Elektronika.lt
 2025 m. sausio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“?
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
Sausio 6 d. 20:12
Lietuvių mokslininkai kuria inovatyvias nanodaleles ankstyvajai odos vėžio diagnostikai
Sausio 6 d. 17:25
„Solet“ įrengė penkias saulės elektrines Armėnijoje
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Biometrija: skaitmeninis raktas, kurio neįmanoma pamesti

Publikuota: 2023-09-20 17:24
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Viena iš mokslo sričių, kurioje dirbtinis intelektas per pastarąjį dešimtmetį padarė milžinišką šuolį į priekį yra biometrija. Modernūs biometriniai sprendimai, kurie leidžia identifikuoti asmenį pagal jo individualias fizines savybes, anksčiau atrodė lyg iš fantastinio filmo, o šiuo metu tampa vis populiaresni.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Viena iš mokslo sričių, kurioje dirbtinis intelektas (DI) per pastarąjį dešimtmetį padarė milžinišką šuolį į priekį yra biometrija. Modernūs biometriniai sprendimai, kurie leidžia identifikuoti asmenį pagal jo individualias fizines savybes, anksčiau atrodė lyg iš fantastinio filmo, o šiuo metu tampa vis populiaresni.

Biometrija: skaitmeninis raktas, kurio neįmanoma pamesti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Virš 30 metų biometrijos sprendimus vystanti bendrovė „Neurotechnology“ teigia, kad toks atpažinimas yra patikimesnis už tradicinius prieigos kontrolės metodus. Pagrindinė priežastis yra ta, kad prieigą prie informacijos galima užkoduoti unikaliais asmenis požymiais – pagal veidą, pirštų ar delno atspaudą, balsą ar netgi akies rainelę.

Kas yra biometrija?

Biometrija yra mokslo sritis, kuri tyrinėja unikalias žmonių biologines savybes. Šiandien biometriniai sprendimai naudojami asmenų identifikavimui, o šie sprendimai vis plaičau taikomi ne tik saugumui (pvz., prieigai prie tam tikrų patalpų) ar žmonių identifikacijai (pvz., bankininkystės srityje), bet ir valstybinės reikšmės duomenų ar objektų apsaugai. Tikrinant asmens tapatybę, biometriniai sprendimai apsaugoja nuo sukčiavimo, neteisėto patekimo į patalpas ir gali nustatyti, ar asmuo turi teisę naudotis tam tikra paslauga ar produktu.

Kaip teigia „Neurotechnology“ biometrinių tyrimų skyriaus vadovas Evaldas Borcovas, pati didžiausia biometrinių sprendimų nauda – saugumas. „Priešingai nei naudojant tradicinius metodus, naudojant unikalius žmonių požymius, tokius kaip veidas, ar piršto atspaudai, galima sukurti ženkliai saugesnes sistemas, kurios būtų naudojamos identifikavimo ar verifikavimo problemoms spręsti. O norint dar labiau padidinti saugumą, patartina vienu metu naudoti kelis asmens požymius, tokiu atveju algoritmų tikslumas didėja kartais, tad ir galimų klaidų kiekis mažėja kartais“, – sako E. Borcovas.

Biometriniai duomenys asmenybės identifikavimui naudojami jau seniai, štai pirštų atspaudų analizė (daktiloskopija) kriminalistikoje žinoma jau nuo XIX a. pabaigos. Jau tuomet buvo atkreiptas dėmesys, kad žmogaus pirštų atspaudai yra unikalūs. XX a. atpažinimas pagal pirštų atspaudus, o vėliau – pagal DNR, tapo vis labiau naudojamas kriminalistikoje.

„Pritaikius skaitmeninį vaizdų apdorojimą, o vėliau ir dirbtinį intelektą, atsirado galimybė itin greit analizuoti duomenis bei atpažinti asmenis naudojant biometrinius duomenis. Anksčiau policijai, migracijos tarnybai ar kitai įstaigai, dirbančiai su žmonių tapatybėmis, kildavo milžiniškų iššūkių, kaip palyginti reikiamą įrašą tarp tūkstančių kitų. Pavyzdžiui, policijos atveju tarp popierinių pirštų atspaudų kopijų anksčiau būdavo gaištama aibė valandų, o šiandien algoritmų pagalba tai padaroma akimirksniu – sulygininant 1,2 mlrd. įrašų per vieną sekundę“, – pasakoja E. Borcovas.

Anot jo, biometrinis atpažinimas gali būti naudojamas 3 būdais: verifikacija (1:1), identifikacija (1:n) ir dedublikacija (n:n). Pirmuoju būdu algoritmas patikrina, kiek asmens biometriniai duomenys atitinka duomenų bazėje saugomų duomenų kopiją. Šis būdas yra panašesnis į patvirtinimą su slaptažodžiu, vietoj jo naudojant pirštų atspaudą, balsą ar veidą. Taip leidžiama verifikuoti, ar asmuo yra tas, kuriuo jis prisistato esantis.

Antrasis atpažinimo būdas leidžia identifikuoti asmenį iš didelės sukauptų duomenų aibės. Pasak E. Borcovo, biometrinio atpažinimo algoritmai, naudojantys dirbtinį intelektą, gali surasti atitikmenį tarp milijonų ar net milijardų duomenų, įrašytų duomenų bazėse. Tai gali būti naudinga policijai ieškant nusikaltėlių ar pasienio kontrolės punktuose tikrinant kelionių dokumentus.

Trečiasis atpažinimo būdas leidžia identifikuoti klaidas jau egzistuojančiose ar naujai surinktose biometrinių duomenų bazėse. Tai labai svarbu norint užtikrinti, kad balsuotojų sąrašas, valstybės registras ar policijos duomenų aibė neturėtų skirtingų įrašų su pasikartojančia biometrija, t.y. kad visi asmenys turėtų tik po vieną įrašą.

Taikoma ir versle, ir viešajame sektoriuje

Biometriniai duomenys – tai tarsi mūsų asmeninis užraktas, kurio nereikia užsirašyti ar atsiminti. Lyginant su tradiciniais slaptažodžiais ar kortelėmis, biometriniai duomenys yra unikalūs ir sudėtingai atkartojami, todėl jų vagystė ar sukčiavimas tampa daug kartų sudėtingesni.

Pasak Denis Kačan, „Neurotechnology“ produkto vadovo, biometrija drąsiai skinasi kelius į masinį pritaikymą, – ji naudojama išduodant asmens tapatybės dokumentus, valstybės krašto apsaugos sistemose ir visuotiniuose rinkimuose.

„Biometriniai sprendimai jau dabar yra pritaikomi valstybiniu mastu ir leidžia automatizuotai sumažinti asmens tapatybės klastojimo atvejų skaičių. Mūsų sukurta rinkėjų valdymo sistema 2018 metais Kongo Demokratinėje Respublikoje iš 46 milijonų balsuotojų įrašų surado 6 milijonus dublikatų ir nustatė virš 900 tūkstančių nepilnamečių rinkėjų įrašų. Šie skaičiai yra pakankamai dideli, kad turėtų įtakos rinkimams“, – pasakoja D. Kačan.

Kitas įmonės įgyvendintas projektas - rinkėjų valdymo sistema 2020 metų Ganos valstybiniuose rinkimuose. Rinkimų metu „Neurotechnology“ specialistai Ganoje įdiegė pažangią multi-biometrinę sistemą, kuri buvo panaudota balsuotojų registracijai, sąrašų sudarymui ir rinkėjų asmenybės patvirtinimui rinkimų dieną.

Biometrinis technologijos sprendimas užtikrino, kad daugiau kaip 17 mln. balsavimo teisę turinčių Ganos gyventojų galėtų užsiregistruoti visuotiniuose rinkimuose. Sistema padėjo užkirsti kelia rinkimų pažeidimams. Skaičiuojama, kad šis sprendimas leido nustatyti daugiau kaip 15 tūkst. pakartotinių rinkėjų registracijų kai asmenys bandė registruotis daugiau negu vieną kartą naudodami skirtingus vardus.

„Neurotechnology“ buvo atrinkta ir kaip viena iš biometrinių paslaugų tiekėjų didžiausiai pasaulyje biometrinei identifikavimo sistemai – Indijos „Aadhaar“. Įmonė, kartu su konsorciumo partnere Tata Consultancy Services, teikia biometrinių dublikatų tikrinimo ir biometrinio autentiškumo nustatymo paslaugas, naudojamas išduodant ir tikrinant visiems Indijos piliečiams suteikiamus unikalius identifikavimo numerius.

„Žinoma, pritaikymo būdai neapsiriboja tik viešuoju sektoriumi, biometrija sėkmingai naudojami kliento pažinimo ir pinigų plovimo prevencijai, darbuotojų laiko apskaitai ar lankytojų valdymui. Tokie sprendimai supaprastina mūsų kasdienybę ir sukuria saugesnį asmens atpažinimą“, – sako D. Kačan.

Kaip mano „Neurotechnology“ specialistas, dirbtinio intelekto ir biometrijos technologijos ir toliau tobulės, didinant jų greitį, tikslumą ir pritaikymo galimybes. Vystosi ir naujos krypties biometrinės technologijos tokio kaip elgsenos biometrija, tyrinėjanti žmogaus eiseną, mąstymą, elgesio įpročius bei kitas unikalias asmenines savybes.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama