Greitas ir neskausmingas žmogaus akies obuolio tyrimas vieną dieną gali padėti gydytojams atpažinti „greitai senstančius“ asmenis, kuriems yra padidėjusi ankstyvos mirties rizika, rašo „Science Alert“.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Be jokios abejonės senėjimas turi įtakos visų žmonių organizmui, tačiau vien tas pats metų skaičius dviejų žmonių pasuose toli gražu nereiškia, kad jie fiziškai silpsta tokiu pat greičiu.
Kur kas tiksliau žmogaus biologinį amžių galima pasakyti pažvelgus jam giliai į akis, nes tai suteikia galimybę išmatuoti tikrąjį jo biologinį amžių ir numatyti galimas sveikatos problemas.
Buvo sukurtas mašininio mokymosi modelis, pagal akies tinklainę nuspėjantis žmogaus gyvenimo trukmę.
Algoritmas yra toks tikslus, kad sugebėjo numatyti beveik 47 tūkst. vidutinio amžiaus ir pagyvenusių Jungtinės Karalystės gyventojų gyvenimo trukmę su 3,5 metų paklaida.
Praėjus vos daugiau nei dešimtmečiui po tinklainių nuskaitymo, mirė 1 871 tyrime dalyvavęs asmuo – tie, kurių tinklainės atrodė senesnės, kaip tik ir buvo priskirti šiai rizikos grupei.
Pavyzdžiui, jei algoritmas nustatė, kad žmogaus tinklainė yra metais vyresnė už jo tikrąjį amžių, tyrimo dalyvio mirties nuo bet kokios priežasties rizika per ateinančius 11 metų padidėjo 2 procentais. Tuo pat metu rizika mirti nuo kitų priežasčių nei širdies ir kraujagyslių ligos ar vėžys išaugo 3 procentais.
Tyrimo išvados gautos vien iš stebėjimo, o tai reiškia, kad mes vis dar nežinome, kas lemia šį ryšį biologiniame lygmenyje.
Nepaisant to, tyrimo rezultatai patvirtina iki šiol turėtus įrodymus, kad tinklainė yra labai jautri senėjimo procesų daromai žalai. Kadangi šiame audinyje yra kraujagyslių ir nervų, jis gali mums suteikti svarbios informacijos apie asmens kraujagyslių sistemos ir smegenų būklę.
Ankstesni tyrimai parodė, kad ląstelės, esančios žmogaus akies dugne, gali padėti numatyti širdies ir kraujagyslių ligas, inkstų ligas ir kitus senėjimo požymius. Tačiau tai yra pirmasis tyrimas, kuriame „tinklainės amžiaus skirtumas“ pristatomas kaip akivaizdus mirties rizikos rodiklis.
„Reikšmingas ryšys tarp tinklainės amžiaus skirtumo ir mirtingumo ne nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei vėžio, kartu su vis aiškesniais sąsajų tarp akių ir smegenų įrodymais gali patvirtinti hipotezę, kad tinklainė yra neurologinių ligų „langas“, – rašo tyrimo autoriai.
Tik 20 tyrime dalyvavusių asmenų mirė nuo demencijos, todėl autoriai negalėjo susieti šio specifinio smegenų sutrikimo su tinklainės būkle.
Jie taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad pastaraisiais metais sumažėjo su širdies ir kraujagyslių ligomis susijusių mirčių, nes medikams vis dažniau pavyksta užkirsti kelią problemoms, kurios anksčiau būtų pasibaigusios mirtini.
Tai reiškia, kad tinklainės būklė gali būti svarbus rodiklis ir širdies bei kraujagyslių ligų atveju, nors tyrime ir nebuvo tiesiogiai susieta su mirtingumu nuo šių ligų.
Tyrimas buvo paskelbtas leidinyje „The British Journal of Ophthalmology“.