Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kaip kosmoso technologijos padeda spręsti Lietuvos agromaisto sektoriaus iššūkius?

Publikuota: 2024-02-25 10:31
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šių metų pradžioje Inovacijų agentūra pristatė didelio susidomėjimo sulaukusią išsamią žemės ūkio ir maisto pramonės sektorių apžvalgą, kurioje ne tik analizuojamos pasaulinės agromaisto tendencijos, bet ir vertinamas Lietuvos agromaisto sektoriaus proveržio potencialas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šių metų pradžioje Inovacijų agentūra pristatė didelio susidomėjimo sulaukusią išsamią žemės ūkio ir maisto pramonės sektorių apžvalgą, kurioje ne tik analizuojamos pasaulinės agromaisto tendencijos, bet ir vertinamas Lietuvos agromaisto sektoriaus proveržio potencialas.

Kaip kosmoso technologijos padeda spręsti Lietuvos agromaisto sektoriaus iššūkius?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Joje taip pat aptariama, kaip skirtingos technologijos, tokios kaip informacinių ir ryšių technologijos (IRT), biotechnologijos, ar inovatyvūs inžineriniai sprendimai gali būti taikomi ir agromaisto srityje. Didžiausias dėmesys skiriamas šiems sektoriams, nes jie yra prioritetiniai sumanios specializacijos koncepcijoje. Tačiau agromaistas turi labai daug sąlyčio taškų ir su kosmoso technologijomis.

Kosmoso technologijos – horizontalios

Pirmiausia reiktų pradėti nuo to, kad kosmoso technologijos sumanios specializacijos koncepcijoje turi labai aiškų horizontalų vaidmenį bei potencialą praktiškai visose mokslo kryptyse bei technologijose. Kosmoso veikla padeda spręsti svarbiausias politinio, ekonominio ir technologinio nepriklausomumo bei saugumo problemas. Kosmoso technologijų pagrindu įvairiuose pramonės sektoriuose yra kuriami didžiausios pridėtinės vertės sisteminiai produktai ir paslaugos – radijo dažnio sistemų, naudingosios apkrovos ir technologijų, optikos ir optoelektronikos, medžiagų ir procesų, gyvybės ir fizinių mokslų, kosminių sistemų programinės įrangos, mažųjų ir nano-palydovų gamybos, robotikos, autonominių sistemų ir dirbtinio intelekto sprendimai ir pan.

Tam, kad galėtume geriau suprasti kosmoso technologijų pritaikymą įvairiuose sektoriuose ar tiesiog kasdieniame mūsų gyvenime, geriausias būdas – iliustruoti pavyzdžiais.

  1. Žmonės kasdien skraido. Tam, kad oro erdvės valdymas būtų efektyvus, ir, svarbiausia, saugus, yra naudojamos kosmoso technologijos – įvairūs ryšių palydovai. Beje, prie efektyvios aviacijos prisideda ir meteorologiniai palydovai, kurių duomenis analizuojant prognozuojami orų pokyčiai.
  2. Kiekvienam iš mūsų dažniau ar rečiau tenka naudotis GPS (vietos nustatymo paslauga), kuri iš esmės nebūtų įmanoma be palydovų. Europoje mes konkrečiai naudojamės „Galileo“ palydovine sistema, kuri buvo inicijuota ir finansuojama Europos Sąjungos, o įgyvendinta per Europos kosmoso agentūrą.
  3. Palydoviniai duomenys yra vienas svarbiausių elementų siekiant vertinti klimato kaitą ir prognozuoti jos pasekmes.
  4. Saulės kolektoriai, vaizdo kamera telefone ar kompiuteryje, liofilizuoti vaisiai bei uogos ar dirbtinės galūnės turintiems negalią pirmiausia buvo sukurti naudoti kosmose ir vėliau pritaikyti „ant žemės“ kasdieniame mūsų gyvenime

Kosmoso technologijos agromaisto sektoriuje

Pristatant agromaisto sektoriaus apžvalgą buvo apibendrinta, kad Lietuva daugiau dėmesio turėtų skirti inovacijoms, kurios mažintų ekologinį pėdsaką, saugotų dirvožemio biologinę įvairovę, užtikrintų maistingą ir saugų maistą, padėtų mažinti arba perdirbti daugiau maisto atliekų. Nors biotechnologijos ir jų pritaikymas žemės ūkyje turbūt yra esminis variklis norint siekti efektyvaus bei, svarbiausia, kokybiško žemdirbystės rezultato, tačiau nemažą dalį iškeltų iššūkių galima spręsti ir pritaikant kosmoso technologijas.

Kosmoso technologijos, o tiksliau palydoviniai duomenys, ne tik gali, tačiau jau ir yra taikomi žemės ūkio sektoriuje ne vienerius metus. Vėlgi, tai labai gerai iliustruoja realūs pavyzdžiai.

Viešojo sektoriaus institucija Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) yra integravusi visiems ūkininkams prieinamą ir naudojamą įrankį ALNSIS (Automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema). Tai yra dirbtinio intelekto įrankis, skirtas reguliariai ir sistemingai, nuotoliniu būdu naudojant palydovinius duomenis, stebėti ir vertinti žemės ūkio veiklas visoje Lietuvos teritorijoje, išvengiant fizinių apsilankymų ūkiuose. ALNSIS, naudojantis sukurtais skaitmeniniais algoritmais, sugeba nuotoliniu būdu nustatyti 19 pagrindinių Lietuvoje auginamų pasėlių tokių kaip javai, rapsai, grikiai ir kiti. Taip pat šis įrankis leidžia nustatyti žemės dangą, pūdymų įdirbimą, ar pievos buvo šienautos, suartos, ar žemė apleista, ar žolė išdegusi, užlieta ir kitus atvejus. Apibendrinant, ALNSIS yra puikus duomenų skaitmenizavimo pavyzdys pritaikytas viešajame sektoriuje ir leidžiantis didinti žemės ūkio efektyvumą.

Sėkmingas kosmoso technologijų taikymas Lietuvoje

Labai svarbu pažymėti tai, kad minėtas ALNSIS įrankis yra sukurtas vienos kosmoso sektoriaus įmonės technologijos, pavadinimu SAGRIS, pagrindu. Lietuvos kosmoso įmonė „Geomatrix“ dar 2012 metais sukūrė tokio įrankio konceptą, 2017 metais jau turėjo įrankio prototipą ir galiausiai 2019 metais įgyvendino Europos kosmoso agentūros (EKA) PECS projektą „CAPCON – CAP subsidies control service based on multi-sensor tracking of farming activities“, kurio tikslas buvo įdiegti bendrosios žemės ūkio politikos rėmimo ir ūkininkavimo veiklos stebėsenos paslaugas. Nacionalinė mokėjimo agentūra yra atsakinga už tiesioginių ES išmokų mokėjimą ūkininkams, tad šios paslaugos buvo sėkmingai įdiegtos agentūroje ir iki šiol yra naudojamos bei lengvina tiek viešojo sektoriaus, tiek ūkininkų administracinę ir finansinę naštą. Svarbiausias momentas tas, jog minėto projekto vertė buvo apie 120 tūkst. Eur, o projekto rezultatas šiandien leidžia 130 tūkst. Lietuvos ūkininkų kasmet paskirstyti daugiau negu 500 mln. eurų tiesioginių išmokų, duomenų bei algoritmų patikimumas yra 98 proc.!

Dar vienas puikus pavyzdys, kaip kosmoso technologijos ne tik gali, bet ir yra pritaikomos mūsų kasdienybėje – liofilizacija arba džiovinimo šaltyje technologija, kuri buvo sukurta bei patentuota NASA. Šią technologiją sėkmingai naudoja Lietuviška UAB „Geld Baltic“ įmonė, mums kur kas geriau pažįstama kaip „Supergarden“. Naudodama liofilizacijos technologiją įmonė gamina maistingus, kokybiškus bei skanius užkandžius, kurių galima įsigyti praktiškai bet kurioje parduotuvėje.

Tai yra tik dalis palydovinių duomenų pritaikymo galimybių. Žinoma, palydoviniai duomenys neapsaugos nuo sausrų ar liūčių, tačiau nuo jų, kol kas, apsisaugoti negali padėti jokios technologijos. Vis dėlto, palydoviniai duomenys, ypatingai galimybė palyginti juos skirtingais laikotarpiais, bei dirbtinio intelekto sprendimai leidžia įvertinti žemės ūkio pokytį ar prognozuoti ateitį. O visa tai reiškia nenualintą dirvožemį, bioįvairovę ir kokybišką bei saugų maistą ant mūsų stalo.

Eigirdas Sarkanas, Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupės ekspertas




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama