Elektronika.lt
 2025 m. vasario 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 4 d. 18:28
Žvilgsnis kosmoso palydovų „akimis“: kodėl būtina stebėti Žemę?
Vasario 4 d. 14:52
Inovacija, keičianti tvaraus verslo žaliąją apskaitą
Vasario 4 d. 10:29
Ką apie klientų duomenų apsaugą svarbu žinoti verslams?
Vasario 3 d. 16:55
„Renault Filante Record 2025“ misija – nubrėžti naujas elektromobilių galimybių ribas
Vasario 3 d. 14:24
Kaip „Smaily“ transformuoja el. pašto rinkodarą Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 3 d. 12:22
Jaunimas pasižymi didžiausiu skaitmeniniu raštingumu – kaip tai keičia jų gebėjimą priimti informaciją? (1)
Vasario 3 d. 10:21
Paslėptos „iPhone“ aplikacijos apie kurias, greičiausiai, nežinojote
Vasario 3 d. 08:23
Robotai viešbučiuose: kada technologijos pasieks Lietuvos turizmą?
Vasario 2 d. 16:22
Rinkose „DeepSeek“ sukėlus šoką, paklausė, ką apie varžovą mano „ChatGPT“
Vasario 2 d. 10:23
Seniausi Lietuvoje veikiantys mobilieji telefonai: kokie jie ir kas juos naudoja?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Žvilgsnis kosmoso palydovų „akimis“: kodėl būtina stebėti Žemę?

Publikuota: 2025-02-04 18:28
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiandienos pasaulyje, kai susiduriame su vis daugiau klimato kaitos, urbanizacijos ir išteklių valdymo iššūkių, palydovinis teritorijų stebėjimas tampa nepamainomu įrankiu. Tai technologija, leidžianti gauti informaciją apie Žemę, nenaudojant fizinio kontakto su tiriamais objektais realiuoju laiku. Tačiau kaip tai veikia ir kaip šie stebėjimai panaudojami Lietuvoje?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Prof. dr. J. Sužiedelytė Visockienė
Prof. dr. J. Sužiedelytė Visockienė

Šiandienos pasaulyje, kai susiduriame su vis daugiau klimato kaitos, urbanizacijos ir išteklių valdymo iššūkių, palydovinis teritorijų stebėjimas tampa nepamainomu įrankiu. Tai technologija, leidžianti gauti informaciją apie Žemę, nenaudojant fizinio kontakto su tiriamais objektais realiuoju laiku. Tačiau kaip tai veikia ir kaip šie stebėjimai panaudojami Lietuvoje?

Kaip vyksta stebėjimas iš kosmoso?

Pasak „Vilnius Tech“ Aplinkos inžinerijos fakulteto profesorės dr. Jūratės Sužiedelytės Visockienės, nuotolinis stebėjimas, paprastai tariant, yra skriejančių aplink Žemę palydovų žvalgymasis po planetos paviršių, fiksuojant įvairius elektromagnetinių bangų atspindžius. Šie duomenys vėliau apdorojami ir analizuojami bei leidžia tyrėjams Žemę pamatyti kitu kampu, o kartais ir atskleisti jos paslaptis.

Yra keli nuotolinio stebėjimo tipai. Pasyvieji jutikliai, naudodami saulės šviesą kaip šaltinį, fiksuoja mums įprastas optines nuotraukas, panašias į tas, kurias darome fotoaparatais. O aktyvieji jutikliai, tokie kaip sintetinės apertūros radaro (SAR) sistemos, patys skleidžia energiją ir fiksuoja atspindėtus signalus, leidžiančius stebėti Žemę net esant debesuotumui ar naktį.

Pavyzdys. Teritorijos išskaidymas į sluoksnius
Pavyzdys. Teritorijos išskaidymas į sluoksnius

Anot Aplinkos inžinerijos fakulteto Geodezijos ir kadastro katedros profesorės dr. J. Sužiedelytės Visockienės, šiuo metu pasaulyje turime apie 30 kosmoso agentūrų ir 258 Žemės stebėjimo palydovų misijas su integruotais 767 jutikliais palydovinėse platformose. Tai rodo, kokia svarbi ir sparčiai besivystanti yra ši sritis. Vieni jų renka informaciją apie visatą, kiti – skirti Žemės tyrimams. Ryšių ir navigacijos palydovai užtikrina mums galimybę naudotis internetu, GPS navigacija, televizija.

Ko palydovai žvalgosi Lietuvoje?

Lietuvoje palydovai gali stebėti pasėlių plotus, vertinti jų būklę ir net prognozuoti derlių. Be to, jie leidžia patikrinti, ar ūkininkai nemėgina gudrauti. „Lietuvoje pagal palydovinius duomenis tikrinama, ar teisingai ūkininkai deklaruoja savo pasėlių plotus, augina tai, ką paminėjo deklaracijoje, laiku nušienauja pievas ir panašiai“, – vardija mokslininkė.

Žvilgsnis kosmoso palydovų „akimis“: kodėl būtina stebėti Žemę?

Taip pat palydovinis stebėjimas leidžia tirti mažesnių nei 60 hektarų vandens telkinių užpelkėjimą. „Užpelkėjimas gali atsirasti dėl tų pačių ūkininkų veiklos, jeigu jie aria per arti jų, naudoja trąšas, dėl kurių vanduo „žydi“ ir vėliau pelkėja, ir pan. Kadangi šiuo metu vykdant monitoringą tiriami tik didesni vandens telkiniai, tai stebėjimas palydovų pagalba leidžia matyti ir mažesnių telkinių būklę bei sužinoti, kada laikas imtis priemonių. Lietuvoje nedidelių telkinių apipelkėjimas gan aktyvus procesas, kurį reikia stengtis stabdyti“.

Žvilgsnis kosmoso palydovų „akimis“: kodėl būtina stebėti Žemę?

Dar viena aktuali problema Lietuvoje – kirtaviečių plitimas. Palydovinis stebėjimas leidžia matyti, kiek mūsų šalies plotų užima miškai, o jų savininkams – ar niekas jų teritorijoje nevykdo nelegalių darbų. Be to, palydovų pagalba galima sekti ir pačių medžių būklę. Ir visa tai galima stebėti realiu laiku. Teritorijos klasifikavimas iš palydovinių duomenų leidžia stebėti žemėnaudų pokyčius laike.

Nuo barščių iki atominės elektrinės

Šiuo metu mokslininkė su bendraminčiais tiria, kaip po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo 2010 m. pasikeitė šalia esančio Drūkšių ežero būklė – šis vandens telkinys buvo naudojamas reaktoriams aušinti ir dėl to jo vandens pakrančių temperatūra pakilo. „Aukštesnė temperatūra stipriai išbalansuoja pakrantes, augmeniją, florą ir fauną, tad norime palyginti, kaip uždarymas paveikė ekosistemą ir ar vandens temperatūra pagaliau stabilizavosi. Kadangi turime poros dešimčių metų palydovinius duomenis, galime juos palyginti su šiandieniniais“, – pasakoja Geodezijos ir kadastro katedros vedėja prof. dr. J. Sužiedelytė Visockienė. Vienintelis trūkumas – tyrinėti optinius duomenis trukdo buvęs debesuotumas, sudėtinga atrasti nedebesuotą laikotarpį.

Sosnovskio barščių paplitimas

Dar vienas įspūdingas tyrimas – sudarytas Sosnovskio barščių Lietuvoje žemėlapis. „Sosnovskio barščių paplitimas – didžiulė problema, todėl svarbu stebėti, kur jie yra išplitę bei imtis veiksmų. Kadangi pavasarį šie augalai turi intensyvią salotinę spalvą, nustatę jos elektromagnetinio bangos ilgio vertę, galėjome suklasifikuoti visą Lietuvos teritoriją – taip sužinojome, kur pas mus auga Sosnovskio barščiai.

Sosnovskio barščių paplitimas
Sosnovskio barščių paplitimas. Klasifikavimo rezultatai: a) bendras segmentacijos rezultatas; b) Sosnovskio barščiais apaugę plotai, klasifikavimo vertė 845,9 (oranžinė spalva); c) sujungtos žemės klasės, klasifikavimo vertė 950 (pilka spalva); d) sulieti objektai (Sosnovskio barščiai oranžinės spalvos)

Kitas svarbus šio tyrimo aspektas buvo tai, kad šio invazinio augalo paplitimas yra susijęs su apleistomis žemėmis, todėl tuo pačiu stebėjome, kaip Lietuvoje kinta tokių plotų kiekis. Apskritai, Lietuvoje situacija yra nebloga, jų pas mus tėra tik apie procentą, tačiau tuose apleistuose plotuose galima dar kažką daryti, pavyzdžiui, palikti juos kaip natūralias buveines paukščiams perėti ar užsodinti miškais, ar pritaikyti energetikos poreikiams – vėjo ir saulės jėgainių statybai“, – pasakoja prof. dr. J. Sužiedelytė Visockienė.

Apleistos žemės

Ir tai tik keli pavyzdžiai, ką stebime Lietuvoje. Kaip ir visame pasaulyje, iš kosmoso atkeliaujantys duomenys naudojami ekologijos ir aplinkosaugos srityse, padeda stebėti klimato kaitą, oro ir vandens taršą, biologinės įvairovės pokyčius, stichines nelaimes ir jų padarinius, fiksuoti apleistas teritorijas, Žemės paviršiaus temperatūros pokyčius.

Taip pat jie suteikia svarbių įžvalgų apie miestų plėtrą, demografinius pokyčius, naujų technologijų diegimą. „Tai ypač svarbu darniai teritorijų planavimo koncepcijai įgyvendinti. Toks nuotolinis stebėjimas tampa vis naudingesnis kuriant išmanias ir efektyvias miesto užstatymo tendencijas, kadangi palydovinio stebėjimo technologijos leidžia realiu laiku stebėti teritorijų pokyčius, vertinti temperatūras, aukščius, stebėti oro taršą, klimato kaitos padarinius“, – priduria „Vilnius Tech“ mokslininkė prof. dr. J. Sužiedelytė Visockienė.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama