Pirmasis „iPhone“ rinkoje pasirodė prieš beveik penkis metus – 2007-ųjų birželio 29 dieną. Naujasis „Apple“ įrenginys iš karto sužavėjo daugelį vartotojų, tačiau būta ir skeptikų: telefono kaina siekė 600 dolerių, jokios klaviatūros, ribotos el. pašto galimybės, jokio „copy-paste“.
Žvelgiant iš dabartinių pozicijų, tik kvailys galėjo netikėti Styvu Džobsu. „Apple“ teigia pardavusi daugiau nei 217 mln. telefonų visame pasaulyje, o pats įrenginys sukėlė kultūrinę revoliuciją. Anot mokslininkų, daugelis žmonių kenčia nuo „įsivaizduojamo skambučio ar SMS gavimo“.
„iPhone“ pakeitė tai, kaip esame susiję su technologijomis“, – teigia psichologas ir knygos „iLiga“ (angl. „iDisorder“) autorius, Laris Rosenas. Jo atliktas tyrimas parodė, kad 30 proc. šio išmaniojo vartotojų jaučia depresiją negalėdami patikrinti „Facebook“ profilio.
Išmaniojo „iPhone“ pasiekimai
Įpročiai kenkia ne visiems. Šiuo atveju jie tikrai nekenkia „Apple“ bendrovei ir jos partneriams. Kupertino mieste įsikūrusios „Apple“ metinė apyvarta nuo 24 mlrd. JAV dolerių 2007-aisiais šoktelėjo iki 108 mlrd. JAV dolerių 2011-iais metais. Bendrovės akcijų vertė per tą patį periodą augo 400 procentų.
„Samsung“, „Foxconn“, AT&T ir kiti partneriai stipriai pasipelnė iš „iPhone“ populiarumo. „Apple“ išmokėjo daugiau nei 5 mlrd. JAV dolerių programėlių kūrėjams, o taip pat suteikė galimybių daugybei pradedančiųjų verslininkų. Tarkim, „Instagram“ nuo nulio išaugo iki 1 mlrd. JAV dolerių vertės kompanijos. Per 18 mėnesių.
Nors rinkos pyragas ir toliau didėja, kitoms bendrovėms pasisekė ne taip gerai. Kai pasirodė „iPhone“, bendrovės „Nokia“ ir „Research in Motion“ kartu uždirbo solidų 2,7 mlrd. JAV dolerių pelną. Dabar RIM svarsto strategines galimybes su bankininkais, o „Nokia“ paskelbė apie dar vieną masinį darbuotojų atleidimą.
Iš viso „App Store“ yra 650 tūkst. programėlių, padedančių vartotojams efektyviau tvarkyti „Excel“ dokumentus, matuotis cukraus kiekį kraujyje ir linksminti savo vaikus. Geriausia, kad „iPhone“ sukūrė į vartotojų (ne inžinierių!) poreikius orientuotų produktų kūrimą.
Naujas psichologinių tyrimų laukas
Iki šiol mokslo bendruomenė tyrinėdavo žiurkes. Dabar viso pasaulio psichologai tyrinėja išmaniųjų biologinį ir socialinį poveikį. „Geras dalykas kalbant apie „iPhone“ yra tas, kad įrenginys su mumis yra visą parą. Blogas dalykas kalbant apie „iPhone“ yra tas, kad įrenginys su mumis yra visą parą“, – teigia Laris Rosenas.
Dar šimtmečius po Gutenbergo spausdinimo staklių išradimo, žmonių raštingumas liko retenybė. Tuo tarpu „Cisco“ prognozuoja, kad iki 2016-ųjų metų mobiliųjų įrenginių skaičius viršys žmonių skaičių. Vieno muziejaus Vašingtone vadovė sakė, kad dabar žmonės ilgiau fotografuoja meno kūrinius, negu juos apžiūri.
Didysis klausimas: ar „iPhone“ yra „dviratis mintims“, kaip teigė Styvas Džobsas apie pirmąjį „Mac“ kompiuterį, ar vis dėlto alternatyva mąstymui, kuri keičia žmogiškuosius ryšius? Atrodo, jog išmanieji telefonai tampa vis svarbesni, o taip pat ir įkyresni.
„Tarkim, kodėl telefonas negali žinoti, kad mėgstate sportuoti ir pamatęs jūsų darbotvarkėje laisvą valandą pasiūlytų jums nueiti į netoli esantį sporto klubą“, – teigia rizikos kapitalo fondo „Opus Capital“ partneris, Bobas Borchersas. Programėlė „Siri“ galėtų paklausti: „Ar nori pasportuoti kairiau esančiame sporto klube?“