Nors apie belaidžio krovimo technologiją diskutuojama jau seniai, rinkos ekspertai tiki, kad būtent šiemet įvyks šios technologijos lūžis. Rinkos tyrimų agentūrų duomenimis, šiemet tarptautinė belaidžio krovimo rinka augs daugiau negu 30 kartų, lyginant su praėjusiais metais. Tam pagreitį davė bendrovė „Samsung“, komercializavusi belaidžio krovimo technologiją. Šiemet didieji prekių ženklai, tokie kaip „Ikea“, „Starbucks“ ir „Mc‘Donalds“, pradėjo vis intensyviau diegti belaidžio krovimo technologiją visame pasaulyje.
Belaidžio krovimo vietų bumas
Belaidžio krovimo technologiją pradėta plėtoti jau 2000-aisiais metais. Dar prieš kelerius metus, ji nebuvo masiškai diegiama į rinką dėl aukštos kainos ir žemo funkcionalumo. Tačiau jau prieš mėnesį instaliuota pirmoji bandomoji belaidžio krovimo vieta Lietuvoje - prekybos ir pramogų centre „Ozas“ esančioje „Vero Cafe“ integruoti belaidžiai „Samsung“ krovikliai.
Negana to, dar šiais metais „Starbucks“ ketina instaliuoti 100 000 PMA (Power Matters Alliance) belaidžio krovimo vietų daugiau nei 8000 kavinių Amerikoje, o per ateinančius metus – ir Europoje bei Azijoje. Tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje esančiuose „Mc‘Donalds“ restoranuose jau veikia daugiau nei 600 WPC (Wireless Power Consortium) belaidžio krovimo vietų.
Tai reiškia, kad kavinių staliukus puošia belaidžiai krovikliai - vartotojams tereikia padėti savo telefoną per vidurį ant įkrovimo platformos ir jis kraunasi be laidų. Į maitinimo lizdą yra įkištas tik belaidis kroviklis, bet ne pats telefonas. Taigi, telefono savininkas gali krauti savo telefoną, tuomet atsiliepti į skambutį ir vėl padėti telefoną krauti. Prognozuojama, kad netolimoje ateityje belaidžio pakrovimo funkcija bus integruota daugelyje viešų vietų – kavinėse, prekybos centruose, bibliotekose.
Belaidžiai krovikliai
Taigi, belaidžiam krovimui reikalingi du dalykai – belaidis kroviklis ir išmanusis telefonas, kuriame yra integruota belaidžio krovimo technologija. Belaidžiu krovikliu vartotojai gali naudotis viešose vietose, jį įsigyti atskirai (kaip priedą prie telefono) arba rasti jau integruotą, pavyzdžiui, į baldus. PMA ir WPC yra du skirtingi pasauliniai belaidžio krovimo standartai. Pavyzdžiui, bendrovės „Samsung“ belaidis kroviklis gali įkrauti visus telefonus, kurie turi belaidžio krovimo funkciją ir palaiko WPC standartą. Belaidis kroviklis krauna indukciniu principu.
„Pastebimos tendencijos, kad parduodama vis daugiau belaidžių kroviklių – dažniausiai vartotojai juos naudoja darbe. Tai apsaugo nuo blaškymosi, kuris patiriamas kiekvieną kartą, kuomet suskambus telefonui, jį reikia ištraukti iš elektros lizdo“, – sakė „Samsung Electronics Baltics“ padalinio Lietuvoje vadovas Simonas Skupas.
Tuo tarpu vos prieš mėnesį švedų bendrovė „Ikea“ lietuviams pristatė naują baldų kolekciją, kurioje instaliuota belaidžio krovimo technologija. Atlikti tyrimai parodė, kad žmonėms ypač nepatinka atvirose vietose matomi prietaisų laidai. Todėl tiesiai į naktinius staliukus, toršerus ir stalinius šviestuvus įdiegta krovimo funkcija – ji sumažina galvos skausmą, ieškant laisvo kištukinio lizdo ar bandant paslėpti susiraizgiusius laidus.
Kitais metais automobilių gamintojai, tokie kaip „BMW“, „Crysler“ ir „Audi“, taip pat ketina įdiegti belaidžio krovimo technologiją automobiliuose.
Belaidžio krovimo funkcija telefonuose
Norint, kad išmanusis telefonas krautųsi naudojant belaidį kroviklį, telefone turi būti integruota belaidžio krovimo technologija. PMA standartą turintis telefonas galės krautis ant PMA standartą turinčio kroviklio, o WPC – ant WPC. Tai reiškia, kad belaidžio krovimo funkciją turintis išmanusis telefonas, kuris be vargo gali būtų pakrautas ant belaidžio kroviklio vienoje viešoje vietoje, nebūtinai krausis kitoje. Siekiama, kad šie du standartai būtų integruoti į vieningą sistemą, tačiau tai vis dar laiko klausimas. Nepaisant to, rinkoje jau atsiranda telefonų, kurie palaiko abu standartus. Šiemet pristatytas naujausias „Samsung“ flagmanas „Galaxy s6“ turi integruotas abi belaidžio krovimo technologijas. Nepaisant to, išmaniojo telefono korpusas siekia vos 6,8 mm.
Senesni telefonai, kuriuose nėra įdiegta belaidžio krovimo funkcija, gali būti kraunami šiuo būdu, kuomet jie yra įdėti į specialų dangtelį, skirtą belaidžiui krovimui.