OS – operacinė sistema – tai, kas paverčia jūsų kompiuterį ne beprasme dulkančia dėže, bet šiuo tuo daugiau. Tiek „Windows“, tiek „Linux“ sistemos tokios kokios matome dabar čia jau yra gerą dešimtmetį, tie kurie atsimenate palyginkite „Windows 95“ ir „Windows XP“. Juk pasikeitė nedaug kas? Aišku, jūs tuoj pat pulsite prieštarauti ir pradėsite vardinti įvairius dalykus, kurie per tą laiką pasikeitė ir būsite teisūs. Tačiau tokia, kokia dabar yra operacinė sistema, gali būti dar dešimtmetį, nedaugiau po to reikės žengti didelį žingsnį, tokį patį kaip nuo DOS prie „Windows“, nuo komandinės eilutės prie grafinės sąsajos. Taigi, kokia ta ateities OS?
Dabar turbūt daugeliui teko girdėti apie „WebOS“, ir manote, kad tai galėtų būti ateities OS. Deja, ne. Leiskit jums paaiškinti kodėl. Tarkim, kad kompiuteris yra stalas, aišku, kad tuščias stalas jūsų nedomina. Lėkštės yra operacinė sistema, jūs galite pasidėti ant stalo tiek lėkščių, kiek jums reikia. Bet vėlgi tai tik tuščios lėkštės, kam jos reikalingos? Patiekalai – programos, tarkim, kad jūs į lėkštę įsidedate jautienos kepsnį („Internet Explorer“). Norėdami pasinaudoti „WebOS“ jūs turite turėti lėkštę su jautienos kepsniu, bet ar ant kepsnio jūs dėsite dar vieną lėkštę? Atsakymas – ne, nebent prieskonius, pvz., pomidorų padažą. „WebOS“ yra tik eilinis puslapis, todėl neleiskit įmantriam pavadinimui jūsų apgauti. Jeigu ne „WebOS“, tai kaip tuomet atrodys OS?
Nebus prisijungimų. Ne, aš nesakau, kad nebus vartotojų. Tiesiog pasikeis sistemos naudojimo principai. Vietoj to, kad prisijungtumėte, jūs įkišite USB „flash“ raktą ir užsikrausite savo sistemą. Pripažinkite, kad truputį nervina, kai darbe tenka dirbti prie vieno kompiuterio, namie prie kito, skiriasi, ne tik darbalaukio fonas, bet ir programų sąrašas bei konfigūracijos. Daugiau to nebebus. Viską, ką jums reikia jūs nešiositės su savimi. Atėjote į darbą užsikrovėte savo mėgstamą darbalaukį su reikalingomis programomis. Atėjote į kavinę, įkišote savo raktą ir vėl gi turite tą patį darbalaukį, tas pačias programas. Atėjote namo... Jokio skirtumo jūs jau nebepriklausote nuo dėžės, jūsų turtas su jumis.
Disko dydis nesvarbu. Kadangi pagrindinius duomenis žmonės nešiosis su savimi, tai kompiuteriuose esančio disko dydis nebebus svarbus, jame suksis tik nedidelė operacinė sistema, kuri aptarnaus grafikos, muzikos tvarkykles ir priims jūsų įkištą USB. Beje, šiuo metu didžiausio USB „flash“ rakto talpa siekia 64 GB! Net pats nustebau kai perskaičiau. Taigi, jau dabar galite turėti savo USB viską, ko jums reikia.
Programos. Iš tiesų, ne tik diskus bet ir reikalingas programas galėtume turėti jau dabar tiesiog kai kas nepadarė savo namų darbų. O konkrečiai kalbu apie „Microsoft“ ir „Google“. Man, kaip vartotojui, visai nesvarbu, kuri iš jų susipras pirma. Kaip pavyzdį galim paimti teksto redaktorius kadangi juos turi abi kompanijos. Žinot, kas atsitiks jeigu dirbant su „Google Docs“ dings internetas? Jums beliks melstis, kad nedingtų elektra. BET TAI NETEISINGA. Ir tai akivaizdžiai neteisinga. Ateities programos turės du saugojimo mygtukus: pirmas išsaugoti jūsų diske, antras išsaugoti internete. Aišku, jūs galėsite išsaugoti abiejuose vietose, taip turėsite dvi kopijas, kurias galėsite sinchronizuoti.
Nebus interneto. Ne, internetas niekur nedings, tačiau kadangi jis bus integruotas neatsiejamai su kiekviena programa, mes nejausime jo buvimo, tai bus taip pat elementaru, kaip naudotis pele. Ar galite įsivaizduoti, jog kažkada kompiuteriai neturėjo pelių? Ar galite įsivaizduoti, kad kažkada seniau didžioji darbo dalis buvo vykdoma iš komandinės eilutės, kai dabar tas pats veiksmas tėra du pelės spragtelėjimai? Tas pats atsitiks su internetu, jis integruosis neatsiejamai į operacinę sistemą.
Žaidimai. Mažieji „flash“ žaidimai liks tokie, kokie yra, bet didžiųjų tokių kaip „Half Life 9“ arba „Doom 15“, mes tikrai nebėgsime pirkti į kompiuterių parduotuves, kaip kad darome dabar. Žaidimus pirksime internetu, kaip dabar galima pirkti MP3, arba filmus per „iTUNES“. Parsisiųsime žaidimą, įsirašysime į USB „flash“ raktą. Vietoj rakto su darbalaukiu ir mūsų dokumentais įkišime raktą su žaidimu, jis užsikraus ir galėsime žaisti kol nusibos. Kai nusibos jį ištrinsime ir parsisiųsime kitą, viskas paprasta.
Neliks spamo. Ne, spamas neišnyks taip šiaip sau. Paprasčiausiai nebebus el. pašto. El. paštas šiuo metu daro daugiau žalos nei naudos. Jūs vis dar užsisakinėjate naujienlaiškius? Labas rytas, dabar yra RSS, ir, beje, žymiai efektyvesnė. Susirašinėjate su žmonėmis? Tam yra pokalbių programos. Viskas ko trūksta, tai kad programų kūrėjai susitartų dėl vienodo standarto, kaip tarp dabar esančių skirtingų IM (Internet Messenger) perduoti žinutes. Ateityje vietoj el. pašto jūs naudosite vartotojo_vardas@icq arba vartotojo_vardas@skype.
Virusai liks. Deja, šitoje srityje negaliu jūsų pradžiuginti. Pirmiausiai sugrįš jau užmirštas virusų tipas, virusai, kurie keliauja iš vieno diskelio į kitą. Tik dabar jie bandys keliauti iš vieno USB rakto į kitą. Tokie virusai pagrinde gadins jūsų dokumentus, todėl tiems, kurie turės internetines kopijas bus visiškai nepavojingi. Antra virusų rūšis, tie, kurie bandys nulaužti, tai operacinę sistemą, bet kadangi ji atliks tik jūsų USB rakto aptarnavimą, tokie virusai neturėtų būti pavojingi. Patys pavojingiausi, dabar populiarėjantis XSS ir „Phishing“. Tai virusai, kurie apsimeta gerais puslapiais ir bando pavogti jūsų prisijungimų, kreditinių kortelių duomenis.
Technika. Be abejonės, keisis netik programinė bet ir techninė įranga. Pirmas dalykas – tai priliečiami ekranai, jie atims dalį darbo iš klaviatūrų ir pelių. Pelių, netgi gali tekti atsisakyti iš viso. Taip pat pasikeis ir klaviatūros. Kadangi pasaulis kuo toliau, tuo labiau darosi globalus kaimas, todėl ypač viešo naudojimo vietose žmonėms bus svarbu matyti jų kalbos klaviatūras, tai galima išspręsti dviem būdais. Lazerinės klaviatūros, kurios ant stalo paviršiaus švies tokios kalbos klavišus kokių jums reikia. Arba LED klaviatūros, kuriuose ant mygtukų yra nedideli ekranai ir pakeitus kalbą, pasikeis mygtukų pavadinimai ant klaviatūros.
Ateities operacinę sistemos komponentus mes jau turime dabar, tereikia viską sujungti į vieną vietą. Galbūt, jūs norite būti tas asmuo, kuris viską sujungs?