Atostogų ar komandiruočių metu retas skambina į Lietuvą vien norėdamas smagiai pasikalbėti, mat sąskaita mėnesio gale galėtų pasiekti net lietuviškojo palydovo orbitą. Europos Sąjunga žada tokią realybę paversti tik prisiminimu.
Sentimentalieji keliautojai net grįžę namo iš mobiliųjų telefonų netrina žinučių, kurias gauna vos kirtę valstybių sienas. Mobiliojo ryšio bendrovės savo klientams taip primena apie toje šalyje galiojančius mobiliojo ryšio ir duomenų perdavimo tarifus. Šiems virtualiems priminimams ateina galas, nes Europos Parlamentas (EP) balandžio pradžioje pritarė, kad būtų panaikinti tarptinklinio ryšio tarifai.
Kelio pabaiga
Siūlymas naikinti tarptinklinio ryšio mokestį Briuselyje sklando jau kelerius metus. Tiesa, anksčiau šios paslaugos kaina galėjo siekti 10 litų už prakalbėtą minutę, o internetas telefone, viešint užsienyje, buvo laikomas bene egzotika.
EP nuo kitų ES institucijų dažniausiai tuo ir skiriasi, kad pagrindiniu tikslu laiko Sąjungos bendrumą ir betarpiškumą visais aspektais. Keletą metų ir Lietuvos, ir kitų ES šalių mobiliojo ryšio tiekėjai mažino tarptinklinio ryšio kainas, o tai bent iš dalies ramino karštas diskusijas EP.
Šiandien tarptinklinio ryšio tarifai yra dešimteriopai mažesni. Tiesa, naudotis mobiliuoju internetu atskirose šalyse vis dar išlieka brangu, tačiau visoje Europoje gyventojai toliau skundžiasi stipriai išaugusiomis sąskaitomis, jei mobiliuoju ryšiu naudojamasi užsienyje, nors ES tampa vis didesnė ir kartu atviresnė.
Tarptinklinio ryšio tarifo panaikinimas taps ne tik vartotojų, bet ir pačios ES viršūnėlės laimėjimu.
„Šis balsavimas skirtas visiems piliečiams. Tokia ir yra ES – atsisakanti sienų, lengvinanti ir piginanti gyvenimą“, – po balsavimo kalbėjo EK pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes, atsakinga už šią skaitmeninę darbotvarkę.
Dviejų medalių nebus
Pinigai nėra nesibaigiantis išteklius, todėl mokesčio panaikinimas turės būti kuo nors kompensuojamas. ES vadovai laikosi pozicijos, kad mažinamas tarptinklinio ryšio tarifas bus kompensuojamas padidėjusiu vartotojų skaičiumi. Tokiai pozicijai pritaria ir Lietuvos mobiliojo ryšio tiekėjos „Bitė“ rinkodaros direktorius Pranas Kuisys.
Tačiau, anot jo, tai yra tik viena gera naujiena visai ES mobiliojo ryšio rinkai, o kiti sprendimo privalumai ir trūkumai pasidalija skirtingai ir priklauso nuo alternatyvos, kurios link gravituos išlygos, taikomos šalims.
„Dabar EP tai daro ne nuosekliai, o kerta iš esmės. Verslui kenkia tokia šoko terapija. Jeigu EP siūloma formuluotė dabar būtų priimta, tai sukeltų konkrečių problemų“, – pabrėžė P. Kuisys.
Kaina iš dviejų
Kalbant apie tarptinklinio ryšio kainą, ją sudaro dvi dedamosios: didmeninė ir mažmeninė. Pastaroji yra arčiausiai kliento, nes ją šis moka tiesiogiai. Kita lieka operatoriaus žinioje, todėl čia reikia labai preciziško ES sprendimo.
„ES šalių narių mažmeninės ryšio perdavimo kainos gali skirtis net iki 10 kartų. Pavyzdžiui, Lietuvos bet kurio operatoriaus klientas, išvažiavęs, tarkime, į Vokietiją ar Didžiąją Britaniją, naudotųsi vietiniais tarifais ir mokėtų vieną euro centą. Lietuvos operatorius užsienio kompanijai sumokėtų 5 euro centus, nes tokia yra didmeninė sujungimo kaina. Tada atsiranda 4 euro centų nuostolis. Toks tarifas galios tik nuo liepos mėnesio, o dabar siekia 10 euro centų“, – pasakojo „Bitės“ rinkodaros direktorius.
„Tele2“ atstovų požiūris į šį klausimą buvo optimistiškesnis. Kaip savaitraščiui „Ekonomika.lt“ sakė kompanijos korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims Andrius Baranauskas, „Tele2“ palaiko šią reformą.
„Išvykus į užsienį, sąlygas dažniausiai diktuoja priimančios valstybės operatoriai, ypač jei tai populiari atostogų šalis. Jei laimi vartotojai – laimi ir „Tele2“, – tepasakė jis.
Trečiojo pagal dydį Lietuvos mobiliojo ryšio tiekėjo „Omnitel“ pozicija išliko neutrali, nes, pasak kompanijos ryšių su visuomene vadovės Daivos Selickaitės, taikomi pokyčiai nėra aktualūs.
Finansinė skylė
Kaip rašo „International Business Times“, dauguma ES ryšio tiekėjų nuogąstauja, kad, atsisakius mokesčio, bus mažinama ryšio kokybės kartelė.
Kitas kelias, netaupant išlaidų kokybei, yra investicijų į tinklų infrastruktūrą mažinimas.
Kaip teigia P. Kuisys, tarptinkliniam ryšiui būdingas kainos elastingumas. Jam pingant, šie nuostoliai yra dengiami padidėjusiu vartotojų skaičiumi, tačiau to negana. „Galimo nuostolio dėl didmeninių kainų ir skirtumų nuo vietinių mažmeninių kainų negalima kompensuoti“, – teigia jis.
Šiandien mokesčio panaikinimas bus rimtas kirtis 5G ryšio kūrimui, o kompanijos jaučiasi apgautos dėl išleistų pinigų projektams.
Universalaus sprendimo dilema
Kiekvieną kartą, derindama taisykles visoms šalims narėms, ES susiduria su šia problema. Lietuvoje mobiliojo ryšio teikėjų konkurencija yra akivaizdi, ją kartkartėmis galima pastebėti net gatvėse, tačiau tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl šiandien už mobilųjį ryšį mokame pigiausiai Europoje. Bendras sprendimas gali pakeisti šią situaciją.
„Gali būti taikomos išimtys toms šalims, kurių mažmeninės kainos yra daug didesnės nei didmeninės, tuomet jos galėtų taikyti ir didesnes kainas tarptinkliniam ryšiui. Antras variantas – galėtų būti sureguliuoti tarptinkliniai didmeniniai tarifai. Sunku to tikėtis, nes pigių šalių kortelės užtvindytų aukštų kainų šalis ir pradėtų ten konkuruoti. Su tokiu sprendimu nesutiks didžiųjų šalių operatoriai“, – apie rinkos stabilumą kalbėjo „Bitės“ atstovas.
Pastaruoju atveju lietuviškos išankstinio ryšio kortelės būtų labai rimtas konkurentas Europoje, nes suteiktų vartotojams neblogas sąlygas už apytikslę 3 eurų sumą. Vis dėlto tai tik viena medalio pusė, mat pigiose šalyse dėl padengiamų didmeninės kainos nuostolių pradėtų brangti ryšys vartotojams.
„Trečias variantas galėtų būti be išimčių ir be sumažintų didmeninių tarifų. Tuomet pigesnių paslaugų šalys turėtų kelti kainas. Mes patys siūlome, kad, siekiant išvengti vietinių tarifų kilimo Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, toms šalims būtų taikomos išimtys“, – pabrėžė P. Kuisys.
Siūlymas bus pradėtas vykdyti, kai jam pritars ES Taryba, kurią sudaro kiekvienos šalies atstovas. Tai bus esminis mūšio laukas, nes kiekvienas politikas stengsis gintis savo šalies interesus, o tokioje nehomogeniškoje mobiliojo ryšio rinkoje lengvo sprendimo tikėtis naivu.
Kol kas belieka laukti spalio, iki kurio institucija yra pasižadėjusi susitarti.