Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 29 d. 17:47
KTU mokslininkai sukūrė dirbtinio intelekto įrankį depresijos diagnostikai
Lapkričio 29 d. 14:22
Išmanieji telefonai: kaip išsirinkti telefoną, turintį kokybišką ekraną?
Lapkričio 29 d. 11:19
Pajėgiausio prabangaus elektrinio visureigio belaukiant: „Range Rover Electric“ prototipai testuojami ypač karštame ore
Lapkričio 29 d. 08:27
Dirbtinis intelektas kūryboje: partneris ar konkurentas?
Lapkričio 28 d. 20:29
Finansiniai sukčiai metų pabaigoje itin aktyvūs: pateikė patarimus, kaip atpažinti apgaules ir neprarasti pinigų
Lapkričio 28 d. 17:23
Autorių teisių pokyčiai: kas turėtų gauti atlygį už dirbtinio intelekto sugeneruotą paveikslėlį? (1)
Lapkričio 28 d. 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
Lapkričio 28 d. 11:23
Nuo idėjos iki grąžos: ko reikia, kad DI sprendimai atsipirktų?
Lapkričio 28 d. 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
Lapkričio 27 d. 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Alternatyvos ateities gamybai – 3D nanostruktūros iš aplinkai draugiškų bioplastikų

Publikuota: 2020-06-22 08:31
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Nors 3D spausdinimo technologija šiandien jau spėjo pasiekti ir privačius naudotojus, būtent mokslo lauke, laboratorijose atrandami aplinką keičiantys sprendimai. VU Lazerinių tyrimų centro ir KTU mokslininkų bendradarbiavimo rezultatas – metodas, leidžiantis nanostruktūras spausdinti iš aplinkai draugiškų bioplastikų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nors 3D spausdinimo technologija šiandien jau spėjo pasiekti ir privačius naudotojus, būtent mokslo lauke, laboratorijose atrandami aplinką keičiantys sprendimai. Vilniaus universiteto (VU) Lazerinių tyrimų centro ir Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų bendradarbiavimo rezultatas – metodas, leidžiantis nanostruktūras spausdinti iš aplinkai draugiškų bioplastikų. Apie bioplastikų panaudojimą optiniame 3D spausdinime ir technologijos komercinimo galimybes kalbėjomės su VU mokslininku dr. Mangirdu Malinausku ir KTU Polimerų chemijos ir technologijos katedros mokslininke dr. Jolita Ostrauskaite.

Alternatyvos ateities gamybai – 3D nanostruktūros iš aplinkai draugiškų bioplastikų
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Nuo 3D iki 4D spausdinimo

Kalbėdamas apie naująją technologiją, pristatytą ir „Scientific Reports“ žurnale, dr. M. Malinauskas pabrėžia jos unikalumą: „3D nanoformavimo technologija leidžia pagaminti sudėtingus gaminius iš įvairių medžiagų. Mūsų naudojami ultratrumpų impulsų femtosekundiniai lazeriai leidžia išryškinti trimatiškumą ir išplėsti naudojamų medžiagų spektrą.“

Ne mažiau svarbu ir tai, kad, nevienodai ar netolygiai sutinklinus organinius junginius, gaunamos derinamų fizikinių, cheminių ir biologinių savybių medžiagos, pasižyminčios norimu kietumu, optinio lūžio rodikliu, reaktyvumu ir kitomis ypatybėmis. „Tad naudodami ultratrumpų impulsų femtosekundinius lazerius ir turėdami reikalingų savybių medžiagas mes galime realizuoti 4D spausdinimą, kitaip tariant, kurti programuojamas medžiagas“, – pasakoja mokslininkas.

Siekiant geriausių rezultatų, itin svarbus tarpdiscipliniškumas, todėl kuriant ir tobulinant naująją technologiją bendradarbiauja fizikai, chemikai, biochemikai, medžiagų mokslo specialistai, medikai, inžinieriai ir net dizaineriai bei ekologai. Plėtojant technologiją atitinkamuose etapuose buvo gautas tarptautinių agentūrų „InterReg“ („EcoLabNet“), NATO ir AMRDEC, LMT („OptiBioForm“, „CDCmeso3D“) projektinis finansavimas.

Ekologiška 3D spausdinimo alternatyva – bioplastikai

Pasaulyje daugėjant aplinkai draugiškų alternatyvų, pirmiausia tokios idėjos sukuriamos mokslininkų ir bandomos laboratorijose. Dr. J. Ostrauskaitės teigimu, būtent bioplastikai vis dažniau tampa alternatyva įprastiems plastikams, gaunamiems iš naftos ar jos produktų.

„Pačiu didžiausiu bioplastikų pranašumu laikoma galimybė juos gauti iš atsinaujinančių žaliavų, be to, daugumą jų mikroorganizmai geba suskaidyti ir jie suyra daug greičiau už įprastus sintetinius plastikus“, – pasakoja mokslininkė.

Gaminant bioplastikus, sunaudojama ir mažiau neatsinaujinančių gamtos išteklių, sumažinamas aplinkos teršimas plastikų atliekomis. Šie bioplastikų privalumai aktualūs visose gamybos šakose, ne išimtis ir pramonės šakos, kurios naudoja 3D spausdinimo technologiją. Vis dėlto dr. J. Ostrauskaitė pabrėžia: „Termoplastikų 3D spausdinime jau yra naudojami bioplastikai, tačiau optinio 3D spausdinimo technologijoms tinkami bioplastikai dar tik kuriami.“

3D gaminiai – iš sojų aliejaus dervų

Anot dr. J. Ostrauskaitės, jau kurį laiką augaliniais aliejais domimasi kaip pradine medžiaga polimerų sintezei, nes jie yra viena iš pigiausių žaliavų, kurias galima gauti iš augalų dideliais kiekiais pramoniniu būdu. Šie aliejai yra bioskaidūs, todėl gaminiai iš jų nesunkiai suyra, yra netoksiški ir lengvai chemiškai modifikuojami.

„Sojų aliejų su funkcinėmis grupėmis pasirinkome pagrindine pradine medžiaga, galvodami ne tik apie jo panaudojimą moksliniams tyrimams, bet ir apie platesnį pritaikymą komerciniams optinio 3D spausdinimo įrenginiams, nes tai yra sąlyginai nebrangus produktas ir rinkoje yra dideli jo kiekiai“, – pasakoja mokslininkė.

Atliktų mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad sojų aliejus yra labai perspektyvi medžiaga, iš kurios, priklausomai nuo pasirinktų priedų, galima gauti įvairių mechaninių savybių gaminius: tiek kietus, tiek minkštus ir lanksčius.

„Medžiagos savybės priklauso nuo priedų, kuriuos pasirenkame. Beje, naudojame priedus, gaunamus iš atsinaujinančių žaliavų. Jau turime ir pirmuosius bioskaidumo tyrimo rezultatus: tinklinės struktūros sojų aliejaus polimerus mikroorganizmai skaido, ir tai užtrunka tik šiek tiek ilgiau nei celiuliozės bioskaidymas“, – teigia dr. J. Ostrauskaitė.

Bioplastikų panaudojimo sritys

Pasak dr. J. Ostrauskaitės, iš bioplastikų galima gaminti ir trumpalaikio, ir ilgalaikio naudojimo gaminius, tik priklausomai nuo bioplastiko sandaros mikroorganizmai juos skaido greičiau arba lėčiau. Jai antrina ir dr. M. Malinauskas: „Juos galima naudoti greito prototipavimo procesuose, kai svarbiausia ne medžiaga, iš kurios gaminame, bet objekto struktūrinės savybės. Bioplastikai taip pat naudojami gaminant vienkartinius lustus medicinai ar mokslinių tyrimų laboratorijoms, nes panaudojus juos lengva perdirbti.“

Jungiant kelias gamybos technologijas mokslininkams pavyksta iš augalinių aliejų išspausdintus gaminius paversti keraminiais.

„Šis virsmo procesas gaunamas 3D formavimą jungiant su aukštos temperatūros atkaitinimu (pirolize, kalcinacija), kai naudojama hibridinė (kompozitinė) derva, sudaryta iš organinių ir neorganinių junginių. Išspausdinus reikiamą objektą, jis kaitinamas iki 1000 laipsnių temperatūros, visa organinė dalis išgarinama, o likęs darinys išlaiko savo 3D formą, kiek susitraukia, tačiau virsta neorganiniu: stiklu, keramika, kristalu“, – pasakoja dr. M. Malinauskas.

Minimame eksperimente organinė gaminio dalis yra tik tarpininkas, o pasitelkus aukštą temperatūrą gaunamas tvirtas, kiek mažesnis neorganinis junginys.

Bioplastikų komercinimui paskatinti reikalingi ir politiniai sprendimai

Dr. M. Malinauskas įžvelgia vis didesnį komercinį optinio 3D nanoformavimo iš bioplastikų technologijos potencialą. Šiuo metu nuo galimybių demonstracijos pareinama prie mažaserijinės gamybos.

„Europos Sąjunga vejasi pasaulines tendencijas ir iš naftos gautus plastikus siekia pakeisti gaunamais iš atsinaujinančių žaliavų. „Scientific Reports“ šiuo metu publikuotas mūsų mokslininkų grupės tyrimas parodė, kad tiek optiniam 3D staliniam spausdintuvui, tiek lazeriniam 3D spausdintuvui, skirtam nanolitografijai, tinkama ta pati modifikuoto sojų aliejaus derva, kurios daugiau kaip 80 proc. sudaro augalinės kilmės ingredientai. Tad šią technologiją galima tikrai plačiai taikyti“, – teigia jis.

Šiuo atveju ne mažiau svarbūs ir politiniai sprendimai, skatinantys ekologiją ir kartu paspartinantys šios technologijos perėjimą iš laboratorijos į pramonę: „Kita vertus, jau pats 3D spausdinimas ir ypač jo panaudojimas nanoformavimui yra savaime taupus būdas, tausojantis medžiagas, energiją, atliekų kiekį, laiką, vietą ir kitus dalykus.“

Galimybė bioplastikus spausdinti iš vietinių žaliavų

Kalbėdamas apie technologijos plėtojimo ir taikymo planus dr. M. Malinauskas pabrėžė, kad ateityje technologija gali būti labai plačiai taikoma, o gal ir visai nebūtina.

„Dabartinė koronaviruso pandemija rodo, kad žmonės labiau linkę užsidaryti ir laukti vakcinos išgyvendami dėl kiaulienos kainų, negu nustoti vartoti gyvūninį maistą tokiais dideliais kiekiais, taip ne tik apsisaugodami nuo ateities zoonotinių virusų protrūkių, bet ir spręsdami ekologinę problemą – globalinį atšilimą. Panašiai ir su bioplastikų nanoformavimu, leidžiančiu efektyviai gaminti našius, daugiafunkcius ir aukštos integracijos prietaisus, minimaliai eikvojant aplinkos resursus“, – teigia dr. M. Malinauskas.

Anot mokslininko, nors tai labai tvarus ir ekologiškas būdas, jis gali būti imtas naudoti tik naujos kartos prototipų gamyboje ir padės pasirinkti tinkamiausią gamybos technologiją galutiniams produktams.

„Tyrimams naudojome komercinį funkcionalizuotą sojų aliejų, bet analogiška pradinė medžiaga bioplastikų gamybai galėtų būti gaunama ir iš vietinių augalų aliejų: sėmenų, kanapių ar judros aliejaus. Gyvenant pandemijos situacijoje, kai kiekviena šalis stengiasi kuo mažiau priklausyti nuo užsienio tiekėjų, tai būtų puiki bioplastikų gamybos plėtojimo kryptis vietinėms įmonėms“, – teigia dr. J. Ostrauskaitė.

Jai antrina ir dr. M. Malinauskas: „Gaudami optiniam 3D spausdinimui tinkamas dervas iš vietinių augalų, galėsime siekti geografinės lokalizacijos. Bet tai jau tolimesni mūsų mokslinių tyrimų planai.“




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama