Vienu žymiausių pasaulyje vėžio ekspertų laikomas JAV mokslininkas R. Herbermannas perspėjo savo vadovaujamo tyrimų instituto darbuotojus vengti naudotis mobiliaisiais telefonais.
Pitsburgo universiteto (JAV) Vėžio tyrimų instituto direktorius daktaras Ronaldas B. Herbermanas prieš kelias dienas beveik 3 tūkstančiams savo instituto darbuotojų išsiuntė precedento neturintį perspėjimą neleisti savo vaikams naudotis mobiliaisiais telefonais, o patiems kalbėtis jais kaip galima mažiau, pranešė CNN.
Toks žinomo mokslininko pareiškimas prieštarauja daugumos iki šiol atliktų mobiliojo ryšio poveikio žmonių sveikatai tyrimų rezultatams bei JAV Maisto ir vaistų administracijos viešai išsakomai pozicijai. Iki šiol oficialiai laikoma, kad nėra įrodytas joks mobiliųjų telefonų ir piktybinių auglių ryšys.
Pats R. Herbermanas tvirtina nusprendęs kreiptis į savo kolegas ir artimus žmones po to, kai susipažino su pirminiais ir dar nepaskelbtais tyrimų duomenimis. Mokslininko teigimu, turi praeiti daug laiko, kol mokslas pateikia atsakymus į užduodamus klausimus, todėl jis mano, kad žmonės privalo veikti nedelsiant, ypač kai pavojus gresia vaikams.
„Iš tikrųjų man dabar labiausiai rūpi tai, kad mes neturėtume laukti, kol bus atlikti išsamūs tyrimai. Geriau jau suklysti dabar ir būti saugiems, nei apgailestauti po to“, – sakė mokslininkas.
Jo teigimu, nors duomenys apie ilgalaikio mobiliųjų telefonų naudojimo poveikį sveikatai šiuo metu yra kontroversiški, jis esąs tikras, kad yra pakankamas pagrindas perspėti žmones atsargiau naudotis mobiliaisiais telefonais.
Pasak CNN, iki šiol nė vienas žymus vėžio tyrimų centras nėra paskelbęs tokio dramatiško perspėjimo apie mobiliųjų telefonų naudojimą, todėl Herbermano patarimas turėtų sukelti daugelio mobiliojo ryšio vartotojų ir ypač tėvų nerimą.
Daugiau nei 3 tūkstančiams Vėžio tyrimų instituto darbuotojų išsiųstame jo vadovo laiške sakoma, kad vaikai gali naudotis mobiliaisiais telefonais tik išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, kai reikia pranešti apie nelaimę, nes jų smegenys vis dar vystosi.
Suaugusiesiems mokslininkas pataria vengti naudotis mobiliaisiais telefonais, o prireikus tai daryti laikyti juos toliau nuo savo galvos, pavyzdžiui, įsijungus vidinį garsiakalbį ar naudojantis „Bluetooth“ bevielio ryšio „laisvų rankų“ įranga. Jis perspėjo nesinaudoti mobiliuoju ryšiu viešose vietose ir viešajame transporte, pavyzdžiui, autobusuose, nes pokalbio metu elektromagnetinė radiacija veikia šalia esančius žmones.
Šiemet Jutos universiteto (JAV) mokslininkai išanalizavo 9 tyrimus, skirtus smegenų vėžio problemai, įskaitant ir tuos, kurių išvadas citavo Herbermanas, skelbia naujienų agentūra AP. Jie padarė išvadą, kad nenustatytas joks smegenų vėžio rizikos padidėjimas tais atvejais, kai žmogus naudojasi mobiliuoju ryšiu. Tačiau tyrėjai atkreipė dėmesį, kad ilgalaikis mobiliųjų telefonų poveikis smegenų vėžio formavimuisi dar turi būti ištirtas.
Praėjusiais metais Prancūzijoje ir Norvegijoje atlikti tyrimai priėjo tą pačią išvadą. JAV Maisto ir vaistų administracija laikosi nuomonės, kad jei mobiliojo ryšio vartotojai susiduria su kokia nors rizika sveikatai, kuri iki šiol nėra patvirtinta, tai tokia rizika greičiausiai yra labai maža.