Kai kurie telefonų gamintojai negarantuoja, kad jų įrenginiai tinkamai veiks šaltu oru, o kiti tikina, kad jų telefonai sklandžiai veikia net spaudžiant -20 laipsnių pagal Celsijų šaltukui. Taigi kokie telefonai yra ištvermingiausi, o kurių žiemą lauke verčiau netraukti iš kišenės?
Kompanija „Apple“ nurodo, kad jos gaminami „iPhone“ gali būti naudojami tik ne žemesnėje nei 0 laipsnių temperatūroje. Kitaip sakant, „iPhone“ savininkai, naudodami telefoną šaltyje, turi susitaikyti su galimais nesklandumais ir prisiima visą atsakomybę už galimus gedimus, nes garantiniai įsipareigojimai nebus taikomi, rašo Macworld.co.uk.
HTC ir „Nokia“ nenurodo, kokioje temperatūroje turi būti naudojami jų gaminami telefonai. O „Samsung“ užtikrina, kad jos telefonai veiks ir esant iki -20 laipsnių šalčio.
„MikroPC“ nusprendė išbandyti, kaip iš tiesų veikia telefonai šaltyje.
Pirmasis pasidavė „iPhone 4S“
Testams jie pasirinko 15 labiausiai perkamų telefonų Suomijoje ir dar tris palyginimams. Įrenginiai buvo nunešti į Suomijos Techninių tyrimų centrą, kuriame galima atlikti bandymus tiksliai nustatytoje temperatūroje.
Esant lygiai 0 laipsnių visi telefonai veikė kaip įprasta. Sumažinus temperatūrą penkiais laipsniais, išmanieji telefonai „iPhone 4S“ ir „Nokia N9“ pradėjo spyriotis: pirmasis pranešė apie SIM kortelės klaidą, o „Nokia“ gaminys pranešė, kad elementas baigia išsikrauti.
Pasiekus -10 laipsnių temperatūrą „iPhone 4S“ galutinai palūžo: pasirodė žinutė, kad baterija visiškai išsikrovė, ir įrenginys išsijungė. „Nokia N9“ išsijungė pasiekus -20 laipsnių.
Esant -10 laipsnių temperatūrai suprastėjo telefonų, turinčių skystųjų kristalų ekranus (LCD), vaizdo kokybė. „Amoled“ ekranus turintys įrenginiai šalčiui buvo pakantesni.
Pigūs telefonai demonstravo ištvermę
Didelė dalis išmaniųjų telefonų nepakėlė žemesnės temperatūros nei -15 ar -20 laipsnių. Dalis jų sugebėjo neišsijungti, bet „mirdavo“ vos pabandžius juos naudoti. Paprasti mobilieji telefonai laikėsi geriau. Nors jų ekranai veikė prasčiau, jokių kitų sutrikimų neužfiksuota iki -25 laipsnių.
Tiesa, yra kelios išimtys: „Samsung Galaxy S II“, „Samsung Galaxy Xcover“ ir „Nokia C2-02“ telefonai veikė net spaudžiant -30 laipsnių šalčiui, o išsijungė tik pasiekus -35 laipsnių temperatūrą.
Galutinė riba visiems 18-ai išbandytų telefonų buvo -40 laipsnių. Pasiekus šią temperatūrą išsijungė ir ištvermingiausi telefonai – pigusis „Nokia C1-01“ ir penkerių metų senutė „Nokia E65“.
Kodėl telefonai išsijungia šaltyje?
Šaltyje telefonai išsijungia dėl to, kad jiems atrodo, jog baterija išsikrovė, net jei ji yra pilnai įkrauta.
Taip nutinka dėl baterijose vykstančios cheminės reakcijos. Telefonų naudojamą elektros srovę sukuria elektronų judėjimas. Jo greitis priklauso nuo temperatūros: kuo šalčiau, tuo lėtesnė ši reakcija, todėl baterija sukuria mažesnę elektros įtampą. Vidutinė ličio jonų baterijų elektrinė įtampa yra 3,7 volto, tačiau iš tiesų ji kinta nuo 2,7 volto (kuomet baterija baigia išsikrauti) iki 4,2 volto (pilnai įkrauta baterija). Esant žemai temperatūrai, įtampa smarkiai sumažėja. Todėl telefonui atrodo, kad baterija yra tuščia ir jis išsijungia.
Kodėl šaltyje prasčiau veikia ekranai?
Skystųjų kristalų ekraną (LCD) sudaro keli sluoksniai. Patys skystieji kristalai yra tarp poliarizuojančio filtro ir elektrodų. Tranzistoriai, valdantys šiuos kristalus, yra galinėje ekrano pusėje.
Krentant temperatūrai, skystieji kristalai pamažu kietėja ir virsta „klampiaisiais“ kristalais. Todėl ekrano taškų spalvos keičiasi lėčiau. Pasiekus itin žemą temperatūrą, jų darbas taip sulėtėja, kad atrodo, jog ekranas veikia lėtai, jis tampa blyškus.
„Amoled“ ekranuose nėra skystųjų kristalų, o spalvas „gamina“ organiniai šviesos diodai, todėl šaltyje jie veikia geriau.