Skelbiame 10 programėlių sąrašą, kurios darbą klasėje pavers ir patrauklesniu, ir gerokai efektyvesniu.
„European Schoolnet“ ir Lježo universiteto tyrimo „Survey of Schools: ICT in Education“ duomenimis, Lietuvos mokytojų pasitikėjimas savo skaitmeniniais gebėjimais yra mažesnis nei ES vidurkis. Tuo tarpu 44,7 proc. tėvų mano, jog būtent naujausių technologijų naudojimas ne tik informatikos pamokose, bet ir mokant kitų dalykų, skatintų vaikų motyvaciją mokytis, parodė programos „Samsung Mokykla ateičiai“ ir elektroninio dienyno TAMO apklausa.
Atsižvelgiant į šias tendencijas Lietuvoje ir buvo inicijuoti skaitmeniniai mokymai pedagogams „Samsung Mokykla ateičiai“, kurių metu mokytojai tobulina savo skaitmeninius įgūdžius. Mokymus vedantys programos „Renkuosi mokyti!“ lektoriai, patariantys mokytojams, kaip prasmingai pritaikyti išmaniąsias technologijas pamokose, parengė mokytojams ir mokiniams naudingiausių programėlių, skirtų „Android“ mobiliesiems įrenginiams, dešimtuką. Be abejo, tokių programėlių yra gerokai daugiau, tačiau į šias dešimt, kaip teigia technologijas puikiai išmanantys „Renkuosi mokyti!“ lektoriai, ypač verta atkreipti dėmesį.
Bendravimui: „Edmodo“
Ši programėlė siūlo saugų būdą mokiniams ir jų mokytojams bendrauti tarpusavyje tiek pamokų metu, tiek ir po jų. Kaip teigia programos „Samsung Mokykla ateičiai“ lektorė Lina Kilčiauskaitė, „Edmodo“ yra patraukli tuo, kad sukurdamas mokymosi grupę mokytojas neturi užmegzti jokių draugystės ryšių su mokiniais, tačiau tokios funkcijos, kaip rašymas ant „sienos“, komentavimas, dalijimasis įvairia informacija bei jos vertinimas – išlieka.
Bendravimui: „Class Messenger“
Naudodami „Class Messenger“ programėlę mokytojai gali asmeniškai palaikyti ryšį su mokinių tėvais bei juos informuoti, kaip jų atžalai sekasi klasėje. Žinutės gali būti siunčiamos individualiai kiekvienam tėčiui ar mamai arba visai klasei, norint informuoti apie klasės išvykas, renginius ir kitus įvykius klasėje.
Testų rengimui: „ClassDojo“
Ši programėlė skirta mokinių pažangai pamokų metu fiksuoti. Mokytojas gali įvertinti moksleivius tam tikrais balais už atliktas ar neatliktas užduotis, jų elgesį klasėje. Balai gali būti paverčiami į struktūruotą ataskaitą, o tėvai, norintys sužinoti, kaip jų vaikams sekasi mokykloje, taip pat turi galimybę gauti su tuo susijusius pranešimus.
Testų rengimui: „Socrative“
Tai testų rengimo programėlė, kuri veikia labai paprastai – mokytojai parengia norimus klausimus, o mokiniai, naudodamiesi savo programėlės versija, į juos atsako. „Socrative“ gautus atsakymus iš karto suskaičiuoja ir pateikia rezultatus. Programėlė naudinga, nes greitai parodo, kaip mokiniai suprato naują temą ir kaip ją reikėtų toliau plėtoti kitos pamokos metu.
Darbo organizavimui: „Homework“
Šioje programėlėje galima patalpinti mokymuisi svarbią informaciją: tvarkaraščius, namų darbų užduotis, pasižymėti pamokų, kontrolinių darbų laiką. Tai puikus įrankis, padedantis moksleiviui planuoti savo laiką ir išvengti pastabų dėl pamirštų atlikti namų darbų.
Darbo organizavimui: „S Note“
Šią programėlę galima drąsiai vadinti popierinių sąsiuvinių pakaitalu, kuri gali būti puikus pagalbininkas mokytojui ruošiant pamokos planus, norint atsiųsti ir dalintis nuotraukomis ar straipsniais. Toks elektroninis sąsiuvinis visada po ranka – tiek mobiliajame telefone, tiek kompiuteryje.
Darbo organizavimui: „Samsung School“
Tai programėlė, leidžianti mokinių mobiliuosius įrenginius apjungti į vieną bendrą tinklą, kurti viktorinas, apklausas, organizuoti darbus grupėse. „Renkuosi mokyti!“ lektorė L. Kilčiauskaitė teigia, jog gerai įvaldęs visas programėlės funkcijas mokytojas turi galimybę visą pamokos laiką naudoti išmaniąsias technologijas.
Edukaciniams žaidimams: „EduDroid“
Tai mokomoji programėlė pradinių klasių moksleiviams. Ji padeda įtraukti vaikus į mokymosi procesą siūlydama linksmus žaidimus, testus ir kitus įrankius, siekdama padidinti mokinių žinias bei gebėjimus skirtingose srityse. Programėlė moko rašymo, fonetikos, kalbėjimo, skaitymo, matematikos ir kitų dalykų.
Duomenų dalijimuisi: „Google Drive“
Programos „Samsung Mokykla ateičiai“ lektorius Vytautas Miežys pataria neužmiršti ir „debesų technologijos“ pagrindu veikiančios „Google Drive“ programos, kurią patogu pasiekti tiek kompiuteriu, tiek mobiliuoju telefonu ar planšete. Mokytojas pabrėžia keletą jos privalumų. Pirma, dalinantis dokumentais per „Google Drive“ galima daug kartų komentuoti mokinio darbą, o tai sukuria didesnes galimybes parašyti puikų darbą. Antra, dalytis duomenimis yra itin paprasta.
Vaizdo įrašams kurti: „Movie maker“
Programėlė leidžia kurti filmukus, juos įgarsinti, pritaikyti muzikinį takelį ir dalintis jais su kitais. „Movie maker“ padeda mokytojams originaliai pateikti medžiagą mokiniams, o mokiniai, savo ruožtu programėlę gali naudoti rengdami įvairius projektus.
Išvados
Šiandien programėlių, palengvinančių ir paįvairinančių tiek mokytojų darbą, tiek patį mokymosi procesą, skaičius auga kaip ant mielų, todėl jų sąrašas galėtų tęstis dar keliuose puslapiuose. Svarbu, kad mokytojai ir mokiniai atrastų tai, kas jų darbui yra naudingiausia. Programėlių pasiūla skųstis sunku, taigi pats metas būtų kokybiškai pritaikyti jas praktikoje.