XX a. pradžios mokslininkai ir rašytojai suprato, kad artėjant ateičiai technologijos vystysis itin sparčiai. Tuo metu mūsų gyvenama epocha atrodė tarsi tolima fantastika.
Vis dėlto kai kurie jų spėjimai pasitvirtino itin tiksliai. Vienas ryškiausių to laikotarpio vizionierių buvo Archibaldas Montgomery Lowe’as – išradėjas, inžinierius ir futuristas, kurio prognozės 2025 metams stebina savo tikslumu ir įžvalgumu.
Kas yra Archibaldas Montgomery Lowe’as?
Archibaldas Montgomery Lowe’as, gimęs 1888 m. Londone, išgarsėjo savo novatoriškais išradimais. 1914 m. jis sukūrė pirmąjį televizijos prototipą, o Pirmojo pasaulinio karo metu – pirmąją bepilotę orlaivių sistemą.
Lowe’as aktyviai skleidė savo idėjas per spaudą ir 1925 m. išleido knygą „Ateitis“, kurioje aprašė, kaip technologijos pakeis pasaulį iki 2025 metų. Kadangi Lowe’as savo vizijas užfiksavo raštu, šiandien galime įvertinti, kurios jo prognozės pasitvirtino, o kurios liko tik teorija.
Archibaldas Montgomery Lowe’as pranašavo „automatinius telefonus“ – įrenginius, kurie galėtų automatiškai surinkti numerį. Ši idėja buvo itin moderni to meto rotacinių telefonų naudotojams, o šiandien ji tapo realybe per išmaniuosius telefonus, leidžiančius vienu prisilietimu susisiekti su bet kuo. Nors jų pavadinimas pasikeitė iš „automatinių“ į „išmaniuosius telefonus“, Lowe’o vizija buvo stebėtinai tiksli.
Be to, Lowe’as 2025 m. numatė „judančių takų“ atsiradimą – šiandien jie neatsiejami nuo oro uostų, prekybos centrų ir metro infrastruktūros. Jis taip pat pranašavo plačiai paplitusius eskalatorius, kurie šiuolaikiniame pasaulyje yra būtini perpildytose vietose, palengvindami žmonių judėjimą.
Kita svarbi Lowe’o prognozė buvo susijusi su televizijos technologija. Jis spėjo, kad ateityje laikraščiai bus pakeisti vaizdo siųstuvais, o žinios bus perduodamos per garsiakalbius. Ši idėja labai primena šių dienų naujienų kanalus ir radijo programas.
Lowe’as taip pat nepraleido dėmesio atsinaujinančiai energijai. Jis kalbėjo apie gamtos išteklių, tokių kaip vėjas ir potvyniai, naudojimą energijos gamybai. Šiandien atsinaujinantys energijos šaltiniai yra gyvybiškai svarbūs pasaulio ekonomikai, o vėjo ir saulės elektrinės tapo žaliosios ateities simboliu. Lowe’o įžvalgos patvirtina jo išskirtinį futuristinį mąstymą.
Dar viena įdomi Archibaldo Lowe’o prognozė buvo belaidžių žadintuvų išradimas, kurie 2025 m. pažadins visus žmones vienodu metu – 9.30 val. ryto. Nors realybėje žmonės keliasi skirtingu laiku, ši idėja iš dalies įgyvendinta išmaniuosiuose telefonuose, kuriuose žadintuvo funkcija leidžia pasirinkti bet kurį norimą laiką.
Lowe’as taip pat numatė, kad popierinės nuotraukos bus pakeistos elektroninėmis. Jis teigė, jog 2025 metais vietoj tradicinio fotopopieriaus žmonės naudos „televizijos aparatą“ nuotraukoms peržiūrėti. Šiandien tai aiškiai matyti per skaitmeninius ekranus, tokius kaip kompiuteriai, planšetės ar telefonai, kurie visiškai pakeitė tradicines fotografijos laikmenas.
Lowe’o prognozės dar kartą parodo, kaip tiksliai jis numatė technologijų poveikį kasdieniam gyvenimui.
Klaidingos, bet šmaikščios prognozės
Kaip ir daugelis futuristų, Archibaldas Lowe’as, žinoma, kartais klydo. Pavyzdžiui, jis prognozavo, kad 2025 m. visi dėvės kombinezonus iš sintetinio veltinio. Tačiau ši idėja nepasitvirtino, nes šiuolaikinė mada pasuko visai kitu keliu.
Be to, A. Lowe’as tikėjo, kad kino teatruose atsiras specialūs akiniai, leisdami žiūrovams pasirinkti, kokį filmą žiūrėti. Nors ši prognozė dar neįgyvendinta, virtualioji realybė ir individualūs turinio peržiūros įrenginiai šiandien jau leidžia žmonėms patirti filmus ir kitą turinį unikaliu būdu. Tai galime laikyti žingsniu link Lowe’o idėjų realizacijos.
Kiti praeities vizionieriai
Archibaldas Lowe’as nebuvo vienintelis mokslininkas, kuris sugebėjo tiksliai prognozuoti ateitį. Pavyzdžiui, britų biologas Johnas Haldane’as 1923 m. numatė, kad Didžioji Britanija bus padengta vėjo turbinomis, kurios aprūpins šalį elektra. Ši prognozė pasitvirtino, atsižvelgiant į šiuolaikinę vėjo energijos plėtrą, nors ji nebuvo visai tiksliai įgyvendinta tokia forma, kokią Haldane’as numatė.
Tačiau ne visos jo prognozės pasitvirtino. Pavyzdžiui, jis tikėjo, kad iki 2023 m. vaikai bus auginami laboratorijose. Ši idėja iš dalies artėja prie realybės, tačiau dar toli nuo masinio taikymo.
Įdomu tai, kad daugelis Haldane’o prognozių ne tik išsipildė, bet ir tapo įkvėpimu kitų kartų mokslininkams bei inžinieriams.
Visai tikėtina, kad be šių vizijų technologijos nebūtų vystėsi taip sparčiai arba būtų pasirinkusios kitą kelią. Daugelis tokių idėjų buvo grindžiamos to meto technologijomis ir stebėjimais. Pavyzdžiui, Archibaldo Lowe’o „automatinių telefonų“ idėja atsirado iš jo darbo radijo ir telekomunikacijų srityse. Panašiai jo tikėjimas atsinaujinančia energija galėjo kilti iš gamtos procesų stebėjimo ir suvokimo, kaip didžiulė energija mus supa.
Šios prognozės istorija mums primena svarbų faktą – ateitis yra mūsų dabarties sprendimų pasekmė. Moksliniai atradimai, inžinerijos pažanga ir etiniai principai formuos pasaulį, kuriame gyvename po šimto metų.