Mokslinėje ataskaitoje teigiama, kad kompiuteriniai žaidimai gali sukelti gyvybei pavojingą širdies aritmiją vaikams, kuriems nėra diagnozuota širdies liga, rašo „Sky News“.
Tyrėjai teigia atskleidę, kodėl kartais žaisdami kompiuterinius žaidimus vaikai praranda sąmonę.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Jie perspėjo, kad „Call Of Duty“ stiliaus kelių žaidėjų karo žaidimai yra dažniausia tokių epizodų priežastis.
Žurnale „Heart Rhythm“ paskelbtame straipsnyje mokslininkai ragina tėvus nuvesti vaikus, kuriems žaidžiant kompiuterinius žaidimus bent kartą buvo aptemusi sąmonė, pas kardiologą.
„Vaizdo žaidimai gali kelti rimtą pavojų kai kuriems vaikams, turintiems širdies ritmo sutrikimų; pacientams, kurie turi tokį polinkį, bet kuriems iki tol aritmija nebuvo pripažinta, toks laiko leidimas gali baigtis mirtimi, – sakė vyriausioji tyrimo autorė dr. Claire M Lawley. – Vaikus, kurie staiga praranda sąmonę žaisdami elektroninius žaidimus, turėtų įvertinti širdies specialistas, nes tai gali būti pirmasis rimtos širdies problemos požymis.“
Siekdami nustatyti atvejus, kai vaikai staiga prarado sąmonę, žaisdami kompiuterinius žaidimus, C. M. Lawley ir jos suburta mokslininkų grupė sistemingai peržiūrėjo atitinkamą literatūrą ir ankstesnius tyrimus.
Išanalizavę 22 atvejus, jie nustatė, kad didžiausias dirgiklis yra kariniai žaidimai, – kai kurie juos žaidę vaikai mirė sustojus širdžiai.
Pagrindinės mirties priežastys buvo širdies ritmo sutrikimai, įskaitant katecholaminerginę polimorfinę skilvelinę tachikardiją (KPST) ir I ir II tipo įgimtą ilgo QT intervalo sindromą (IQTS).
Be to, tyrime teigiama, kad tarp pacientų nustatyta nemažai galimai tiesiogiai su šiomis būklėmis susijusių genų variantų (63 proc.), o tai, kaip įspėja mokslininkai, gali turėti reikšmingos įtakos jų šeimoms.
Kai kuriais atvejais ne vienam kompiuterinius žaidimus žaidusio ir sąmonę praradusio vaiko šeimos nariui buvo diagnozuotas širdies ritmo sutrikimas.
„Šeimos ir sveikatos priežiūros specialistai turėtų pagalvoti apie saugos priemones, susijusias su elektroniniais žaidimais vaikams, kuriems gali būti pavojingas staigus širdies ritmo padažnėjimas“, – sakė dr. C. M. Lawley.
Mokslininkų teigimu, kompiuteriniai žaidimai ne visada yra „saugi alternatyva“ sportui, kokia neretai yra laikomi.
Anot jų, širdies sutrikimų metu daugelis pacientų buvo susijaudinę, ką tik laimėję ar pralaimėję žaidimą arba sukonfliktavę su kitais žaidėjais.
„Mes buvome apstulbę“
„Žinojome, kad kai kurie vaikai turi širdies sutrikimų, dėl kurių jiems gali kilti pavojus intensyviai sportuojant, tačiau buvome apstulbę, kai išsiaiškinome, kad kai kuriuose pacientus gyvybei pavojingas sąmonės užtemimas ištiko žaidžiant kompiuterinius žaidimus, – aiškino tyrėjas Christianas Turneris. – Anksčiau maniau, kad kompiuteriniai žaidimai yra „saugi alternatyva“. Tai labai svarbus atradimas. Turime pasirūpinti, kad visi suprastų, kaip svarbu pasitikrinti, jei tokiomis aplinkybėmis įvyksta sąmonės praradimo epizodas.“
Ir nors šis reiškinys nėra labai paplitęs, tyrimas parodė, kad jis pasitaiko vis dažniau.
„Daugiau nei 25 metus rūpinuosi vaikais, turinčiais širdies ritmo problemų, tačiau buvau priblokštas, kai pamačiau, kad šis reiškinys vis labiau plinta ir kad keliems vaikams jis jau kainavo gyvybę“, – sakė vienas iš tyrėjų dr. Jonathanas Skinneris.
Jis pridūrė, kad žmonėms, ketinantiems dalyvauti „eSporto“ varžybose, turėtų būti atliekamos medicininės patikros dėl tų pačių galimų sveikatos problemų kaip ir tradicinių sporto šakų atstovams.