Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kosmoso teisės tyrinėtoja: į kosmosą mes keliausime, ten tikriausiai bus viešbučiai, o kai kas gal ir pasiliks gyventi

Publikuota: 2021-09-23 08:35
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Marius Jokūbaitis
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Kosmose esantys ištekliai domina pasaulio valstybes ir didžiuosius verslus. Viena pirmųjų kosmoso teisę Lietuvoje nagrinėjanti Aušra Girtaitė Mikalajūnienė sako, kad jau vyksta konkurencija dėl išteklių asteroiduose, o tai – labai aktualūs klausimai, kurių nuošalyje neturėtų likti ir Lietuva, šiemet tapsianti asocijuota Europos kosmoso agentūros nare.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kosmose esantys ištekliai domina pasaulio valstybes ir didžiuosius verslus. Viena pirmųjų kosmoso teisę Lietuvoje nagrinėjanti Aušra Girtaitė Mikalajūnienė sako, kad jau vyksta konkurencija dėl išteklių asteroiduose, o tai – labai aktualūs klausimai, kurių nuošalyje neturėtų likti ir Lietuva, šiemet tapsianti asocijuota Europos kosmoso agentūros (EKA) nare.

Kosmoso teisės tyrinėtoja: į kosmosą mes keliausime, ten tikriausiai bus viešbučiai, o kai kas gal ir pasiliks gyventi
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Lenktynės dėl kosmoso kūnuose esančių brangiųjų metalų ir mineralų jau vyksta, iš dalies tai panašu į varžytuves dėl išteklių Antarktidoje ir jūros dugne, tačiau ši sritis apibrėžta dar mažiau, o ir potencialas kol kas iki galo neaiškus. Greta to, kaip sakė LRT RADIJO kalbinta A. Girtaitė Mikalajūnienė, vyksta intensyvus teisėkūros kūrybos procesas.

„1969 metais buvo pasirašyta Kosmoso sutartis, kuri apibrėžia reglamentavimą, susijusį su veikla kosmose. Toje sutartyje buvo pasakyta, kad kosmosas priklauso visiems, arba kitaip – nepriklauso niekam. Iš esmės tai reiškia, kad nė viena valstybė negali pareikšti savo suverenių teisių į kosmoso erdvę ar bet kurį kosmoso kūną. Bet verslas vystosi, šalys kaip Amerika pasakė: taip, kosmoso erdvės ir kūnų negalima pasisavinti, bet kosmoso ištekliai nėra lygu kosmoso kūnams. Tai iš esmės reiškia, kad galima vykdyti kasybą, valstybių privatūs subjektai gali vykdyti kasybą ir gauti naudą nesidalinant su kitomis valstybėmis. Tai yra aktualiausia problematika kalbant apie kosmoso išteklių kasybą“, – sakė pašnekovė.

Lietuvoje veikia Lietuvos kosmoso biuras, taip pat Aeronautikos asociacija. Šiemet šalis pasirašė sutartį su EKA dėl asocijuotos narystės. A. Girtaitės Mikalajūnienės įsitikinimu, reikėtų džiaugtis, tačiau ties tuo nesustoti – siekti tikrosios narės statuso, investuoti į bendradarbiavimą ir pažangą, kuri atsipirks.

„Kai per žinias sako, kad tapome asocijuotais (EKA) nariais, reikia ploti, o ne galvoti, kad kažkur kitur padedame pinigus. Ne, reikia dar daugiau dėti pinigų. Mes turime tapti kosmoso valstybe, esame maža valstybė, bet galime turėti iš to pelno. Liuksemburgas turi apie 500 satelitų, kas dvejus metus organizuoja samitus, kuriuose verslo subjektai susitinka su vyriausybių subjektais ir jie kalba apie kosmoso išteklių kasybos aiškumą“, – LRT RADIJUI sakė ji.

1975 m. įkurtos EKA narėmis yra 22 valstybės: Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Italija, Airija, Liuksemburgas, Olandija, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Ispanija, Švedija, Šveicarija ir Jungtinė Karalystė. Asocijuotų narių statusus turi Slovėnija ir Latvija, o Lietuva, Bulgarija, Kroatija, Kipras, Malta, Slovakija kol kas turi bendradarbiaujančių valstybių statusus. Lietuva oficialiai asocijuota nare taps tuomet, kai Seimas ratifikuos šiemet su agentūra pasirašytą sutartį, tai turėtų įvykti rugsėjį.

A. Girtaitė Mikalajūnienė pasakoja, kad šiuo metu vykstančių diskusijų dėl to, kaip reikėtų elgtis su kosmoso ištekliais, kaip reglamentuoti jų naudojimą, rezultatas bus svarbus visiems. Pasak jos, žinomų asteroidų šalia Žemės yra apie 200 tūkst., jų vertė yra įvairi. Vieno brangiausiai įkainotų asteroidų vertė, skaičiuojama, yra 27 kvintilijonai JAV dolerių.

„Problema tai, kad tiek pat arba apylygiai išteklių reikėtų ir parsigabenti jį“, – sakė A. Girtaitė Mikalajūnienė.

Mokslo bendruomenėje svarstoma, ar ne perspektyviau būtų šių išteklių gavyba pačiame kosmose, įrengiant savotiškas „kosmoso degalines“ ir „kosmoso saulės jėgaines“, aiškino pašnekovė. Tačiau yra daugybė subtilybių, kuriose atsiranda erdvė pasireikšti teisininkams.

„Įsivaizduokime, kad kosmose galime kažką gaminti. Tas pagamintas daiktas įgyja kitą statusą, tai yra kosmoso objektas. Kosmoso objektą galima pasisavinti. Tuomet įsivaizduokime, kad pradedamas gaminti mėnulio pagrindas, ar tai yra objektas? Taip. Ar jis gali būti pasisavintas? Taip. Jeigu padarysiu hektarą mėnulio pagrindo, ar tai bus mano miestas? Yra daug teisinių klausimų, kuriuos reikia aptarti. Šiai dienai ta 1969 metų sutartis yra labai interpretuojama, o rekomendaciniai dokumentai jau sako, kad taip, galima – ir saulės energiją galima privačiai naudoti ir pasisavinti nesidalinant, ir visa kita. Valstybė šioje vietoje turėtų jau dabar pradėti formuoti savo poziciją ir tame dalyvauti. Lietuva šiais metais tapo Europos kosmoso agentūros asocijuotais nariais. Reikia suprasti, kad tai yra tik vidurinis žingsnis, mums reikia tapti pilnaverte nare, daugiau dėti mokslinio indėlio“, – kalbėjo A. Girtaitė Mikalajūnienė.

Į kosmoso turizmą žvelgiantiems kaip į kažką nepaprastai tolimo ir nepasiekiamo, teisininkė siūlo prisiminti, kad pirmieji komerciniai skrydžiai lėktuvu taip pat buvo prieinami tik turtingiesiems, tačiau greitai padėtis ėmė keistis.

„Mes keliausime į kosmosą, ten tikriausiai bus viešbučiai, gal kažkas pasiliks ten gyventi“, – ateitį prognozavo pašnekovė. Jos teigimu, kosmose neabejotinai turės atsirasti ir saugomi objektai.

„Tai turėtų būti bendros visų valstybių teritorijos, kurios arba veikia kartu visų naudai, arba neveikia. Tarkime, yra vietų, kur saulė šviečia beveik visą laiką. Tokioje vietoje bet kuri valstybė, tarkime, Kinija ar Japonija, pasistatytų savo saulės kolektorius ir lazerių ar mikrobangų pagalba transportuoti saulės energiją tik į Kiniją ar Japoniją. Ar tai nepažeidžia mūsų teisių, jeigu ten yra išskirtinai pelninga vieta?“, – kėlė klausimą A. Girtaitė Mikalajūnienė.

Tuo pačiu ir įvairūs verslai vis dažniau dairosi aukštyn. Tai, kas yra čia, Žemėje, gali būti perkelta ir ten, teigia A. Girtaitė Mikalajūnienė.

„Pavyzdys yra „Made in Space“ amerikiečių kompanija, kuri atspausdino pirmąjį 3D produktą kosmose – iš žemiškų išteklių, dar ne iš kosminių. Kiekvienas gali veikti kosmose – tiek teisininkas, tiek lazerių kūrėjas, tiek technologijų ar internautas. Reikia suvokti, kad kas yra čia, tas gali vykti ir ten. Reikia vystyti tai“, – sakė ji.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama