Jei pageidaujate, kad jūs ar jūsų darbuotojai puikiai jaustųsi dirbdami prie kompiuterio, greitai nepavargtų ir produktyviau dirbtų, rekomenduojame pasidomėti trumpu patarimu, kaip teisingai įrengti kompiuterinę darbo vietą.
Kaip parinkti teisingus baldus?
Prieš pirkdami baldus savo darbuotojams, atkreipkime dėmesį į spalvas, baldų funkcijas ir patogumą. Parinkite tinkamas spalvas, kurios ne slopintų, o skatintų, bet ir neblaškytų dėmesio ir nevargintų. Priderinkite kėdę prie stalo. Labai svarbi yra judėjimo laisvė – modernus stalas, aplink kurį patogu judėti. Modernūs stalai su dviem T formos kojomis, labiau tinka vietoje įprastų su keturiomis kojomis. Tai leis nekliūnant suktis, slinktis ar siekti daiktų. Darbo kėdė turi būti stabili, tačiau leidžianti darbuotojui lengvai ir laisvai judėti bei pasirinkti patogią padėtį. Kėdė turi būti su alkūnramsčiais, pakėlimo ir pasukimo mechanizmu, leidžiančiu keisti kėdės aukštį bei atlošo atlenkimo kampą. Rekomenduotina atramėlė kojoms.
Darbo stalas turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti monitorių, klaviatūrą, dokumentus ir kitus būtinus įrenginius. Rekomenduotinas stalo dydis 160 arba 120*80 cm. Minimalus stalo neturėtų būti mažesnis kaip 70 cm. Labai patogu ir naudinga yra dokumentų laikiklis. Stalas turi užtikrinti darbuotojui patogią padėti sėdint, turi būti pakankamai erdvės darbui. Stalo paviršius turi būti mažai atspindintis (30–40 %), kad neblaškytų dirbančiojo dėmesio ir nevargintų akių.
Dirbant kompiuteriu, grindų danga turi būti lygi, turinti antistatinių savybių. Patalpų sienų ir baldų paviršiai turi būti matiniai, vidutinio spalvos sodrumo, kad nevargintų akių atspindžiais. Vienai darbo vietai rekomenduojama skirti ne mažiau 6 m2 ploto ir 24 m3 bendros erdvės. Kompiuterių patalpa turi būti gerai vėdinama bei nuolat valoma drėgnu būdu.
Svarbus kriterijus – stalo darbinė zona. Ta dalis stalo, kurią žmogus pasiekia sulenkęs ranką (alkūnė liečia kūną), sudaro artimąją zoną, o ta sritis, kuri pasiekiama pilnai ištiesus ranką, sudaro tolimąją zoną.. Akivaizdus dirbančiojo noras – pasiekti visus norimus stalo taškus – turėti visą darbo stalą po ranka: kampinis stalo sprendimas leidžia tai realizuoti 90 % ir tinkamai išdėstyti reikiamą darbo vietoje įrangą. Ypač patogus stalas su užapvalinta priekine stalo dalimi.
Monitorius. Kur ir kaip pastatyti kompiuterį?
Monitoriaus ekranas turi būti pastatytas taip, kad su langu sudarytų statų kampą, ir nuo ekrano krintantys atspindžiai neakintų. Būtina pasirinkti ir tinkamą kėdės aukštį: monitoriaus centras turi būti žemiau akių lygio, per 50–70 cm nuo žmogaus. Tiek žiūrint televizorių, tiek naudojantis kompiuteriu labiausiai pavargsta atskiros kaulų (nepatogi stuburo, plaštakų ir pečių padėtis), raumenų (didelė pečių juostos apkrova, greiti ir įtempti pirštų judesiai klaviatūros klavišais) grupės, o ypač jautriausi regos organai (nepaprasta įtampa didinat reakciją bei pastabumo gebą).
Patalpų apšvietimas
Kompiuterizuotose darbo vietose apšvietimas turi būti mišrus – natūralus ir dirbtinis. Natūralus apšvietimas turi būti šoninis, optimali langų orientacija – į šiaurę, šiaurės rytus, šiaurės vakarus. Jei langų orientacija yra kita, darbo patalpoje turi būti įrengtos žaliuzės, kurios apsaugo nuo tiesioginių saulės spindulių ir sumažina galimybę susidaryti pašaliniams atspindžiams. Dirbtiniam apšvietimui turi būti naudojami išsklaidytos arba atspindėtos šviesos liuminescenciniai šviestuvai. Bendro apšvietimo stiprumas turi būti nuo 300 iki 500 lx. Dirbant su dokumentais yra būtinas vietinis apšvietimas, kurio intensyvumas ne mažesnis 200 lx.
Svarbu parinkti kompiuteriui tinkamą vietą, patalpą ir šviesos režimą. Atstumas nuo žiūrovo akių iki monitoriaus tiesiogiai priklauso nuo ekrano dydžio – kuo didesnė jo įstrižainė, tuo didesnis atstumas. Negalima kompiuterio statyti prieš langą, nes tada ekrane atsispindės saulės spinduliai ar pašaliniai vaizdai trukdys dirbti dienos metu.
Kompiuterinę darbo vietą negalima rengti rūsyje, belangėje patalpoje bei šalia triukšmą sukeliančių šaltinių.
Tai keletas patarimų, į kurios rekomenduojame atkreipti dėmesį, prieš rengiant kompiuterines darbo vietas.
Straipsnį pateikė DoctorPC.