Išmanusis telefonas mūsų dienomis yra ne tik susisiekimo, fotografavimo, vaizdo įrašų peržiūroms ar pramogoms skirta priemonė. Jis tapo bene svarbiausia asmeninių ir neretai darbo duomenų talpykla. Būtent dėl šios priežasties negalima nustoti kalbėti apie išmaniojo telefono saugumą. Kokie saugos sprendimai mūsų dienomis patikimiausi?
Piršto atspaudo skaitytuvas
Ši funkcija yra praktiškai visuose išmaniuosiuose telefonuose flagmanuose. Kaip teigia Simonas Skupas, „Samsung Electronics Baltics“ vadovas Lietuvoje, apsaugoti savo telefoną piršto atspaudu yra kur kas pažangesnis ir saugesnis būdas už apsaugojimą slaptažodžiu.
„Pastebėta, kad paprastai žmonės neskiria daug laiko sugalvoti sudėtingą slaptažodį. Turbūt ne vienas pripažins, jog dažnai pasirenka savo gimimo metus, vaikų vardus ir kitus panašius variantus, kuriuos atspėti net ir pašaliniams tampa gana paprasta. Tuo tarpu piršto atspaudą padirbti kur kas sudėtingiau“, – komentuoja S. Skupas.
Anot pašnekovo, kitas piršto atspaudo naudojimo privalumas tas, kad žmogui ir pačiam nereikia įsiminti jokių skaičių ar raidžių kombinacijų – užtenka pridėti savo pirštą prie telefone integruoto skaitytuvo ir telefonas atrakinamas.
Akies rainelės atpažinimas
Šiuo metu taip pat vis daugiau kalbama apie rainelės atpažinimo technologiją ir jos poreikį išmaniajame telefone. Rainelė – tai aplink vyzdį esanti spalvota skritulio formos akies dalis, kuri pas kiekvieną yra autentiška. Skiriasi net to paties žmogaus skirtingų akių rainelės. Būtent todėl jų autentifikavimas iš tiesų patikimas.
Kaip teigia S. Skupas, kol kas tokį skaitytuvą turi tik neseniai pristatyti telefonai „Samsung Galaxy S8“. „Jų kamera turi specialų vaizdo filtrą bei infraraudonųjų spindulių LED jutiklį. Jie leidžia atpažinti akies rainelės raštą net ir esant blogam apšvietimui“, – paaiškina S. Skupas.
Specialios saugumo platformos
Šiais laikais dažno gyvenime blanksta ribos tarp darbo ir laisvalaikio. Lygiai taip pat telefone neretai maišosi darbo duomenys ir asmeninė medžiaga. Nerimaujantiems dėl savo darbo duomenų saugumo, kai telefoną naudoja ir laisvalaikiu, verta pasidomėti, ar jame nėra įrankių skirtų sukurti atskirą sustiprinto saugumo erdvę sukurti.
„Kai kuriuose telefonuose galima rasti specialius aplankus, kurie yra apsaugomi atskirais slaptažodžiais arba atrakinami, naudojant piršto atspaudo ar akies rainelės nuskaitymą. Beje, tokie aplankai pašaliniams gali būti padaromi nematomais“, – sako S. Skupas.
Jei telefone tokių funkcijų nėra, verta paieškoti darbo duomenims apsaugoti skirtų programėlių. Pavyzdžiui, atsisiuntus vieną iš tokių, savo „Gmail“ pašte galima turėti atskirą, papildomai apsaugotą aplanką darbo elektroniniams laiškams.