Tikriausiai esu ne pirmas ir ne paskutinis aiškinantis, kad teisingai naudojantis pokalbių programa, ji gali padidinti jūsų darbo produktyvumą, o ne sumažinti jį, kaip kad dažniausiai dabar būna. Tuo labiau ir pats ne pirmą kartą nagrinėju šią temą. Anksčiau kalbėjau apie virtualų mandagumą. Dabar pabandysiu pristatyti keletą taisyklių kaip, mano nuomone, (ne)turėtų būti naudojama pokalbių programa.
- Elkitės taip, kaip elgiatės kalbėdami telefonu. Kai skambinate sakote „labas“, galbūt jeigu skambinate į laidinį telefoną pridedate „gal galima pakviesti Antaną?“. Pamirškite visa tai. Jeigu turite klausimą, tai taip ir rašykite, taupykite savo ir kitų laiką. Žodis „labas“ – turbūt labiausia nervuojantis raidžių derinys virtualiuose pokalbiuose. Kai kurie gali pasakyti, jog kam klausti, jeigu nežinai kada gausi atsakymą, galbūt po dviejų valandų jums atsakymo nereikės. Tuomet galima pasinaudoti kitomis frazėmis „QQ“ (skaitosi „kuku“) arba „esi?“. Blogiau už „labas“ gali būti tik „ar galiu užduoti vieną klausimą?“ mano atsakymas: „taip, jau uždavei“.
- Būtinai paklauskite kaip man sekasi. Pamirškite ką jus mokė apie mandagumą, pakartosiu dar kartą: negaiškite savo ir kitų laiko. Jeigu jūs klausite kaip man sekasi ir aš neturiu ką veikti, jums teks išklausyti dviejų valandų pasakojimą. Jeigu jums tikrai kažko kito reikia iš manęs, ar galėsite laukti dvi valandas? Jeigu aš neturėsiu nuotaikos ar laiko atsakysiu trumpai „gerai“, bet jeigu jūs po to prašysite kažką panašaus „gal galėtum padėti...“, tuomet tikrai susinervinsiu. Kam klausti, to ko nenori žinoti?
- Visada parašykite „viso gero“. Pokalbio pabaiga yra tuomet, kai vienas iš pokalbio dalyvių parašo paskutinį sakinį. Jeigu po to pusvalandį, valandą ar daugiau nėra jokių replikų, tai kam po dviejų valandų aš turiu gauti žinutę „tai aš jau einu, labos“? Pokalbis pasibaigė jau senai, čia jums ne telefonas.
- Pokalbių programos statusas svarbus. Dažniausi programų statusai yra „online“ – sėdi prie kompiuterio, „away“ išėjęs, „N/A“ – senai išėjęs. Tačiau jeigu mano programa rodo „online“ – tai visiškai nereiškia, kad aš sėdžiu prie kompiuterio, galbūt ten sėdi mano brolis, kuris lošia kokį nors „super mine sweeper“. Kita vertus, jeigu statusas „N/A“, tai dar nereiškia, kad aš nesėdžiu prie kompiuterio, galbūt aš žiūriu filmą ir nenoriu, kad man kas nors trukdytų.
- Reikalaukite atsakymo iš karto. Jeigu sėdžiu prie kompiuterio, tai greičiausiai dirbu, ir mano darbas man svarbesnis nei pokalbis su jumis. Kita vertus, jeigu aš nedirbu, tai turbūt todėl, kad dar 15 snukučių, tokių kaip jūs, trukdo man tą daryti. Bet kokiu atveju, tikrai neatsakysiu iš karto.
- Siųskite daug nuorodų be komentarų. Dabar kai kurių puslapių nuorodos yra draugiškos vartotojui, bet mano – ne, ir tokių puslapių vis dar dauguma. Jeigu siunčiate nuorodas, būkite malonus, pridėkite komentarą apie ką yra tas puslapis. „must read“ – tai ne komentaras. Nuorodų siuntimas be komentarų, ypač jeigu jūs nesate mano „contact list“, yra trumpiausias kelias iki „ignore list“.
- Siųskite daug failų. Nesiųskite jokių failų, prieš tai neatsiklausę leidimo. Na ir kas, kad aš turiu „yahoo“ vartotoją pokalbių programoje, bet tai nereiškia, kad aš negaliu naudoti kokio nors kito kliento (pvz. trillian), arba dar blogiau, būti prisijungęs iš internetinio puslapio, kuris tikrai nepalaiko failų siuntimo. Nesiųskite failo prieš tai nepapasakoję kas ten yra, jeigu tai jūsų nuotrauka, kur jūs sėdite duše su bikini, tai greičiausiai aš jos neturiu, bet jeigu tai koks nors trumpas filmukas, kaip trys pingvinai pargriūna, tai labai tikėtina, jog kažkas kitas jus aplenkė ir atsiuntė man ta filmuką anksčiau.
- Tik vienas žodis. Nerašykite po vieną žodį, bent jūs tikrai ruošiate mane nužudyti lėta mirtimi: numarinti mane badu belaukiantį, kol jūs sugebėsite pabaigti savo mintį. Tai turbūt labiausiai užknisantis dalykas. Vieni žmonės sako, kad rašydami po vieną žodį, padaro mažiau klaidų. Koks skirtumas yra klaidų ar ne? Visi jas daro.
- Naudokite daug santrumpų. Iš tiesų, žinau tik vieną lietuvišką santrumpą „nzn“, kuri reiškia „nežinau“. Visos kitos man girdėtos santrumpos yra angliškos. Jeigu tas žmogus, su kuriuo jūs kalbate, priešingai nei jūs, nėra virtualių pokalbių maniakas, ką jis turėtų pagalvoti kai jūs jam parašysite BRB? Begemoto rėksnio belaukiant? Gal kas žino originalesnį iššifravimą?