Kokybiškas vaizdas, geresnis garsas, mažiau trukdžių – modernias technologijas besijaukinanti Lietuva siekia gyventojams suteikti galimybę televiziją žiūrėti kur kas raiškiau. Dauguma šalies gyventojų jau yra girdėję, jog kitąmet Lietuvoje bus išjungta analoginė antžeminė televizija, kurią pakeis skaitmeninė (STV). Ar mes žinome, kuo bus naudingi nauji pokyčiai?
Skaitmeninė televizija, kurios privalumais jau naudojasi dauguma Europos šalių, tarp jų ir mūsų kaimynės Latvija bei Estija, sparčiai populiarėja. Europos Parlamentas, skatindamas skaitmeninės televizijos plėtrą, priėmė rezoliuciją, kurioje ES šalims rekomenduojama iki 2013 m. išjungti analoginę antžeminę televiziją.
Tuo pačiu TV ruožu, kur tilpdavo vos vienas analoginis kanalas, dabar galima transliuoti iki 10 kokybiškų skaitmeninės TV programų. Sutankintas skaitmeninis srautas leidžia atlaisvinti nemažą radijo dažnių spektro dalį. Atlaisvintais dažniais gali pasinaudoti interneto, mobiliojo ryšio ir kitų paslaugų teikėjai.
Numatoma, jog efektyvesnis dažnių naudojimas prisidės prie skaitmeninės atskirties mažinimo: kaimo vietovėse ims veikti belaidis plačiajuostis ryšys, daugiau piliečių galės paprasčiau patenkinti įvairius socialinius, ekonominius ir kultūrinius poreikius, vis labiau priklausančius nuo naujųjų technologijų.
Skaitmeninė kokybė
Skaitmeniniu būdu siunčiamas signalas yra daug atsparesnis įvairiems trukdžiams nei analoginis, todėl televizoriaus ekrane žiūrovai matys kokybiškesnį vaizdą. STV leidžia pašalinti atspindžius ir „sniego“ efektą, pagerina garso ir vaizdo kokybę.
Papildomos paslaugos
Skaitmeninė TV, be vaizdo kokybės, užtikrina galimybę televizijos žiūrovui naudotis labai patogiomis papildomomis paslaugomis. Priminimo užprogramavimas leis nepamiršti mėgstamos programos rodymo laiko, o priedėlis ar televizorius primins, kad laikas perjungti kanalą, arba tiesiog pats automatiškai įjungs norimą žiūrėti programą. Naudojant priedėlį, norimą TV laidą galima įsirašyti į kaupiklį, tad žiūrovas gali ją pažiūrėti jam patogiu metu.
Žiūrėdami skaitmeninę TV vartotojai gali netgi rinktis kalbą ar subtitrus. Nemažai programų dubliuota keletu kalbų, todėl tereikia išsirinkti norimos kalbos garso takelį ir mėgautis patinkančia laida.
Kartu su pasirinkta kalba galima papildomai pasirinkti ir subtitrus. Žiūrint filmą lietuvių kalba, subtitrus galima pasirinkti, pavyzdžiui, anglų kalba ir atvirkščiai. Tokiu būdu įmanoma lavinti užsienio kalbų įgūdžius bei pramokti naujų kalbų.
Skaitmeninės TV standartai leidžia transliuoti ir radijo programas. Jos gali būti pateiktos kartu su televizijos programa arba siunčiamos atskiru kanalu, tad televizorių turintys žiūrovai gali ne tik žiūrėti pamėgtas laidas ir filmus, bet ir klausytis mėgstamos muzikos ar radijo laidų.
14 kanalų – nemokamai
Dar vienas svarbus faktas – skaitmeninė televizija nebūtinai bus mokama. Šiuo metu Lietuvoje transliuojamos 2 užsienio ir 12 nacionalinių nemokamų televizijos programų. Norintieji jų matyti daugiau, gali užsisakyti mokamą paslaugą iš skaitmeninės antžeminės, kabelinės, IPTV arba palydovinės televizijos transliuotojų.
Norint žiūrėti nemokamas skaitmeninės antžeminės televizijos programas, reikės išsiaiškinti, ar televizoriuje yra integruotas skaitmeninis imtuvas (DVB-T, MPEG-4). Senesnių modelių televizorius turintys gyventojai turės įsigyti TV priedėlį (imtuvą) arba televizorių su integruotu imtuvu, taip pat pasidomėti, ar turima antena priima STV signalą. Turint tinkamą anteną, teliks ją gerai sureguliuoti ir mėgautis skaitmeninės televizijos teikiamais privalumais.