Naujuosius Metus įprastai pasitinkame šurmulyje, apsupti draugų bei šeimos. Deja, ne visa tai yra įmanoma kosmose. Tad astronautai ir kosmonautai, per šventes atsidūrę kosmose, atrado savitą būdą, kaip paminėti Naujuosius Metus, rašo NASA.
„Skylab“ eglutė / NASA nuotr.
Pirmieji žmonių Žemės orbitoje sutikti Naujieji Metai buvo 1974-ieji. Juos kosminėje stotyje „Skylab“ pasitiko trys astronautai: Džeraldas P. Carras, Viljamas R. Pogas ir Edvardas G. Gibsonas. Naujuosius Metus jie „atšventė“ prie per Kalėdas iš maisto skardinių pastatytos, spalvotais lipdukais papuoštos eglutės, kurios viršūnę puošė kometos formos kartoninė iškarpa.
Tuo metu Jurijus V. Romanenka ir Georgijus M. Grečko tapo pirmaisiais astronautais kosminėje stotyje „Saljut-6“ sutikę 1978-uosius. Tiesioginės transliacijos su Žeme metu jie iškėlė tostą už naują pradžią.
2000 m. lapkričio 2 d. į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) atskridus pirmosios ekspedicijos įgulos nariams: NASA atstovui Williamui M. Shepherdui ir „Roscosmos“ astronautams Jurijui P. Gidzenko bei Sergejui K. Krikalevui, prasidėjo nuolatinio žmonių buvimo Žemės orbitoje era.
Minėtoji įgula pirmoji šventė Kalėdas ir pasitiko Naujuosius Metus besikuriančioje orbitinėje laboratorijoje, o taip pat – pradėjo tradiciją skaityti palinkėjimus žmonėms Žemėje. Be kita ko, Williamas M. Shepherdas nusprendė toliau tęsti karinio laivyno tradiciją parašyti eilėraštį kaip pirmąjį naujų metų įrašą kosminės stoties žurnale.
„Tai privilegija turėti galimybę pamatyti tiek daug šalių, – sakė jau 66-osios ekspedicijos TKS vadas NASA astronautas Thomas H. Marshburnas vaizdo įraše, kuriame dalijosi mintimis apie Naujųjų Metų sutikimą kosmose. – Vos per kelias minutes galime pereiti iš vienos [Žemės] pusės į kitą, ir tai iš tiesų suteikia mums visų žmonių visame pasaulyje susivienijimo jausmą.“
„Saulėtekį matome daugybę kartų per dieną, todėl galvojant apie tai, kad kiekvieną kartą, kai jį stebime, žmonės pabunda Naujųjų Metų proga, yra gana šaunu“, – pridūrė NASA astronautas Raja J. Chari.
2022 m. sausio 1 d. pirmą kartą Naujuosius Metus kosmose atšventė ir Kinijos astronautai. 2021 m. spalio 15 d. į Kinijos kosminę stotį „Tiangong“ atvyko „Shenzhou 13“ įgula: Zhai Zhigang, Wang Yaping ir Ye Guangfu, kurie vykdė šešių mėnesių misiją. 2022 m. Naujųjų metų dieną jie surengė tiesioginį vaizdo skambutį ir bendravo su koledžų studentais Pekine, Honkonge ir Makao.
Vasario 1 d. prasidėjus kinų naujiesiems Tigro metams, jie papuošė kosminę stotį tradiciniais atributais ir išsiuntė linkėjimus žmonėms Žemėje.
Šiais metais rekordinis skaičius – 10 žmonių iš penkių šalių – pasitiks Naujuosius Metus dirbdami dviejose kosminėse stotyse – Tarptautinėje kosminėje stotyje ir Kinijos kosminėje stotyje „Tiangong“.