„Psiche“ – tai NASA misija, skirta ištirti pagrindinėje asteroidų juostoje tarp Marso ir Jupiterio skriejantį ir metalų gausa garsėjantį to paties pavadinimo asteroidą. Tai pirmoji NASA misija, tirsianti asteroidą, kuriame metalo daugiau nei uolienų ar ledo.
Psyche erdvėlaivis / Maxar/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech iliustracija
Erdvėlaivio paleidimą iš Kenedžio kosmoso centro NASA ir „SpaceX“ planuoja 2023 m. spalio 12 d. 17.16 val. Lietuvos laiku. Į kosmosą „Psiche“ nugabens iš 39A starto aikštelės pakilsianti „SpaceX Falcon Heavy“ raketa.
Jei viskas vyks pagal planą, 2029 m. liepos pabaigoje erdvėlaivis įeis į Psiches asteroido gravitacijos zoną, o rugpjūčio mėnesį pradės savo pagrindinę misiją. Maždaug dvejus metus jis skries aplink asteroidą, fotografuos jį, sudarys paviršiaus žemėlapį ir rinks duomenis Psiches cheminei sudėčiai nustatyti.
Psichę 1852 m. atrado italų astronomas Annibale de Gasparis. Kadangi tai buvo 16-asis atrastas asteroidas, jis kartais vadinamas Psiche 16. Asteroidas pavadintas senovės graikų mitologijoje sutinkamos sielos deivės, dažnai vaizduojamos kaip moteris su drugelio sparnais, vardu.
Ateroidas skrieja aplink Saulę išorinėje pagrindinės asteroidų juostos dalyje tarp Marso ir Jupiterio. Jis yra maždaug tris kartus toliau nuo Saulės nei Žemė. Kadangi Psiche ir Žemė skrieja skirtingu greičiu, atstumas nuo Žemės iki Psichės svyruoja nuo mažiau nei 300 mln. km iki daugiau nei 600 mln. km.
Psiche yra netaisyklingos formos – panaši į bulvę. Jei asteroidą perpjautume horizontaliai per pusę, jo skersmuo plačiausioje vietoje siektų 280 km, o ilgis – 232 km. Asteroido paviršiaus plotas – 165 800 kvadratinių kilometrų.
Psiches paviršiaus gravitacija yra daug mažesnė nei Žemėje, netgi mažesnė nei Mėnulyje. Tad ten pakelti automobilį nebūtų sunkiau nei Žemėje pakelti didelį šunį.
Duomenys vis dar prieštaringi, tačiau mokslinė analizė rodo, kad Psiche greičiausiai sudaryta iš uolienų ir metalo mišinio, – metalas sudaro 30–60 proc. jos tūrio. Asteroido sudėtis buvo nustatyta pagal radarų stebėjimus ir jo šiluminės inercijos (kaip greitai objektas įgyja arba pakartotinai išspinduliuoja šilumą) matavimus.
Susieję radaro ir optinių stebėjimų duomenis, mokslininkai sukūrė 3D Psichės modelį, kuriame matyti dvi į kraterius panašios įdubos. Tai leidžia manyti, kad asteroido paviršiuje yra didelių metalo kiekio ir spalvos variacijų. Tačiau kol planuojamos misijos metu asteroidas nebus nufotografuotas iš arti, negalime tiksliai pasakyti, kaip jis atrodo.
Mokslininkų manymu, šis asteroidas gali būti daug geležies turinčio planetesimalės – uolinės planetos sudedamojo komponento – branduolio dalis arba visas branduolys.
Jei Psiche yra planetesimalė, jo tyrimai gali padėti iš arčiau pažvelgti į uolinių planetų, tokių kaip Žemė, vidų. Mes negalime prasiskverbti į Žemės ar kitų panašios sudėties planetų metalinius branduolius, todėl apsilankymas Psichėje galėtų suteikti unikalią galimybę pažvelgti į audringą kolizijų ir materijos kaupimosi istoriją, lėmusią tokių planetų kaip mūsiškė susiformavimą.
Tačiau šio asteroido kilmė gali būti ir visai kita. Tai gali būti visai kitokio geležies turtingo, iš daug metalo turinčios medžiagos kažkur Saulės sistemoje susiformavusio, kūno liekana. Psiche gali mums atskleisti, kaip atsirado Žemės ir kitų uolinių planetų branduoliai.