Pirmoji šviesa
Prieš akis vyksta istorija. NASA paskelbė jaudinančias naujienas, kad „James Webb“ kosminis teleskopas pradeda tris mėnesius truksiantį rikiavimosi procesą, „Webb“ komanda išvydo pirmuosius per visą teleskopo ilgį nukeliavusios žvaigždžių šviesos fotonus, užfiksuotus artimųjų infraraudonųjų spindulių kamera (Near Infrared Camera – NIRCam).
Pirmosios JW fotografijos bus nesufokusuotos, bet mokslininkai ilgainiui teleskopą suderins. NASA sako, kad „Ball Aerospace“, „Space Telescope Science Institute“, ir „NASA Goddard Space Flight Center“ inžinierių ir mokslininkų komanda repetavo rikiavimą ir pasirengę imtis darbo.
„Tuo metu „Webb“ padarytos nuotraukos nebus tokios „gražios, kaip visatos vaizdai, kuriuos „Webb“ pateiks vėliau šią vasarą, – rašoma NASA pranešime. – Jų vienintelis tikslas – teleskopo parengimas mokslo užduotims“.
Laikas
„Webbo“ kelionė kelionė fotografuoti nežinomų visatos dalių pernelyg nesiskirs nuo jo pirmtako, „Hubble“ kosminio teleskopo. Pasak NASA, „Hubble“ buvo sumanytas septintojo dešimtmečio gale, o pakilo 1990 m. balandį. Gegužę jau buvo pirmasis atvaizdas, pateiktas žemiau. Nors jis buvo maždaug 50 procentų ryškesnis už tų pačių žvaigždžių atvaizdus to meto antžeminiais teleskopais, jis nebuvo labai geras.
© NASA/„Futurism“
Ilgainiui „Hubble“ atvaizdai pagerėjo ir 1991 metų kovą buvo publikuoti pirmi Jupiterio vaizdai, tarp kurių ir ši tikrų spalvų fotografija, padaryta „Wide Field“/„Planetary Camera“.
© NASA
Iki 1995 metų „Hubble“ užfiksavo tapusius legendiniais Erelio ūko Dujų stulpus, ir dar daugybę puikių tolimo kosmoso atvaizdų. Atvaizdai buvo ryškesni, įtraukiantys ir baugiai gražūs.
© NASA
Sužinojus apie pirmąjį „Webbo“ fotono aptikimą, kyla jausmas, kad vėl 1990-ieji. Žemė leisis naujon atradimų kelionėn, ir visi galėsime stebėti „Webb“ pateikiamus stulbinamus vaizdus. Šaunu manyti, kad po dešimtmečio galėsime prisiminti, kaip matėme pradinius grūdėtus „Webb“ atsiųstus vaizdus ir vėliau – stulbinamas naujas savybes.
Abby Lee Hood / futurism.com