Tyrimai rodo, kad snaudimo mygtuką rytais spaudžia jaunesni suaugę, moterys bei naktinėti mėgstančios „pelėdos“. Dažniausia priežastis, dėl kurios žmonės yra linkę spausti snaudimo mygtuką, yra ta, kad pabudę jaučiasi vis dar pavargę ir nori ilgiau pamiegoti. „Geriausia keltis natūraliai, nes žadintuvas kūnui sukelia stresą“, – LRT radijo laidoje „Miego DNR“ kalba neuromokslininkė Laura Bojarskaitė.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Žadintuvas kelia širdies ritmą ir kraujospūdį
Pasak neuromokslininkės, snaudimo funkciją renkamasi dėl to, nes žmogus miegojo per trumpai arba žadintuvas prikėlė gilaus miego metu, iš kurio dėl miego inercijos pabusti yra sunkiausia. Didžioji dauguma snaudėjų sako, jog po pirmojo žadintuvo jie niekaip negali pakilti iš lovos ir kad toks palaipsninis pabudimas palengvina atsikėlimą.
„Tyrimų apie tai, kaip ne kartą kasryt skambantis žadintuvas paveikia žmonių sveikatą, nėra daug. Iš esmės, geriausia keltis natūraliai, nes žadintuvas kūnui sukelia stresą, užkelia ir širdies ritmą, ir kraujospūdį, o daugumai dar ir pablogina nuotaiką. Pakankamai paplitęs požiūris yra tas, kad keliantis su keliais žadintuvais, kūno reakcija į stresą pakartojama kelis kartus (...). Tačiau mokslinių tyrimų, paremiančių šį požiūrį, nėra“, – dėsto L. Bojarskaitė.
Snaudimo funkcija gali būti ir naudinga
Tačiau naujas tyrimas Švedijoje parodė, kad spausti snaudimo mygtuką nėra jau taip blogai, o kai kuriems netgi gali būti visai naudinga. Neuromokslininkė pabrėžia, kad tyrime nebuvo aptikta didesnės streso reakcijos tų žmonių organizmuose, kurie kėlėsi su snaudimo funkcija. Taip pat tai neturėjo jokios įtakos jų nuotaikai ir mieguistumui. Maža to, mokslininkai atrado, kad pelėdos – žmonės, kurie jaučiasi labai mieguisti rytais, atliko įvairias užduotis ir testus geriau, jei kėlėsi su snaudimo funkcija.
„Taip gali būti dėl to, nes pirmą kartą suskambėjus žadintuvui pabundame iš gilaus miego. Vėl užmigę tik pasiekiame negilų miegą. Taigi, nuskambėjus antram ar trečiam žadintuvui, pabundame iš miego stadijos, iš kurios pakilti vis lengviau“, – sako neuromokslininkė.
Tyrimas taip pat parodė, kad snaudimo funkcija miego trukmę sumažina tik keliomis minutėmis ir neturi įtakos poilsio kokybei.
„Kaip minėjau, geriausia keltis be jokio žadintuvo. Jei keliatės su žadintuvu ir jums žymiai lengviau sekasi pabusti keletą kartų paspaudus „snausti“, panašu, kad tai neturėtų stipriai pakenkti sveikatai. Gal tik pasirinkite ramų, po truputį garsėjantį žadintuvą, kad pabustumėte švelniai ir palaipsniui“, – siūlo L. Bojarskaitė.
Parengė Goda Ponomariovaitė