Elektronika.lt
 2025 m. sausio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Istorijos ratas apsisuko: nuo „plytos“ prie mažylio ir atgal prie „plytos“

Publikuota: 2015-10-13 14:52
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Vyresni žmonės gal dar prisimena „Nokia 1611“ – kultinį telefoną, kuris vos prasidėjus sparčiai mobiliųjų ryšių rinkos plėtrai Lietuvoje, praėjusio šimtmečio paskutiniame dešimtmetyje, buvo vienas populiariausių įrenginių labiau pasiturinčių žmonių kišenėje. Tiksliau, ne kišenėje, o rankinėje – į kišenę toks nelabai ir tilpdavo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vyresni žmonės gal dar prisimena „Nokia 1611“ – kultinį telefoną, kuris vos prasidėjus sparčiai mobiliųjų ryšių rinkos plėtrai Lietuvoje, praėjusio šimtmečio paskutiniame dešimtmetyje, buvo vienas populiariausių įrenginių labiau pasiturinčių žmonių kišenėje. Tiksliau, ne kišenėje, o rankinėje – į kišenę toks nelabai ir tilpdavo. Po keleto metų telefonų gamintojai užsikrėtė miniatiūrizavimo manija – gamino kaip įmanoma mažesnius telefonus. O dabar istorijos ratas apsisuko: grįžtama prie XXL dydžio įrenginių, kurie vėl vargiai telpa kišenėje.

Sklido netgi istorijos, kad tais gūdžiais ir iš šiandienos pozicijos vertinant nelabai civilizuotais laikais į naktinius klubus su „Nokia 1611“ neįleisdavo – apsauginiai, esą, juos vertino kaip šaltuosius ginklus.

Istorijos ratas apsisuko: nuo „plytos“ prie mažylio ir atgal prie „plytos“

Kitoje mobiliųjų telefonų bangoje pirmais smuikais grojo kur kas mažesnis ir lengvesnis „Philips Diga“ – savotiškas „VolksTelefon“, kurį įsigyti galėjo jau ne tik naujovėms neabejingi stabilų gyvenimą užsitikrinę žmonės ar verslininkai, bet ir studentai, rasdavę būdą iš kur prisidurti prie menkutės stipendijos.

O tuomet pradėjo ristis patys įvairiausi pavadinimai: „Ericsson“, „Trium“, „Siemens“, „Philips“, „Motorola“, „Alcatel“, „Samsung“, LG. Ir, žinoma, tie patys „Nokia“ aparatai. Visiems jiems buvo būdinga ta pati savybė: kuo mažesnis aparatas, tuo geriau. O kiek buvo džiaugsmo vartotojams, kai gamintojai išmoko telefono anteną paslėpti į korpuso vidų!

Praėjusio dešimtmečio viduryje stipriai išpopuliarėjo „kriauklės“ formos įrenginiai, kurie galėjo būti mažučiai, o ekrano plotas buvo maždaug toks pats, kaip ir užimamas klaviatūros. Vienu metu televizijose netgi buvo transliuojama dviprasmiška reklama apie moterį, kur, užsukusi į vyrų pilną barą sakė „Ieškau to, pas kurį mažiausias“.

Mažiausio norėjo visi, bet štai į mažų ekranų pusę vartotojai žiūrėdavo šnairai – ekrano tendencija ne mažėti, o tik pūstis, buvo akivaizdi jau nuo „Nokia 1611“ laikų. Gyrimosi techninėmis charakteristikomis evoliucija buvo maždaug tokia: „Viena tekstinė eilutė su 24 simboliais!“, „Dvi tekstinės eilutės!“, „Keturios tekstinės eilutės!“, „Grafinis ekranas!“, „Spalvotas ekranas!“ O tada nelauktai ir netikėtai atėjo 2007 metai, kai velionis Steve'as Jobsas, nevengdamas įgelti kitiems tuometiniams „išmaniesiems telefonams“ (iš šiandieninės perspektyvos juos vadinti išmaniaisiais net liežuvis sunkiai verčiasi), pristatė pirmąjį „iPhone“. Visišką mažylį. Su vos 3,5 colių įstrižainės ekranu. Ir staiga mobiliosios technologijos pradėjo riedėti į visiškai priešingą pusę – ekranai pradėjo augti.

3,7 colio, 4 coliai, 4,3 colio, 4,9 colio, 5,2 colio, 5,5 colio, 5,7 ir net 5,9 colio... Šie skaičiai nedideli ir mums, lietuviams, dar nelabai įprasti – tarsi euras, kai kainos atrodo mažos, nors atlyginimai dar mažesni. Bet jų reikšmė – net kai kalbama apie varganą 0,2 colio skirtumą – milžiniška.

Beje, šį istorinį įrašą verta pasižiūrėti – ne tik tam, kad prisimintumėte, kaip įvyko lūžis, po kurio išmanieji telefonai tapo ne verslininkų, o visuomenės įrenginiais, bet ir atkreiptumėte dėmesį į S. Jobso charizmą ir sugebėjimą įtikinti.

„iPhone“, prieš kuriuos galvą turėtų nulenkti visi gamintojai, iki tol bandę savo telefonus vadinti išmaniaisiais, iki pat 2012 metų išsaugojo ganėtinai konservatyvų, 3,5 colių ekrano dydį.

Tuomet su „iPhone 5“ jį paaugino iki 4 colių, ir tik su „iPhone 6“ karta (2014 metų rugsėjį) ryžosi pasiūlyti net 5,5 colių ekrano įstrižainės gaminį. O konkurentai, atstovaujantys „Android“ stovyklai, po ganėtinai vėlyvo starto (pirmieji „Android“ telefonai pasirodė 2008 metų pabaigoje), jau 2012 metų rudenį avantiūristiškai pasiūlė anuomet negirdėto dydžio – 5,3 colių – telefoną „Samsung Galaxy Note“. O vėlesnių kartų „Galaxy Note“ išaugo net iki 5,7 colių įstrižainės.

Tarsi tokio dydžio ekranų būtų negana, kinų auksarankiai per kelis pastaruosius metus prigamino telefonų net su 7 colių įstrižaine. 7 coliai! Kai kurie planšetiniai kompiuteriai mažesni, bet visgi tai yra telefonai. Kiek nuosaikesnė, ne tik nustebinti, bet ir parduoti savo įrenginius sugebanti Lietuvoje puikiai žinoma bendrovė „Huawei“ pristatė 6,8 colių įstrižainės „P8 Max“ modelį, o verslininkiško solidumo etalonu kartais vadinami „Sony“ kiek daugiau nei prieš dvejus metus pradėjo siūlyti 6,44 colių įstrižainės „Xperia Z Ultra“.

Ir kuo gi tai ne plytos? Dydžiu šie telefonai netgi aplenkė kai kuriuos mobiliųjų technologijų apyaušrio modelius. O jeigu kam gali pasirodyti, kad milžiniškus ekranus gali rinktis tik bepročiai, tai rinkos tyrimų institutas GFK gali paprieštarauti skaičiais. Jų duomenimis, 2014 m. 1 ketvirtį parduotų telefonų, kurių ekranų įstrižainė yra didesnė nei 5 coliai, rinkos dalis pasaulyje buvo 32 proc., o 2015 m. 1 ketvirtį šis skaičius jau siekė 47 procentus. Korėjiečių avantiūra pasiteisino su kaupu – jeigu „Apple“ sukūrė išmaniųjų ekranų rinką, tai „Samsung“ atvėrė vartus itin didelių ekranų telefonų rinkai.

Tiesa, ekrano įstrižainės augimo gamintojai siekia ne tik didinami visą telefoną – stipriai keičiasi telefonų dizainas ir ekranai užima vis didesnę priekinės įrenginio sienelės ploto dalį. Pavyzdžiui, pirmojo „iPhone“ ekranas užėmė vos 52 proc. viso priekinio paviršiaus ploto, tuo tarpu „iPhone 6“ ekranas dengia beveik 67 proc. paviršiaus, o rekordininko „Sharp Aquos“ ekranas dengia net 78,5 proc. priekinės sienelės.

Tikriausiai ne už kalnų ir diena, kai šis skaičius peržengs 90 procentų ribą. Kita vertus, „plytoms“ vis didėjant, jos stipriai plonėja – jeigu pirmasis „iPhone“ buvo 11,6 mm storio (o tai 2007 metais buvo labai nedaug), tai šiandien būtent telefonų plonumo lenktynėse nusprendę varžytis kinai „Oppo“ su savo gaminiu R5 yra pasiekę beveik tris kartus mažesnį rezultatą – 4,85 mm. Nors žinomesni gamintojai neatsilieka – „Samsung Galaxy A8“ storis yra 5,9 mm. Atkreipkite dėmesį – jo ekrano įstrižainė yra net 5,7 colio.

Auga ne tik ekranai...

Savaime suprantama, technologijos vystosi ne tik ekranų gamybos srityje. Smarkiai spartėja procesoriai (nuo pirmųjų išmaniųjų telefonų iki šių dienų jie paspartėjo dešimtimis kartų), nors akumuliatorių technologijos patobulėjo tik nežymiai, o polinkis kuo labiau suploninti telefoną tikrai nepadeda – žmonės jau pamiršo „Nokia“ „darbinių arkliukų“ laikus, kai telefono būdavo galima nekrauti po kelias savaites ir dabar savo išmaniuosius įrenginius prie elektrinės bambagyslės jungia kiekvieną naktį.

Tiesa, kažkiek vilties teikia tai, kad gamintojai pradeda vis labiau girdėti vartotojų reikalavimus duoti jiems ne plonesnį korpusą ar didesnį ekraną, o talpesnį akumuliatorių, todėl jie pradeda bandyti naujas technologijas ir dirba ne tik su ličio pagrindo baterijomis, bet ir, pavyzdžiui, su visiškai naujomis medžiagomis, kaip anglies nanovamzdeliai.

O „Microsoft“ kartu su „Tesla“ ir keliomis JAV mokslo įstaigomis neseniai paskelbė, kad bendromis pajėgomis vystys kombinuotų „išmaniųjų akumuliatorių“ idėją – bendrą įrenginio darbo laiką tikimasi pailginti naudojant kelis skirtingų technologijų ir charakteristikų akumuliatorius, kurių naudojimą lems operacinė sistema, stebinti, kokie yra įrenginio energetiniai poreikiai kiekvieną akimirką.

Klasikiniai, neišmanieji telefonai turėjo galimybę dėl vartotojų dėmesio varžytis ne tik techninėmis charakteristikomis, bet ir tam tikrais dizaino ypatumais – telefonų formų ir spalvų įvairovė prieš dešimtmetį buvo kur kas didesnė. O išmaniųjų telefonų populiarėjimo pradžioje galėjo pasirodyti, kad vieninteliai telefonų išvaizdos skirtumai yra briaunų lenktumo spindulys. Bet palengva į išmaniųjų pasaulį ateina ir spalvos, ir naujos nugarėlių medžiagos.

Štai LG siūlo telefonus odinėmis nugarėlėmis, o „Motorola“ ir „Xiaomi“ telefonai gali būti ir su bambukine nugarėle. „Coolpad Porto“ taip pat nusprendė išsiskirti – pagamino nugarėlę iš anakardžio riešutų sėklų. Sako, ant tokios medžiagos visiškai nelieka pirštų atspaudų. Na ir kaip gi šiuo atveju nepaminėsi „Samsung Galaxy Edge“ klasės telefonų, kurių ekranų briaunos yra užlenktos bei be akivaizdaus vaizdinio išsiskyrimo suteikia papildomų funkcinių galimybių.

Nors, žinoma, pagrindinė išmaniųjų telefonų vertė ir didžioji dalis funkcinių galimybių atkeliauja iš programėlių, kurių kiekis ir funkcionalumas nepaliaujamai auga – auga tiek, kad šiais laikais telefonų skambinimo funkcija tampa netgi nebe tokia svarbia, kaip papildomos galimybės – jomis galima susimokėti už parkavimą ar už važiavimą visuomeniniu transportu, sujungti su kitais išmaniaisiais namų įrenginiais ir atlikti bemaž visas stacionariu kompiuteriu atliekamas funkcijas – o toks funkcionalumas ir pateisina žmonių norą naudotis kuo didesniu telefonu.

Pasak „Bitė Lietuva“ išmaniųjų įrenginių verslo plėtros vadovo Aurimo Kapočiaus, skambinimo funkcija jau seniai atsidūrė antrame, trečiame plane: „Dar pernai atlikta mūsų apklausa parodė, kad tik kas ketvirtas išmaniojo telefono naudotojas juo išimtinai tik skambina ir rašo žinutes. Didžioji dalis (67 proc.) naršė internete, tikrino el. paštą (55 proc.), bendravo socialiniuose tinkluose (42 proc.).

Šioje srityje progresas itin spartus, todėl šiandien matytume dar didesnius skaičius, liudijančius apie lietuvių išmanėjimą.“ Anot jo, tai atspindi ir faktas, jog prieš pirkdami naują išmanųjį telefoną, klientai vis dažniau klausia ar jis veiks su jų išmaniaisiais televizoriais ar kitais išmaniais namų priedais.

...bet ir jų naudotojų kiekis

„Lietuvoje įprastus telefonus sparčiai keičia išmanieji. Pirmuosius šiuo metu perka tik tam grupė klientų, turinčių specifinius poreikius. Jei dar praėjusiais metais išmaniųjų ir neišmaniųjų telefonų parduodavome po lygiai, šiandien matome visai kitą vaizdą – išmanieji sudaro daugiau nei 80 proc. telefonų pardavimų. Tiesa, kol kas išmaniuosius telefonus kasdien naudoja apie 50 proc. mūsų klientų, tačiau tai gana neblogas rezultatas Lietuvai.

Pavyzdžiui, vienoje iš Europos lyderių pagal išmaniųjų telefonų naudojimą Norvegijoje šis rodiklis viršija 60 procentų“, – sako A. Kapočius. Panašius vartotojų „išmanėjimo“ duomenis nurodo ir kiti ryšio operatoriai.

Vasarą „Tele2“ komercijos vadovas Petras Kirdeika skelbė, kad 72 proc. visų naujų parduodamų telefonų yra išmanieji, net 56 procentai jų palaiko 4G ryšį. „Omnitel“ vadovas Danas Strombergas skelbiant pirmo pusmečio finansinius tvirtino, kad išmanieji įrenginiai sudaro 77 proc. visų parduodamų telefonų, o 4G ryšį iš jų palaiko 59 procentai.

„Pagrindinė banga, kai didžioji dalis vartotojų atsinaujino paprastus telefonus į išmaniuosius, praėjo prieš keletą metų. Šiandien išmanieji vartotojai savo išmaniuosius telefonus keičia kas porą metų. Pasaulyje taip pat stebimas panašus 1,5–2 metų atsinaujinimo ciklas. Taip pat pastebime tendencijas, kad pastaruoju metu populiarėja telefonai su didesniais ekranais.

„Šiandien dažniausiai mūsų klientai renkasi išmaniuosius telefonus, turinčius didesnį nei 5 colių įstrižainės ekraną. Taip pat jie būtinai turi palaikyti 4G ryšio technologiją, o kainos rėžiai svyruoja apie 200–400 Eur“, – rinkos tendencijas apibendrino A. Kapočius.

Kaip vartotojų įpročiai pasikeitė per pastaruosius tris mėnesius – sužinosime artimiausiomis dienomis, kai visi ryšio operatoriai skelbs trečiojo metų ketvirčio finansinius rezultatus. Bet nekyla abejonė, kad žmonės ir vėl rinkosi dar daugiau išmaniųjų telefonų su dar didesniais ekranais. Kam žvalgytis į praeitį?


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama