Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Lietuvos mokslininkų inovacijos: kuriamos technologijos, kurios ligas nustatytų iš balso

Publikuota: 2023-11-14 20:47
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiuolaikinės technologijos kartais gali daugiau nei magija ar fantastiniai filmai. Kai mokslininkai susivienija su medikais, tampa įmanoma net pagal žmogaus balsą aptikti ir diagnozuoti pakitimus ar netgi ligas, tokias kaip gerklės vėžys. Kad tai taptų realybe, Vilniaus universiteto mokslininkai, bendradarbiaudami su medikais, kuria balso vertinimo metodiką, kuri leistų iš balso įrašo pačiam žmogui pasitikrinti, ar jo balsas neturi pakitimų, įspėjančių apie galimas sveikatos problemas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šiuolaikinės technologijos kartais gali daugiau nei magija ar fantastiniai filmai. Kai mokslininkai susivienija su medikais, tampa įmanoma net pagal žmogaus balsą aptikti ir diagnozuoti pakitimus ar netgi ligas, tokias kaip gerklės vėžys. Kad tai taptų realybe, Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai, bendradarbiaudami su medikais, kuria balso vertinimo metodiką, kuri leistų iš balso įrašo pačiam žmogui pasitikrinti, ar jo balsas neturi pakitimų, įspėjančių apie galimas sveikatos problemas.

VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkas doc. Gintautas Tamulevičius
VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkas doc. Gintautas Tamulevičius

Savo patirtį VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkai kaupė kurdami balso emocijų atpažinimo metodus. „Mes turime prieigą prie emocingos kalbos duomenų bazių. Esame pasiūlę metodą, kuris gali identifikuoti emocijas: ar žmogus piktas, ar liūdnas, ar susierzinęs, pasibjaurėjęs“, – pasakoja VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkas doc. Gintautas Tamulevičius. Kelerius metus trukusio tyrimo metu jis su komanda ieškojo požymių, kurie gerai atspindi emocijas. Iš pradžių tam bandė taikyti įprastinius akustinius požymius (pvz., tonas, tono pokyčiai, šnekos dinamika), vėliau ieškojo naujų požymių. Pavyzdžiui, emocijoms identifikuoti pasiūlė fraktalinius požymius, kurie yra visiškai matematinės kilmės, skirti aprašyti ir įvertinti geometrines struktūrų pasikartojamumo savybes.

Kaip apskaičiuoti žmogaus emociją?

„Kai mes įrašome balsą, t. y. garso signalą, jį skaitmenizuojame – paverčiame skaičių seka, kuri aprašo mūsų šneką. Turėdami taip išreikštą signalą, jam analizuoti mes galime taikyti matematinius metodus“, – paaiškina doc. G. Tamulevičius. Analizuodami skaitmeninį balso signalą mes galime spręsti įvairius uždavinius – paversti žmogaus šnekos turinį tekstu, atpažinti kalbantįjį asmenį, išskirti ir atpažinti žmogaus emocinę būklę, galbūt net aptikti pakitusį balsą ir įspėti apie galimus susirgimus.

Praėjusio amžiaus pabaigoje Masačusetso technologijų instituto tyrėja Rosalind Picard savo knygoje „Emocinė kompiuterija“ („Affective Computing“) iškėlė mintį, kad mūsų jaučiamos emocijos atlieka svarbų vaidmenį mąstant ir bendraujant – mokantis, suvokiant, perduodant mintis ir žinias, priimant sprendimus. Taigi, jei sąveikai su kompiuteriais ar robotais mes norime suteikti žmogiškųjų savybių (natūralumo, empatijos, efektyvumo, informatyvumo), mes turime „išmokyti“ kompiuterius ir robotus aptikti ir atpažinti mūsų emocijas, perduodamas balsu (veido išraiškomis, kūno poza ar gestais).

Viena iš šnekamosios kalbos signalų tyrimų idėjų ir yra žmogaus emocinės būklės vertinimas pagal balsą. Jeigu mūsų turimas balso asistentas (pvz., Alexa ar Siri), mūsų balse aptikęs apatijos požymių, pasiūlytų ramios muzikos, pakeistų apšvietimą ar pasiteirautų, kas atsitiko, toks bendravimas mums atrodytų kur kas žmogiškesnis ir priimtinesnis. O jeigu asistentas gebėtų ir atitinkamai pakeisti balso intonaciją ar emociją (kas reiškia balso emocijos sintezę)?

Kita balso emocijų analizės ir sintezės taikymo kryptis – robotika. Mus supančių robotų skaičius sparčiai auga ir ateityje teks neišvengiamai su jais bendrauti aptarnavimo, galbūt socialinių paslaugų srityse. „Bendraudami su robotais mes tikėsimės žmogiškumo, empatijos, tad tokie tyrimai ir veda mus link šio tikslo“, – paaiškina doc. G. Tamulevičius. Ką tai reiškia technologijų pasaulyje? Tai reiškia, kad tokie robotai turės gebėti tiek analizuoti (išskirti ir atpažinti) emocijas balse, tiek sintezuoti (parinkti ir sukurti).

VU MIF robotai
VU MIF robotai

Pasak doc. G. Tamulevičiaus, VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkai dirba su panašiais robotikos uždaviniais. Kaip robotas mokomas suprasti mūsų šneką ir atsakyti? Roboto mokymas – tai paruoštų kalbos modelių įdiegimas. „Mokymas ne toks kaip vaikų, nors idėja panaši. Šiuo atveju mokymas yra matematinės kilmės: išmokome robotą visų garsų, jų sekų tam, kad jis galėtų juos atpažinti. Išgirdęs ir atpažinęs garsus, robotas pagal turimą žodyną sudeda juos į prasmingą sakinį, į kurį gali reaguoti, atsakyti ir taip palaikyti minimalų dialogą“, – patikslina docentas.

O jeigu jau robotas geba suprasti lietuvių šnekamąją kalbą ir atsakyti ja, tai ateities perspektyvos mums diktuoja ir emocijų atpažinimo, emocingos intonacijos kūrimo uždavinius. Prie tokių tyrimų gali prisidėti ir studentai, norintys gilintis į šią tematiką. Tuomet būtų galima dar labiau praplėsti ir sparčiau judėti prie emocinės informatikos metodų pritaikymo gyvenime. „Jeigu mūsų turimus robotus Ąžuolą ir Liepą, kurie priklauso NAO robotų šeimai, išmokysime atpažinti emocijas, tada mes būsime pasiruošę to išmokyti ir kitus robotus, spręsti tolimesnius uždavinius“, – sako mokslininkas.

Balso kokybės vertinimas – pagalba medikams

Kalbėdamas apie tyrimus, doc. G. Tamulevičius pabrėžia, kad labai svarbu naujos idėjos, bendradarbiavimas su kitų sričių specialistais. Kartu dirbant su šnekos signalo analize, medikai pasiūlė balso kokybės vertinimo idėją – įvertinti balso tembrą, balsingumą, spalvingumą, kitas savybes. Įvertinę balso kokybę, mes galėtume įvertinti žmogaus balsą, priimti sprendimą dėl žmogaus vokalinių sugebėjimų, galbūt net aptikti kokios nors ligos apraiškas. Doc. G. Tamulevičius paaiškina, kad balso klosčių uždegimo, polipų, paralyžiaus ar kitų pakitimų atveju keičiasi žmogaus balsas, jo kokybinės savybės. Įrašius ir objektyviai įvertinus balso pakitimus būtų galima įgyvendinti ankstyvosios diagnostikos idėjas, o tai padėtų įspėti apie ligos simptomus ir taip galbūt užkirsti kelią sunkesnei ligos eigai.

„Turime idėją pasiūlyti balso kokybės vertinimo metodiką ir jos pagrindu – balso kokybės testą. Tai galėtų būti specializuota medicininės paskirties programa ar kiekvienam prieinama ir paprastai naudojama programėlė, gebanti įvertinti balsą ir pateikti rekomendacijas. Pacientui (ar programėlės naudotojui) reikėtų ištarti tam tikrus žodžius ar sakinius, jo balsas būtų analizuojamas ir programa pateiktų vertinimo rezultatus, diagnozuotų galimus sutrikimus“, – idėjomis dalijasi doc. G. Tamulevčius.

Pasak mokslininko, tam, kad tai taptų realybe, reikalingas ne tik mokslininkų darbas ir medikų žinios, bet ir verslo indėlis – prisidėjimas prie produkto realizavimo: „Dabar mes dirbame su medikais, bandome sukaupti patologinių balsų duomenų bazę. Kitas žingsnis – idėjos ir metodikos pristatymas, vystymo partnerių paieškos.“




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama