Siūlymas registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles sėkmingai skinasi kelią Seime. Prieš dvi savaites Nacionalinis saugumo ir gynybos komitetas po svarstymų uždegė žalią šviesą minėtam siūlymui ir tolimesnę estafetę perdavė Ekonomikos komitetui, kuris būtent ir yra pagrindinis svarstant SIM kortelių registravimo idėją.
Vidaus reikalų ministerijos (VRM) inicijuotas įstatymas paliestų beveik du milijonus išankstinio mokėjimo SIM kortelėmis besinaudojančių savininkų.
Lietuvoje veikiantys didieji mobiliojo ryšio operatoriai tokį valdžios sprendimą pasitinka nevienareikšmiškai. Vieni siūlymą registruoti visas SIM korteles vertina skeptiškai, likę mano, kad tai iš tiesų duos apčiuopiamos naudos.
Jei Seimas nuspręstų priimti VRM inicijuotą įstatymo projektą, išankstinio mokėjimo SIM kortelių savininkai ne tik privalės pasirūpinti privaloma numerio registracija, bet ir už suteikiamas mobiliojo ryšio paslaugas mokės brangiau nei dabar.
Pixabay.com nuotr.
Siekia užkirsti kelią nusikaltimams
Kaip naujienų portalui Alfa.lt dėstė VRM Visuomenės saugumo ir migracijos politikos departamento Visuomenės saugumo skyrius, pagrindinis įstatymo projekto tikslas – judriojo ryšio operatoriams nustatyti pareigą registruoti judriojo ryšio išankstinio mokėjimo SIM korteles, tokiu būdu kompetentingoms valstybės institucijoms sudarant sąlygas veiksmingiau tirti nusikalstamas veikas ar jas užkardyti.
Tai yra ypač aktualu tiriant nusikalstamas veikas, kurių pasikėsinimo objektas arba nusikalstamos veikos padarymo įrankis yra mobiliojo ryšio telefono aparatas. Atsižvelgus į nusikalstamumo tendencijas ir geopolitinę situaciją, siūlomas reguliavimas sudarys sąlygas efektyviau reaguoti į organizuoto nusikalstamumo ir ypač į terorizmo grėsmes ar galimas apraiškas.
„Atkreipiame dėmesį, kad įstatymo projektu nėra kėsinamasi į asmenų susižinojimo anonimiškumą. Siūlomu reguliavimu siekiama tik registruoti judriojo ryšio išankstinio mokėjimo SIM kortelių paslaugos naudotojus, t. y. paslaugos teikėjams būtų žinomi visi naudotojai, kurie įsigijo paslaugą, ir tik esant būtinumui ir teisės aktuose nustatytais atvejais bei tvarka šie duomenys galėtų būtų teikiami kompetentingoms valstybės institucijoms, jei šios kreiptųsi“, – teigiama atsakyme.
Taip pat pažymima, kad teikiamos paslaugos esmė yra išankstinis mokėjimas už paslaugas (angl. prepaid) ir ji nėra kaičiama. Siūloma tik keisti paslaugos registracijos tvarką (pradėti registruoti korteles), nes dabar nei paslaugos teikėjui, nei, esant būtinumui, kompetentingoms valstybės institucijoms nėra žinoma, kam priklauso įsigyta paslauga.
SIM kortelės – rimtas ginklas
Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Vytautas Gailiušas Ekonomikos komiteto posėdžio metu teigė, kad jų veikloje kasdien susiduriama su nusikaltėliais ar įtariamaisiais, kurie naudoja mobiliojo ryšio priemones.
Anot jo, per atliekamas kratas pas asmenį neretai randama nuo 2 iki 6 SIM kortelių, skirtų nusikalstamai veikai organizuoti ir vykdyti, todėl SIM kortelių registravimas padėtų bent iš dalies išspręsti šią problemą. V. Gailiušio teigimu, yra galimybių, kad SIM kortelės bus registruojamos įvairių benamių vardais, tačiau net ir tokiu atveju pareigūnai bus nukreipti bent į kažkokį regioną ar miestą, kur užregistruota SIM kortelė, o tai, anot pareigūno, svarbu tyrimo vykdymui. O tyrimų šiuo atveju būna įvairių: pradedant telefoniniais sukčiais ir baigiant cigarečių kontrabanda. Neatmetama, kad šis įstatymo projektas gali padėti apsisaugoti ir nuo terorizmo.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas akcentavo, kad neretai atliekant tyrimą sugaištama kelios dienos vien tik tam, kad būtų atsektas įtariamųjų mobilusis ryšys. Pavyzdžiui, Ievos Strazdauskaitės atveju pareigūnai susitiko su mobiliojo ryšio operatoriais ir analizavo jų turimus duomenis, o tai užėmė daug laiko.
Jei būtų priimtas minimas įstatymo projektas, mobiliojo ryšio duomenų analizei ir įtariamųjų susekimui galėtų būtų sugaišta gerokai mažiau laiko.
Seimo narys Virgilijus Poderys iškėlė klausimą, ar siūlomas įstatymo projektas padės apsisaugant nuo kvalifikuotų nusikaltėlių, kurie gali įsivežti neregistruotas SIM korteles iš užsienio. Jam antrino Mindaugas Bastys, pridurdamas, jog šioje vietoje paliekama didžiulė spraga ir iš tiesų susekti iš užsienio įvežamas SIM korteles būtų labai sunku.
V. Gailiušas sutiko, kad nusikalstamai veikai gali būti naudojamos SIM kortelės iš užsienio, tačiau bet kokiu atveju priimtas įstatymo projektas sudarytų nepalankias sąlygas nusikaltėliams organizuoti nusikalstamas veikas, o tai jau būtų pirmas žingsnis mažinant nusikaltimų skaičių.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 1,6 mln. išankstinio mokėjimo SIM kortelių.