Lietuviams mobilusis telefonas vis dar reikalingas tik skambučiams ir SMS žinutėms, todėl jie neskuba pirkti kur kas didesnes galimybes atveriančių išmaniųjų telefonų.
Iš viso Lietuvoje pernai parduota apie 852 tūkst. mobiliųjų telefonų, iš jų apie 225 tūkst. – išmanieji. Taigi vos ketvirtadalis parduotų telefonų buvo išmanieji. Palyginimui, 2010 metais iš viso buvo parduota 924 tūkst. mobiliųjų telefonų, iš jų apie 12 proc. buvo išmanieji.
Nors išmaniųjų telefonų pardavimai augo kone dvigubai, rinkos analitikai teigia, kad „išmanizacija“ Lietuvoje vyksta lėčiau, nei tikėtasi, o bendrame Europos kontekste mūsų šalis atrodo skurdžiai.
„Tai yra tikrai labai mažas procentas. Mes tikėjomės, kad bus daugiau parduota – planavome, kad tikrai pasieksime 40 proc., taigi dar tikrai yra ką veikti“, – sakė duomenis pateikusios tyrimų bendrovės „GfK Custom Research Baltic“ atstovybės Lietuvoje vadovas Eduardas Grybovas.
Aplenkė net estai
Pirmąjį praėjusių metų pusmetį išmaniųjų telefonų pardavimai augo pakankamai sparčiai, tačiau antroje metų pusėje rinka prisnūdo. Tam įtakos turėjo tam tikrų bendrovių ir gamintojų rinkodariniai sprendimai, lėmę kainų pokyčius.
„Kita vertus, apklausos rodo, kad kone pusė vartotojų telefoną naudoja tik skambučiams ir SMS žinutėms. Jie tiesiog nejaučia poreikio išmaniajam telefonui“, – pastebėjo E. Grybovas.
Taigi išmanųjį telefoną didelei daliai žmonių reikia tiesiog įbrukti į rankas. O gamintojai ir operatoriai neskuba to daryti.
Išmaniųjų telefonų rinkos augimas Lietuvoje yra toks lėtas, kad mus aplenkė net estai. Skaičiuojama, kad Lietuvoje išmanieji telefonai užima mažiau nei trečdalį rinkos ir šiuo rodikliu esame panašūs su Latvija, tuo tarpu Estijoje išmaniuosius turi daugiau nei kas trečias telefono savininkas.
Baltijos šalys lenkia Rusiją, Ukrainą, Baltarusiją ir kitas Rytų valstybes, tačiau su Vakarais lygintis dar negali. Tarkime, skandinavai paprastus mobiliuosius jau užmiršo – Norvegijoje net 95 proc. telefonų rinkoje yra išmanieji.
Viltis neblėsta
Viliamasi, kad lūžio metais taps 2012-ieji, mat išmaniųjų telefonų kainos pasmerktos kristi, be to, į šią rinką pastaruoju metu aktyviau įsijungė „Tele2“. „Šiais metais, savaime aišku, išmanieji telefonai važiuos į viršų. Kiekiu tikrai augimas bus dvigubas. Juo labiau, kad mobiliųjų telefonų pardavimuose yra cikliškumas. Jei 2010 metais buvo augimas, pernai pardavimai krito. Kadangi kontraktai dažniausiai pasirašomi 24 mėnesiams, šiems metams prognozuojame, kad bendrai telefonų bus parduota daugiau nei 2011-aisiais. Išmaniųjų telefonų dalis turėtų būti bent 40 procentų“, – sakė E. Grybovas.
Augimo laukiama ir dar vienoje naujoje rinkoje – planšetinių kompiuterių. Pernai ji buvo apmirusi, ir visoje Lietuvoje parduota vos 15 tūkst. planšetinių kompiuterių, tačiau krentančios įrenginių ir mobiliojo ryšio paslaugų kainos suteikia optimizmo.