Pirminiai kosmose surinkto ir į Žemę atgabento 4,5 mlrd. metų senumo asteroido Bennu mėginio tyrimai rodo, kad uolienoje yra daug anglies ir vandens. Pastaroji žinia gali reikšti, kad mėginyje yra tikimybė rasti ir mums suvokiamos gyvybės sudedamąsias dalis, skelbia NASA.
Asteroido Bennu mėginys / NASA/Erika Blumenfeld ir Joseph Aebersold nuotr.
OSIRIS-REx misijos tikslas buvo surinkti 60 gramų asteroido medžiagos. Naujose, specialiai misijai pastatytose švariose patalpose dirbantys NASA Džonsono kosminio centro kuratoriai iki šiol 10 dienų kruopščiai ardė mėginio grąžinimo įrangą, kad galėtų susipažinti su mėginiu.
Pirmą kartą atidarę mokslinės talpyklos dangtį, mokslininkai aptiko papildomą asteroido medžiagą, dengiančią kolektoriaus galvutę, talpyklos dangtį ir dugną. Papildomos medžiagos buvo tiek daug, kad ji sulėtino kruopštų pirminio mėginio surinkimo procesą.
Visgi per pirmąsias dvi savaites tyrėjai atliko atgabentos medžiagos „greitąsias“ analizes: surinko skenuojančio elektroninio mikroskopo vaizdus, atliko infraraudonųjų spindulių matavimus, rentgeno spindulių difrakciją ir cheminių elementų analizę. Rentgeno spindulių kompiuterinė tomografija taip pat buvo panaudota vienos iš dalelių 3D kompiuteriniam modeliui, išryškinančiam įvairialypį jos vidų, sukurti. Šis pirmas tyrimo etapas leido įrodyti, kad mėginyje gausu anglies ir vandens.
„Žvelgdami į asteroido Bennu dulkėse ir uolienose saugomas senovines paslaptis, mes atveriame laiko kapsulę, kuri suteikia mums gilių įžvalgų apie mūsų Saulės sistemos kilmę, – sakė OSIRIS-REx pagrindinis tyrėjas Dante Lauretta. – Anglies turtingos medžiagos gausa ir vandens turinčių molio mineralai yra tik kosminio ledkalnio viršūnė.
Šie atradimai, kuriuos pavyko padaryti dėl ilgamečio bendradarbiavimo ir pažangiausio mokslo, skatina mus leistis į kelionę, kuri leis suprasti ne tik mūsų dangiškąją kaimynystę, bet ir gyvybės užuomazgų potencialą. Su kiekvienu Bennu atradimu artėjame prie mūsų kosminio paveldo paslapčių atskleidimo.“
„OSIRIS-REx mėginys yra didžiausias kada nors į Žemę pristatytas anglies turtingas asteroido mėginys, kuris padės ištisoms mokslininkų kartoms tyrinėti gyvybės kilmę mūsų planetoje, – sakė NASA administratorius Billas Nelsonas. – Beveik viskuo, ką darome NASA, siekiame atsakyti į klausimus, kas mes esame ir iš kur esame kilę.
Tokios NASA misijos, kaip OSIRIS-REx, padės geriau suprasti asteroidus, kurie gali kelti grėsmę Žemei, ir kartu leis mums pažvelgti į tai, kas yra už jos ribų. Mėginys grįžo į Žemę, tačiau dar laukia daug mokslo – tokio, kokio dar nematėme.“
Per ateinančius dvejus metus misijos mokslinė grupė toliau nustatinės mėginių savybes ir atliks analizę, reikalingą misijos moksliniams tikslams įgyvendinti. Mažiausiai 70 proc. mėginio NASA planuoja išsaugoti Džonsono kosminiame centre, kad jį galėtų toliau tirti viso pasaulio mokslininkai, įskaitant būsimas mokslininkų kartas.
Vėliau mėginių dalis taip pat bus paskolinta Smitsono institutui, Hiustono kosmoso centrui ir Arizonos universitetui, kad juos būtų galima viešai eksponuoti.