Kompanijos „Apple“ įrenginiai – puikiai visiems pažįstami. Sunku nieko nežinoti ir apie kultinius telefonus „iPhone“, nes kompanija su jais ne kartą pakeitė pasaulį ir mobiliųjų telefonų rinką. O jau rugsėjo 10 d. „Apple“ bandys nustebinti pasaulį dar kartą, pristatydama savo naujienas tradicija tapusiame rugsėjo renginyje. O kol laukiame naujienų, „Bitės Profai“ pasakoja, kaip „Apple“ pakeitė išmaniųjų įrenginių rinką ir dalinasi 5 atvejais, kai kompanija sukėlė tikrą industrijos revoliuciją.
Asociatyvi nuotr.
„Kompanija 2007 m. pristatydama savo pirmąjį išmanųjį telefoną „iPhone“, stipriai sudrebino telefonų rinką. Šis įrenginys atliko ne tik iki tol telefonams įprastas – skambinimo ir žinučių rašymo – funkcijas, bet sujungė jas, muzikos grotuvą, interneto naršyklę bei kitas funkcijas į vieną įrenginį. Taip prasidėjo išmaniųjų įrenginių revoliucija – mums puikiai pažįstamas išmanusis telefonas (angl. smartphone) pradėjo atrodyti taip, kaip jį įsivaizduojame šiandien“, – pasakoja „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas ir dalinasi 5 būdais, kaip „Apple“ pakeitė mobiliųjų telefonų rinką.
1. Liečiamas ekranas
Su pirmuoju „iPhone“ telefonu buvo pristatyta inovatyvi telefono savybė – liečiamas ekranas.
„Svarbu pastebėti, kad liečiamą ekraną sugalvojo „IBM“, o ne „Apple“. Tačiau pastarieji jį puikiai pritaikė vartotojams – ekranas tapo patogus, funkcionalus ir atrodė stilingai. Liečiamas ekranas nuo šiol buvo ne įrenginio dalis ar papildoma funkcija, bet išmaniojo telefono pagrindas ir esmė“, – sako K. Špiliauskas.
Ekranas jau tuomet turėjo funkciją „multi-touch“, kuri ekraną leido valdyti kelias pirštais vienu metu, pavyzdžiui, artinti ar tolinti vaizdą taip, kaip mums įprasta dabar. Telefonas buvo itin sėkmingas produktas ir buvo neįtikėtinai sparčiai perkamas. Šiandien „Apple“ yra pardavusi virš milijardo „iPhone“ telefonų.
2. Parduotuvė telefone
„App Store“ taip pat nebuvo pirmoji išmaniųjų programėlių parduotuvė pasaulyje – tokias jau turėjo ir kitų gamintojų įrenginiai, pavyzdžiui, „BlackBerry“ telefonai. Tačiau „Apple“ parduotuvė pasauliui parodė, kiek iš tikrųjų ji gali būti naudinga ir patogi.
„Kompanijos vizija buvo sukurti telefoną, kuris būtų daugiau nei paprastas įrankis skambinimui ar žinučių rašymui. Todėl buvo panaudota iki tol jau žinoma išmaniųjų programėlių koncepcija. Ji leido patobulinti telefonus, išplėsti jų funkcionalumą ir padėti kasdienybėje taip, kaip to nori vartotojas. Tačiau itin svarbu, kad „Apple“ šią sistemą pavertė patogia, intuityvia ir stilinga – būtent todėl ji tapo taip plačiai naudojama“, – sako K. Špiliauskas.
„App Store“ buvo paleista su vos 500 išmaniųjų programėlių, po metų jų buvo jau daugiau nei 5000, o dabar laikoma, kad jų yra 2 milijonai ir daugiau.
3. Dizainas
„„Apple“ gaminami telefonai visuomet pasižymėjo funkcionalumu, sklandžiomis valdymo patirtimis, inovacijomis. Tačiau tenka pripažinti, kad būtent stilius, estetika ir dizainas tapo viena ryškiausių „Apple“ vizitinių kortelių. Šie įrenginiai nubrėždavo naujas dizaino ribas, pradėdavo stiliaus tendencijas, o kai kurie vartotojai vien dėl šio aspekto ypatingai vertina „Apple“ gaminius“, – teigia K. Špiliauskas.
Anot eksperto, „Apple“ tokius įrenginius kuria neatsitiktinai: „Pavyzdžiui, kuriant „iPhone“, kompanijos tikslas ir buvo sukurti telefoną, kuris būtų daugiau nei įrenginys skambinimui ir taptų gerokai daugiau – nauju rinkos standartu, dizaino inovacija, istoriniu įvykiu. Todėl tie žmonės, kurie telefoną renkasi ir dėl jo stiliaus, kuriamo įvaizdžio ar kitų jiems svarbių savybių, yra būtent tie, kuriems buvo sukurti šie telefonai.“
Kompanijai dizainas tiek svarbus, kad ji nuo 1997 metų rengia „Apple dizaino apdovanojimus“, kuriuose apdovanoja novatoriškiausius dizaino sprendimus, susijusius su „Apple“ produkcija ir programėlėmis. Tokį apdovanojimą šiemt gavo ir lietuvių sukurta programėlė „Pixelmator photo“.
4. Laikrodis
„Apple“ garsėja savo inovatyviomis ir novatoriškomis idėjomis, todėl nenuostabu, kad kompanija sugalvojo iš naujo perkurti ir mums puikiai pažįstamo įrenginio – laikrodžio – koncepciją.
„Išmanusis laikrodis taip pat nėra „Apple“ sukurtas išradimas. Tačiau kompanija su „Apple Watch“ dar kartą įrodė, kad jau egzistuojančias technologijas gali paversti išskirtinėmis ir plačiai naudojamomis. Jų pristatytas išmanusis laikrodis buvo gražus, stilingas ir tinkamas dėvėti bet kokia proga. Nuo šio įrenginio atsiradimo paspartėjo išmaniųjų laikrodžių revoliucija, nes jų gamintojai suprato, kad tai gali būti kur kas visapusiškesnis įrenginys“, – sako K. Špiliauskas.
Su šiuo įrenginiu taip pat buvo sudrebinta ir telefonų industrija, nes tapo aišku, kad su papildomų priedų pagalba jų funkcionalumas gali dar labiau išsiplėsti. Šio įrenginio išleidimas buvo itin drąsus kompanijos žingsnis, nes išmanieji laikrodžiai buvo visiškai nauja „Apple“ gaminių kategorija nuo „iPad“ laikų, todėl nebuvo aišku, ar vartotojams toks gaminys patiks.
5. Mažiau laidų
„Apple“ visai neseniai – 2016 metais – dar kartą nustebino pasaulį, pasiūlydami iki tol visiškai neįprastą dalyką. Telefonas „iPhone 7“ buvo išleistas be standartinės ausinių jungties. Kaip tuomet klausytis muzikos?
„Toks kompanijos sprendimas nustebino vartotojus, tačiau kartu pradėjo naują tendenciją – itin stipriai paspartėjo belaidžių ausinių revoliucija. Tokias išleido ir pati kompanija – tai „Apple AirPods“, kurias naudojant galima girdėti ir priešais esantį žmogų, todėl jų nereikia kaskart išsitraukti sutikus seną pažįstamą. Kartu šios ausinės puikiai izoliuoja garsą klausantis muzikos bei puikiai veikia kaip laisvų rankų įranga. Su šiuo įrenginiu „Apple“ dar kartą įrodė, kad savo sprendimais ne tik keičia industrijos taisykles, bet kuria naujus standartus, madas ir pradeda technologijų revoliucijas“, – sako K. Špiliauskas.