Kai kalbame apie tai, kas galėtų nutikti ateityje, norisi prisiminti, o kieno prognozės buvo vertinamos kaip patikimos arba išsipildė. Štai paskutinės vieno protingiausio žmonių Žemėje, ikoniškojo kosmologo Stepheno Hawkingo mintys.
Asociatyvi „Piabay“ nuotr.
Paskutinė S. Hawkingo knyga „Trumpi atsakymai į sudėtingus klausimus“ yra straipsnių ir esė rinkinys, parašytas prieš pat jo mirtį 2018-ųjų kovą. Kaip visada, jis nevengia sunkių klausimų.
Knygos, kurią išleido „The Sunday Times“, ištraukos rodo, kad S. Hawkingas susidurė su keletu didžiausių šiandienos žmonijos keliamų klausimų – nuo Dievo egzistavimo ir pomirtinio gyvenimo galimybės iki nežemiškos gyvybės ir dirbtinio intelekto grėsmės.
„Vienaip ar kitaip, aš manau, kad per ateinančius 1000 metų branduolinė konfrontacija arba aplinkos katastrofa sužlugdys Žemę, ir tai neišvengiama, – svarstė jis. – Iki tol, aš tikiuosi, kad mūsų išradinga rasė bus radusi būdą, kaip išvengti šių nelaimių“.
Tačiau, kaip jis iškalbingai pabrėžia, reikės išvengti daugybės grėsmių, iki kol tai taps tikrove, pradedant asteroidų susidūrimais ir baigiant dirbtinio intelekto iškilimu. S. Hawkingas kalba ir apie mažiau aptartą temą: grėsmingą „antžmogių“, sukurtų naudojant genų redagavimo įrankius, tokius kaip CRISPR-Cas9, iškilimą.
„Nėra laiko laukti, kol Darvino evoliucija padarys mus protingesnius ir geresnio pobūdžio, – rašė jis. – [Dabar] mes pradedame naują, vadinamąjį pačių sukurtos evoliucijos etapą, kuriame mes galėsime pakeisti ir patobulinti mūsų DNR“.
„Atsiradus tokiems antžmogiams, kils rimtų politinių problemų dėl nepatobulintų žmonių, kurie negalės konkuruoti, – pridūrė jis. – Tikėtina, kad jie išmirs arba taps nesvarbūs. Vietoj to atsiras save kuriančių būtybių rasė, kuri tobulina save vis didesniu greičiu. Jei žmonių rasė sugebės save perprojektuoti, ji greičiausiai išplis ir kolonizuos kitas planetas ir žvaigždes“.
S. Hawkingas pateikė dar vieną klausimą dėl Dievo egzistavimo. „Kyla klausimas, ar visatos pradžios būdą Dievas pasirinko dėl priežasčių, kurių mes negalime suprasti, ar tai nulėmė mokslo dėsniai? Tikiu antruoju. Jei norite, galite mokslo dėsnius vadinti „Dievu“, tačiau tai nebūtų asmeninis Dievas, su kuriuo susitiktumėte ir užduotumėte jam klausimus“.
Nepaisant to, kad jis visą gyvenimą buvo ateistas, S. Hawkingas yra palaidotas Vestminsterio abatijoje Mokslininkų kampelyje, šalia tokių šviesulių kaip Darwinas ir Newtonas.
Apsvarstęs kitus didelius pasikeitimus, kurie galėtų padėti žmonijai, pavyzdžiui, bandant pristabdyti klimato kaitą, jis turėjo daugybę sprendimų.
„Tai lengva, – rašė jis. – Branduolių sintezės energijos plėtra, suteikianti neribotą švarios energijos tiekimą, ir perėjimas prie elektromobilių. Branduolių sintezė taptų praktišku energijos šaltiniu ir suteiktų mums neišsenkantį energijos tiekimą be taršos ir visuotinio atšilimo.“
Nors jis jau mirė, bet, pasirodo, dar nebaigė prognozuoti ir siūlyti sprendimų žmonijos ateičiai.