą (2) ir įjungti vaikui pritaikytą valdymo aplinką.
Įjunkime tėvų kontrolę „Google Play“ parduotuvėje
„Android“ telefonas turi programėlių, žaidimų, muzikos bei filmų parduotuvę „Google Play“. Joje pasitaiko vaikams netinkamo turinio. Laimei, jį galime nesunkiai apriboti.
- Atidarome „Google Play“ programėlę, kairėje lango pusėje spustelime mygtuką ☰ ir pasirenkame „Nustatymai“.
-
Atsivėrusiame lange spaudžiame „Tėvų kontrolė“, paspaudžiame eilutę „Tėvų kontrolė išjungta“. Sugalvojame ir įrašome keturių skaitmenų PIN kodą, kurio prireiks norint keisti tėvų kontrolės nustatymus. Spustelime GERAI, tada dar kartą pakartojame PIN kodą ir vėl spaudžiame GERAI. Atsiveria tėvų kontrolės nuostatų langas.
-
Spaudžiame užrašą „Programos ir žaidimai“ ir nustatome, kokio amžiaus vaikams skirtą turinį bus galima siųstis iš „Google Play“ parduotuvės (pavyzdžiui, vaikams iki 12 metų) ir spaudžiame IŠSAUGOTI.
-
Taip pat galime apriboti prieigą prie vaikams netinkamos muzikos. Tam 2 žingsnyje atsivėrusiame lange spustelime „Muzika“, uždedame varnelę eilutėje „Apriboti muziką, kurią turinio tiekėjai pažymėjo kaip nepadorią“ ir spaudžiame IŠSAUGOTI.
-
Jei norime, kad vaikas be mūsų žinios negalėtų pirkti programėlių ir žaidimų pagrindiniame „Google Play“ nustatymų lange susirandame eilutę „Reikalauti pirkimo autentifikavimo“ ir ją paspaudę pasirenkame „Visada perkant „Google Play“ šiame įrenginyje“.
Įdiegiame „Kids Mode“ programėlę „Samsung“ telefone
„Samsung“ išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai puikiai tinka patiems mažiausiems vartotojams. Jiems skirta programėlė „Kids Mode“ paverčia mobilųjį įrenginį skaitmenine žaidimų aikštele. Ji užrakina suaugusiems šeimos nariams skirtas programas bei leidžia kontroliuoti naudojimo laiką.
„Kids Mode“ neatpažįstamai pakeičia valdymo aplinką. Norint iš jos išeiti, teks įrašyti PIN kodą, kurį žino tik tėveliai. Čia rasime daugybę vaikučiams skirtų pramogų: žaidimų, dainelių ir mokomųjų programėlių. Naujų vaikiškų aplikacijų galima parsiųsti iš specialios elektroninės parduotuvės „Kids Store“.
Sukurkime socialinį tinklą visai šeimai!
Jaunimas negali gyventi be socialinių tinklų! Šis bendravimo būdas leidžia palaikyti ryšį su draugais, tai kodėl jo nenaudojus šeimos ir artimų bičiulių rate? Būtent tokią galimybę siūlo programėlė „Life360“. Ji sukuria uždarą socialinį tinklą, kuriame gali dalyvauti visa šeima. Ši programėlė:
- Leidžia visada žinoti, kur šiuo metu yra kiti šeimos nariai. Informacija rodoma tik uždaram žmonių ratui prieinamame žemėlapyje.
- Informuoja namiškius, kada kiti šeimos nariai išvyksta iš namų ir į juos sugrįžta, pasiekia darbą, mokyklą ar kitas iš anksto pažymėtas vietas.
- Suteikia galimybę dalintis nuotraukomis, rašyti žinutes, siųsti pagalbos prašymus.
- Leidžia stebėti kelionės maršrutą ir buvimo vietų istoriją.
- Padeda kontroliuoti jaunus vairuotojus, rodo važiavimo greitį ir praneša, jei šeimos narys patenka į avarinę situaciją.
- Gali surasti pamestą ar pavogtą telefoną.
„Life360“ galima naudoti ne tik „Android“, bet ir „iOS“ operacinę sistemą turinčiuose išmaniuosiuose telefonuose. „Life360“ tėvelius informuoja, kur yra jų atžalos, ir, reikalui esant, padeda skubiai ištiesti pagalbos ranką, o vaikams ir paaugliams ši programėlė patinka, nes nebereikia atsakinėti į tėvų nuolat užduodamą klausimą „kur šiuo metu esi?“