Kompanija „MobiTV, Inc.“ praneša, jog jiems pavyko pritraukti daugiau negu 4 milijonus mobiliosios televizijos užsakovų. Tai tikrai įspūdingas vartotojų ratas, kadangi ši kompanija teikia savo paslaugas ne pasauliniu mastu, „MobiTV“ televizijos transliacijas galima žiūrėti Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje. 2003 metais kompanija pristatė pirmąją mobiliosios televizijos paslaugą, šiandien „MobiTV, Inc.“ bendradarbiauja su 15 mobiliojo ryšio tiekėjų ir yra laimėjusi „Emi“ apdovanojimą už pasiekimus technikos laimėjimų srityje.
Jungtinių valstijų gyventojai, užsisakę „MobiTV“ paslaugą, gali žiūrėti daugiau negu 50 vaizdo ir muzikos kanalų, tame tarpe tiesioginės televizijos kanalų transliacijos, pasirenkami vaizdo įrašai, muzikos transliacijos ir t. t. Šiuo metu „MobiTV“ palaikoma daugiau negu 350 prietaisų – plačiausias įrenginių pasirinkimo spektras, siūlomas mobiliosios televizijos teikėjų.
Mobiliosios televizijos situacija Lietuvoje
Mobiliosios televizijos situacija Lietuvoje šiek tiek prastesnė: Lietuvoje šią paslaugą teikia „Omnitel“ ir „Bitė GSM“ mobiliojo ryšio operatoriai. „Bitės“ klientai šiuo metu gali žiūrėti 8 kanalų („TV3“, „Tango TV“, „BTV“, „LTV“, „LNK“ ir kt.) tiesiogines transliacijas, „Omnitel“ siūlo 7 kanalus (LTV (žinios ir autorinės laidos), „Euronews“ (anglų k.), „Euronews“ (rusų k.), „Discovery“, „Nickelodeon“, „MTV“, Lietuvos Vyriausybės posėdžių transliacijos, „Fashion TV“ ir „Vidiots“).
Šios operatorių paslaugos siūlomos, kaip papildoma mobiliojo interneto pramoga. „Bitės GSM“ klientai televizijos transliacijas gali peržiūrėti „BitePlius“ mobiliajame interneto puslapyje su telefonais, kurie palaiko vaizdo demonstravimo funkciją. „Omnitel“ vartotojai, norintys žiūrėti mobiliąją televiziją, privalo parsisiųsti specialią „Mobili TV“ programą. Ši programa lengvai įdiegiama ir pasiūlo keletą papildomų funkcijų ir paslaugų.
Geriausia transliacijų kokybė pasiekiama naudojantis paslauga „3G“ tinkle, tačiau žemesnė kokybė taip pat yra prieinama ir „EDGE“ bei „GPRS“ tinkluose.
„Omnitel“ nereikalauja jokio papildomo mokesčio už transliacijų peržiūrėjimą. Apmokestinamas tik atsisiunčiamų duomenų kiekis (pagal turimo mobiliųjų duomenų paketo įkainius). Rekomenduojama užsisakyti paketus „Connect Intro“ (12 Lt / mėn. / 100 MB.) arba „Connect Start“ (29 Lt / mėn. /200 MB). Daugiau informacijos telefonu 1533 (0,49 Lt už skambutį). „Bitės GSM“ klientams vienos laidos įrašo peržiūra kainuos 2 litus. Daugiau informacijos telefonu 1501.
„DVB-H“ standarto perspektyvos Lietuvoje
Kitas pasaulyje plintantis būdas žiūrėti televizija telefonu – „DVB-H“. Tai papildomas „DVB“ (Digital Video Broadcasting) antžeminės skaitmeninės televizijos standartas, skirtas mobiliesiems įrenginiams. Mobiliųjų telefonų rinkoje pasirodo vis daugiau prietaisų, kurie gali pasiūlyti šią funkciją, „Nokia N96“, „N77“ ir „N92“ – vieni iš pirmųjų „Nokia“ telefonu su šia funkcija.
„DVB-H“ vaizdas glaudinamas pažangiu „MPEG“ (MPEG-2, MPEG-4, H.264) formatu. „H.264/MPEG-4 AVC“ vaizdo standartas puikiai tinka mobiliajai televizijai, kadangi „AVC“ (angl. Advanced Video Codec – pažangus video suspaudimas) leidžia sutalpinti skaitmeninę televizijos programą su stereofoniniu garsu į 0,8 MHz radijo bangų ruožą.
Visgi, didieji telefonų operatoriai į šią technologija žiūri skeptiškai. Įrengti „DVB-H“ tinklą Lietuvoje galėtų kainuoti apie keliasdešimt milijonų eurų, tad vartotojams tokios televizijos paslauga veikiausiai atsieitų nuo 30 litų per mėnesį. Be to, „Nors „DVB-H“ standartas išsiskiria geresne vaizdo ir garso kokybe, jis leidžia transliuoti tik 20–30 kanalų. O mobiliojo interneto tinklu galima pasiūlyti kad ir 100 tūkst. kanalų“, – sakė „Bitės“ grupės produktų vystymo vadovas Šarūnas Chomentauskas.
Parengta pagal: „Omnitel“, „Bitė GSM“, „Elektronika.lt“ ir „Brighthand“.